14 tuuman HP Dev One -laitteen tekniset tiedot näyttävät myös melko makeilta.
HP Dev One on rakennettu 8- ytimisen AMD Ryzen 7 Pro -suorittimen ympärille . AMD Radeon Graphics, mukana tulee 16 Gt RAM-muistia (joka on ilmeisesti konfiguroitavissa 64 Gt asti) ja 1 Tt:n NVMe M.2 SSD nopeaa luku-/kirjoitusnopeuksia varten.
HP Dev One on rakennettu 8- ytimisen AMD Ryzen 7 Pro -suorittimen ympärille . AMD Radeon Graphics, mukana tulee 16 Gt RAM-muistia (joka on ilmeisesti konfiguroitavissa 64 Gt asti) ja 1 Tt:n NVMe M.2 SSD nopeaa luku-/kirjoitusnopeuksia varten.
Vastaukset 54
Vanhimmat
BUAHHAH!
Eihän tuossa ole edes oikeaa näytönohjainta!
Kollivapunen ei mitään mitään tiedä!
No ei ihme....
",,Miten windows 10 voi olla niin huono?.."
Koska sen tekijä on kotoisin "winku-intiasta".
Totta! W11 on matorasia.
Poistoon meni!
✞ ✞ ✞ W11 kaput 2 0 2 3 ✞ ✞ ✞
Aina parempi kuin sulla!
✀ – ✀ – ✀ – ✀ – ✀ –
Haluan eroon windowsista! kamala Windows on tietoturva katastrofi!
– ✀ – ✀ – ✀ – ✀ – ✀ – ✀ –
Windows tuhoo koneen!
Asensin windows11 ja nyt kun päivitin sitä tulee koneesta savua
Winku-Intiasta,, se voi räjähtää silmille.
Kamalaa tuskaa!
Mää nyy poistin MS sonnat jo aikaa sitten.
Poistin nyt tuon windowsin ettei tule enempiä tuhoja.
Windows 11 osoittautu katastrofiksi!
Perskele! Mua ärsyttää se w11 "neljän ytimen ongelma"
Jos kunnon kone w11 ei pysty sitä hyödyntään.
On se ihan niin perseestä!!
Eihän tuohon saa edes oikeita ohjelmia.
K e m m t
Saimaanapinan horinoita taa, totahan se hokee, vaihkei tossa ole mitään järkeä.
Linux rulez --- windws saks !
Ettei totuus unohtuisi!
Se ei unohdu!
Kyllä saa linuxiin oikeita ohjelmia, mikä hiton vänkyrä sä oikein olet kun moista potaskaa suollat ettei muka saisi?
No saako siihen Pro Tools, FL-Studio, Photoshop?
Vapusen lässytystä!
Windows on ripulipaska
Windowsissahan ei ole oikein mikään toiminut ikinä ennenkään.
Nuo kaikki on niin kalliita softia ettei tavan kulkijalla ole noihin edes varaa joten lopeta lässytyksesi Pro Toolsista, Photoshopista ja FL-Studiosta!!
Tollaisia haitakkeitako täällä tuputat.
Heh! Taasko Sinol-kansan kutsuhuuto kajahtaa Intialaisissa wiidakoissa! Sinol-ajat ovat palanneet! Bongipiiput savuavat jälleen peräkammarissa.
KUKAAN EI KÄYTÄ SUN PIRAATTIOHJELMIASI!
Protoolsista en tiedä, mutta monet itsenäiset ammattilaiset on luopuneet Photoshopista, koska se on nykyään pilvipohjainen, eikä siten luotettava. Sitäpaitsi on olemassa muita ohjelmia, jotka on halvempia ja käyttäjien mielestä parempia, jotka saa myös linuxille.
Jaa noitako se vaappu warettaa! Piraatti käyttöönsä!
Se käyttää piraattiversioita!
Noi on kaikki vakoilevia haitakkeita!
Saahan vaikka kuinka paljon!
Saapahan! Ja kerro joskus mitä ne oikeat ohjelmat mielestäsi ovat? Minun mielestäni jokaiseen linuxkoneeseen SAA oikeita ohjelmia, jopa osa windowsohjelmista toimii kun tietää mitä tekee.
Ei sulla noita oikeasti edes ole, ovat niin kalliita ettei sulla ole varaa! Buahah!
Kylläpä win-imbesilli taas mesoaa.!!!!
Tuttavani, joka on tietokoneinsinööri, kertoi että tuosta koneesta hajoo bios herkästi.
Joo älä asenna Windowsia, Windows halkoo bioksia!
Tuttavasi taitaa olla saamassa potkut.
Sinun ei tarvitse potkuja pelätä koska et ikinä saa kunnon töitä.
Vihapapparaisen horinoita!
Miksi uskoisin vapusen valheita!
Turautat koneesi päälle niin ei enää biosit hajoa.
Tuttavani , joka on lääkäri, kertoi että kollivapusella kiehuu sappikivet!
Paljon mahtaa suurin piirtein kustantaa?
Briteissä näyttäs olevan 1100 puntaa, joten meillä noin 1500€ kone.
Ok. Kiitos 😀 Ihan kohtuu hintainen 😀
Vielä kysymys:) Millä GNU/Linuxilla toimitetaan?
Löysin jo Tekniikkan Maailman testauksen. Kuulema alkaen noin 1000 €? Näyttö vaan full-hd ei sen tarkempi. Ja näytönohjaimen prosessoriin integroitu ohjain:(
Meinas unohtua toimitetaan POP!_OS:llä :)
Tekniikan Maailman artikkeli oli viime vuoden kesäkuulta? Onko tuo joku uusi malli?
Taidan kuitenkin koota oman pyötäkoneen :) Saa minkä tahansa GNU/Linuxin käyttöjärjestelmäksi :) Voin vielä enemmän laittaa rahaa :) Tolla 1500 €;lla jo saa jonkin moisen koneen koottua? Vielä siihen erilinen näytönohjain? Monitori täytyy ensin uusia varmaankin 4K monitori? Ajattelin joku AMD prosessori prosessoriksi? Läppäri jää vara koneeksi...
Pääosin erot syntyvät Linuxilla käytettävästä, Proton-nimisestä ”yhteensopivuuskerroksesta”, sillä DirectX-Vulkan-rajapintakäännös syö jonkin verran laskentatehoa – mutta marginaalia oli silti kenties vähemmän kuin odotettiin. Luontaisiin versioihin perustuvilla nopeusmittausohjelmilla Ubuntu Linux ja Windows 11 Pro ovat jo enemmän tai vähemmän yhtä nopeita.
TULOKSET antavat ainakin viitteitä siitä, että Windowsin etumatka pelikäyttöjärjestelmänä on kutistumaan päin. Laajemmalla otannalla ja eri tyyppisillä testikoneilla kokonaisukuva olisi voinut olla toisenlainen, mutta yleinen suunta vaikuttaa pelaajien kannalta kaikin puolin lupaavalta.
Miten se on mahdollista, että pelikoneissa windows on vielä voitolla linuxiin nähden kun kuitenkin kaikki nopeat supertietokoneet toimivat linuxilla. Eli pelikoneilta ei vielä paljoa vaadita.
Ja mikä on pelikone? Esim. tori.fi palstalla myydään vaikka mitä paskaa pelikoneena. Kaiketi siinäkin jotkut kriteerit on mikä on pelikone.. Tietysti jos pelaa pasianssia, heikommallakin koneella pärjää.
Taas väärin! Linux on ylivoimainen ykkönen edeleen! kiitos Veikauksen pelikoneet!
Hieno kone!
Myös tällainen tulossa
Tässä tulee teknisesti pätevä mutta silti siedettävän hintainen Linux-kannettava työntekoon
Aina välillä pienempi tietokonevalmistaja osaa yllättää: Kubuntu Focus Ir14 on ilmeisen tasapainoinen työkalu.
Pannaan harkintaan😀 Reilut 1100 € alkaen...
Yksi tuollainen kiitos!