Ajankohta matkalle..

Anonyymi-ap

Hei .kumpi olis mielestänne parempi ajankohta matkalle.Marras-joulukuu vai Helmi-maaliskuu. Hyvät ja huonot puolet molemmista ajankohdista. Myös vinkkejä otetaan vastaan Pienehköistä Hotelleista (max 100huonetta) ja huoneistoista. Valmismatkalle mentäisiin. Ter veisin eläkkeelle jäävät

4

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parikymmentä kertaa on käyty,viimeiset 10 vuotta aina pelkät lennot ja hotelli Bookingista ja auto vuokralle.Viimeksi Airbnb huvila.
      Marras,-joulukuussa voi keli olla lämmin ja Suomen pimeyteen verrattuna hyvä ja jouluvalot jouluk.alusta lähtien.Pohjoisrannikko kannattaa silloin unohtaa,erittäin sateinen.
      Helmikuu on viileä,mutta kukkaloistoa alkaa maaliskuuta kohti olla ja levadoilla on ihana kulkea.
      Vuodet vaihtelevat,joskus marraskuu on upea ,selkeä ja maaliskuuta taas voivat olla sateisia.
      Kannattaa ottaa hotelli,jossa myös sisällä,esim Porto Santa Maria tai Enotel Magnolia.,tosin ne aika isoja.
      Pinta do Solissa on upea Saccharum hotelli.
      Ottakaa retkiä,myös levadoilla,ja puutarhoille,Blandys eli Palheiro garden paras ja vähiten tunnettu.
      Kylistä Madalena do Mar ja Faja Ovelha(kirjailija Pirkko Saision kotikylä)ovat kauniita.

    • Anonyymi

      Me ollaan käyty 6 kertaa, nyt elokuussa varattu seitsemäs :) Kaksi kertaa oltu tammikuun ekat kaksi viikkoa, ainakin Tjäreborgilla se halvin ajankohta, viime vuonna oltiin joulukuun viidennestä kaksi viikkoa. Hyvää molemmissa se, että jouluvalot paloi, tammikuussa sen ekan viikon ja joulukuussa sen jälkimmäisen. Joulukuun sää oli kaikkein surkein mitä tuolla ollaan nähty, tosin ei toi suomalaisesta kesästä poikennut ;) Noi kaksi tammikuun reissua olleet liki sateettomia ja vähän lämpöisempiä kuin tuo joulukuu, tosin tuuristahan toi on kiinni.
      Loput reissut ovat olleet toukokuussa ja elokuussa. Toukokuu ei nyt sellaista kukkaloistoa ollut kuin odotettiin, ehkä parempi olisi joku maalis- huhtikuun taite. Ja jos lämpöistä kesälomaa hakee, niin elokuussa sitä on riittänyt. Ja jos vesillä haluaa liikkua, niin kesäkausi on siihen sopivampi, vuodenvaihteessa taitaa tuulien takia tulla enempi peruutuksia. Kun taas levadoilla vaellukseen noi talvipäivät ovat lämmöltään miellyttävämpiä.
      Hotellejahan tuolla riittää, isoja ja pieniä. Me ollaan tykästytty Girassoliin, neljä kertaa oltu siellä. Rauhallinen hotelli hyvällä paikalla, aamupala runsas, vaikka vaihtelua siinä ei kauheasti ole (edes vuosien varrella). Dupletti huone (erillinen makuuhuone), ei haittaa toisen nukkumista vaikka jäisi istumaan ja telkkaria katsomaan. Bussipysäkki hotellin vieressä, keskustaan kävelee parikymmentä minuuttia, ravintoloita ympärillä joka makuun. Sen verran tuttu näky siellä, että alkaa hovit olla käsi ojossa vastassa kun sisälle kävelee :)

    • Anonyymi

      Minkä firman valmismatkalle menette?

    • Anonyymi

      Ei oikein kumpikaan, mutta noista marras- joulukuu. Touko- syyskuu parhaita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5288
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4121
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2229
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2078
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1464
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1280
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1066
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    Aihe