Miten passikuva-automaatissa otetun paperikuvan saa skannattua hyväksytyssä formaatissa kuvapalvelimelle, vaatiiko teknistä voimistelua? Vaikutan Suomen ulkpuolella, eli kotimaisen kuvaamon kautta ei hommaa voi hoitaa.
Lupahallinnon valokuvapalvelin: https://lupakuvienvastaanotto.fi/Help/Help.aspx
Lähtökohtana se, että kuvankäsittelyasioissa olen puhdas nolla ja hommaan tulisi käyttää Linuxia, jonka olen dedikoinut virkaasioihin. Myös Gimpin suhteen tieto-taito täysi nolla.
Tarkoitus tilata passi ja henkilökortti netissä ja sitten antaa valtakirja hakijalle, joka sen sitten edelleen postittaa, sillä viranomaiset eivät lähetä passia ulkomaiseen kotiosoitteeseen. Lähin lähetystö on varsin kaukana, eli tarkoituksena koettaa välttää pitkä reissu passin ja henkilökortin tilaamiseksi.
ps. Edellisellä kerralla lähetystön kautta toimiessa passikuva-automaatin paperikuva oli ok. Nuo kopithan on "trimmattu" EU-passikuvastandardien mukaisesti ja ohjaavat kuvattavaa asettumaan oikeaan kohtaan korkeus- ja syvyyssuunnassa, eli rajaus ja tarkkuus ok. Noista kopeista voi tarvittaessa valikosta valita ja lähettää e-kuvan suoraan paikallisten viranomaisten systeemiin passia, henkilökorttia ja ajokorttia varten.
Paperi-passikuvan skannaus valokuvapalvelimelle ?
3
1144
Vastaukset
- Anonyymi
Jos olet eu alueella niin käy paikallisessa kuvaamossa niin saat virallisen kuvan jonka voivat lähettää digitaalisesti sähköpostiisi. Passikuva on tarkasti määritelty joten aika turha lähteä itse säätämään mitään jos homma ei ole hanskassa.
- Anonyymi
Tuo vaihtoehto kävi mielessä, mutta en jaksanut siitä aloituksessa erikseen manita.
Pointtina oli se, että onko EU-standardien mukaan otetun paperi-passikuvan skannausessa ja kelpuutettussa muodossa tuonne kuvapalvelimelle saamisessa erityistä voimistelua ... näin nollatason kuvankäsittelyssä omaavalle.
Aloituksen viimeisessä kappaleessa tarkemmin noista EU-standardin mukaisista kuva-automaateista.
ps. Inhoan valokuvaamoja (vaikka en kameroita rikkova kohde olekaan) ja siksi menisin mieluummin totutun tapani mukaisesti kuva-automaatin kautta. - Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17849938O
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843212
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1721210Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817