Paperi-passikuvan skannaus valokuvapalvelimelle ?

Anonyymi-ap

Miten passikuva-automaatissa otetun paperikuvan saa skannattua hyväksytyssä formaatissa kuvapalvelimelle, vaatiiko teknistä voimistelua? Vaikutan Suomen ulkpuolella, eli kotimaisen kuvaamon kautta ei hommaa voi hoitaa.

Lupahallinnon valokuvapalvelin: https://lupakuvienvastaanotto.fi/Help/Help.aspx

Lähtökohtana se, että kuvankäsittelyasioissa olen puhdas nolla ja hommaan tulisi käyttää Linuxia, jonka olen dedikoinut virkaasioihin. Myös Gimpin suhteen tieto-taito täysi nolla.

Tarkoitus tilata passi ja henkilökortti netissä ja sitten antaa valtakirja hakijalle, joka sen sitten edelleen postittaa, sillä viranomaiset eivät lähetä passia ulkomaiseen kotiosoitteeseen. Lähin lähetystö on varsin kaukana, eli tarkoituksena koettaa välttää pitkä reissu passin ja henkilökortin tilaamiseksi.

ps. Edellisellä kerralla lähetystön kautta toimiessa passikuva-automaatin paperikuva oli ok. Nuo kopithan on "trimmattu" EU-passikuvastandardien mukaisesti ja ohjaavat kuvattavaa asettumaan oikeaan kohtaan korkeus- ja syvyyssuunnassa, eli rajaus ja tarkkuus ok. Noista kopeista voi tarvittaessa valikosta valita ja lähettää e-kuvan suoraan paikallisten viranomaisten systeemiin passia, henkilökorttia ja ajokorttia varten.

3

1166

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet eu alueella niin käy paikallisessa kuvaamossa niin saat virallisen kuvan jonka voivat lähettää digitaalisesti sähköpostiisi. Passikuva on tarkasti määritelty joten aika turha lähteä itse säätämään mitään jos homma ei ole hanskassa.

      • Anonyymi

        Tuo vaihtoehto kävi mielessä, mutta en jaksanut siitä aloituksessa erikseen manita.

        Pointtina oli se, että onko EU-standardien mukaan otetun paperi-passikuvan skannausessa ja kelpuutettussa muodossa tuonne kuvapalvelimelle saamisessa erityistä voimistelua ... näin nollatason kuvankäsittelyssä omaavalle.

        Aloituksen viimeisessä kappaleessa tarkemmin noista EU-standardin mukaisista kuva-automaateista.

        ps. Inhoan valokuvaamoja (vaikka en kameroita rikkova kohde olekaan) ja siksi menisin mieluummin totutun tapani mukaisesti kuva-automaatin kautta.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🍑 ­­N­y­m­f­o­­m­­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17849938O

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe