Dna oyj:n nettisivuille voi tehdä jokainen "tunnuksen" ja tilin. Oli liittymä tai ei.
Jos on liittymä niin keräävät nimen ja osoitteen.
Kuinka tuon tilin voi poistaa että sinne ei pääse enää sähköpostiosoitteella ja salasanalla sisään. Eli että tili poistuu?
(En tarkoita mitään rekisteritietoja jotka ei ole näkyvissä ja niitä näkyvät säilyttävän 3 vuotta. )
Tuohan pitää olla jokaisen ihmisen poistettavissa tietoturvan ja omien tietojen takia. Nyt kun tili on ilman liittymään niin kuka tahansa saadessaan spostin ja salasanan pääsee sisään ja näkee koko nimen Ensimmäisen ja toisen etunimen, virallisen osoitteen jne.
Kuinka postetaan DNA Oyj nettisivuille tehty "tili" ja sen alta omat näkyvät tiedot?
4
751
Vastaukset
- Anonyymi
Dna siis itse lisää tuonne sivuille ensimmäisen laskun tai tunnistautumisen jälkeen
" Nimitietosi tulevat väestörekisterikeskuksesta "
Ja sitäkään ei voi muuttaa!
Jokaisesta muusta palvelusta ja verkkokaupasta olen tilit ja tunnuket saanut pois ettei ne ole käytössä. Juuri koska tarpeettomia ja tietoturvan takia ettei ne ole siellä nettisivuilla. - Anonyymi
Jos jos puhellinnumero, osoite ja nimi on muutenkin salassa niin
DNA Oyj "kirjaudu sisään" sähköposti ja salana paljastaa yksityiset tiedot. Myös tuntemattomille. Vaikka sinulla ei ole mitään sopimusta kyseisen voittoa hakevan firman kanssa !
Tämä vietävä eteenpäin viranomaisille. - Anonyymi
Tuo on yksityisyyden ja tietotirvan suhteen hyvin käsittämätön menettelytapa.
Lisäksi operaattorin olettaisi jo lähtökohtaisesti olevan valppaana tietoturvan suhteen.
Toinen asia. Mitä kirtottua väestörekisterikeskus tekee jonkin tuon kaltaisen firman kanssa?! Pankkeihin ja eläkelaitoksiinhan sieltä menee automaattisesti tiedot jos niissä on tapahtunut muutos, mutta jokin operaattori.
Ei mutta kuin ota yhteyttä kuluttajasuojaan. - Anonyymi
Tämäkin tieto löytyy ihan DNA sivuilta.. https://www.dna.fi/dnatunnus Ihmiset tuntuu nykyään olevan ihmeellisiä kun ei tällaista tietoa osaa hakea..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002635Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736