En ole vastaavaan törmännyt, mitä nyt kouluissa tapahtuu. Mitä meidän nuorille on oikein tapahtunut: lukemaa ja kirjoittamisen oppiminen suorastaa romahtanut. Yksi opettaja sanoi että 30 oppilaan luokassa 4 kirjastokortti. Oppilaskerhoihin osallistutaan ja kuntamme oppilaista hyvin vähän osallistuttiin Nouhätä-kampanjaan. En tiedä, mikä näitä nuoria kiinnostaa. Kouluverkkopalautteissa oli vanhemmilta tosi ronskia kieltä. Aivan sairas paikkakunta ja lähden pois heti täältä muualle töihin, jos mahdollista. Kannattaa karttaa kalajokilaakson aluetta. Menkää mieluummin Kokkolaan, Ouluun tai Ylivieskaan. Täällä nuorilla 11% on ahdistuneisuutta. Tosi ankea paikka, keskellä ei mitään. Todella ruma paikka. Ainostaan kirkko on nätti. Nuorilla on jopa halukkuutta ennä naapurilukioihin. Lukioon menoprosentti vajaa 30%.
Aikapommi peruskoulussa ja koulutusköyhyys
5
398
Vastaukset
- Anonyymi
oppiminen vaatii halua opiskella ja intoa oppia uutta ja kehittyä. Se oppimisen palo lähtee ihmisen sisältä. Oppiminen ei tule ilman omaa ponnistelua. Jos oppimisen intoa ei ole niin hyvänkin opettajan työ on silloin täysin turhaa. Toki opettajissakin on eroa. Monet asiat lähtevät sieltä kotoa. Oppimisen ja tekemisen malli lähtee aina kotoa. Se että vanhemmat antavat koululle ja opettajille räävitöntä törkypalautetta kertoo siitä että vanhemmat eivät itse kanna omaa vastuutansa. Ovat itse ongelman luomisen pääosassa.
- Anonyymi
Kyllä näin on! Ihmetellyt myös kehitystä ja miksi niin moni saa ja tarvii jotain tukea.
Itsellä on jostain tullut hyvä sisäinen motivaatio kaikkeen siihen mitä tekee. Kotoa ei tosin ole tullut lukemisen ja oppimisen mallia, mutta äiti sentään kävi amiksen tai miksi sitä nyt silloin kutsuttiinkaa. En mä kirjojen lukemattomuudesta hakisi syytä. En ole itsekään kova lukemaan, enkä edes ole koskaan pahemmin pänttäillyt. Opin 3 keskeisellä päämetodilla eli visuaalisesti,auditiivisesti (paras itsellä) ja jotain kinesteettisesti. Eräs keskeinen selitys on varmaan myös digitaalinen vallankumous ja sen tuoma elämän liiallinen helpottuminen.
lajijasuris - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä näin on! Ihmetellyt myös kehitystä ja miksi niin moni saa ja tarvii jotain tukea.
Itsellä on jostain tullut hyvä sisäinen motivaatio kaikkeen siihen mitä tekee. Kotoa ei tosin ole tullut lukemisen ja oppimisen mallia, mutta äiti sentään kävi amiksen tai miksi sitä nyt silloin kutsuttiinkaa. En mä kirjojen lukemattomuudesta hakisi syytä. En ole itsekään kova lukemaan, enkä edes ole koskaan pahemmin pänttäillyt. Opin 3 keskeisellä päämetodilla eli visuaalisesti,auditiivisesti (paras itsellä) ja jotain kinesteettisesti. Eräs keskeinen selitys on varmaan myös digitaalinen vallankumous ja sen tuoma elämän liiallinen helpottuminen.
lajijasurisEikä uudet diagnoosit ja vammat, edes 3 aivovammaa kaikkine vmaisine vaikutuksineen ei ole isosti laskenut oppimista, ainakaan kokonaisuudessaan, mutta voi olla, että vieraat kielet tulleet hankalammaksi ja jotkut muut. Voi olla, että hyvä kogn. peruskapasiteetti on suojannut.
lajijasuris
- Anonyymi
http://www.e-pages.dk/ilkkapohjalainen/1199/article/1832926/8/1/render/?token=906d3747d7791ff2238001c97b12ceed&vl_app_id=fi.ilkkapohjalainen.areader&vl_app_version=1.9.0&vl_platform=android
Päättäjien näennäinen sekä poliittinen "viisaus" näkyy oppimisen tuloksissa suoraan.
Ei tarvi edes yrittää pärjätä koulussa kun joka tapauksessa läpi pääsee....tämä on suurella osaa nuoria koulunpenkillä mielessä. JA TÄMÄ ON VARMASTI TOTTA SEKÄ TÄTÄ PÄIVÄÄ.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713468
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851486Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251239- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57822Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk85761- 62745