Nuoren koulukuljetus

Anonyymi-ap

Kertokaapa viisaammat.. Asutaan maalla ja nuori on toisen asteen koulutuksessa. Opiskeluvelvoite 18 vuotiaaksi. Meillä ei kulje julkista liikennettä ja matkaa tulee kouluun yhteen suuntaan 80km.ketkä tai kuka on vastuussa koulukuljetuksista (muista oppivelvollisuus)? Kela ei maksa kuljetuksesta koska olemme ns. Väliinputoajia ja kriteerit eivät täyty. Itse olen 3 lapsen yh, kotihoidontuella ja toimeentulotuella. Onko juuri tosi, että minun on yli tuhat kilometriä kuukaudessa ajettava? Pienen lapsen kanssa. 2vuotta melkein ajanu ja nyt alkaa takki olla tyhjä.

6

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö kukaan osaa vastata tähän?

      • Anonyymi

        Kiinnostaa että miten olette väliin putojia ja millä syyllä kela ei matkoja korvaa? Kelan sivuilta löytyy linkki. https://www.kela.fi/koulumatkatuki jossa kerrotaan kuinka matkakorvausta haetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinnostaa että miten olette väliin putojia ja millä syyllä kela ei matkoja korvaa? Kelan sivuilta löytyy linkki. https://www.kela.fi/koulumatkatuki jossa kerrotaan kuinka matkakorvausta haetaan.

        Yhteen suuntaan matkoja ei kerry kuukaudessa kymmentä. Ja siellähän ne kriteerit kelan sivuilla on ja mikään niistä ei täyty meidän kohdalla ja sitä julkista liikennettä ei ole..


    • Anonyymi

      Taksikin on julkista liikennettä.

    • Anonyymi

      Laita se teini asumaan sinne koulupaikkakunnalle. Siellä voi olla joku asuntolakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      184
      7500
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      79
      4161
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      383
      3641
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      177
      3280
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      93
      2986
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      28
      2514
    7. Suomessa valtavasti somalien yhdistyksiä, peräti 171 - mistä tulee rahat?

      Suurin osa näistä sijoittuu pääkaupunkiseudulle tai Turun ympäristöön. Ovatko kaikki noista pelkkiä huijausyhdistyksiä
      Maailman menoa
      117
      2466
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      61
      2080
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1973
    10. 21
      1866
    Aihe