Kertokaapa viisaammat.. Asutaan maalla ja nuori on toisen asteen koulutuksessa. Opiskeluvelvoite 18 vuotiaaksi. Meillä ei kulje julkista liikennettä ja matkaa tulee kouluun yhteen suuntaan 80km.ketkä tai kuka on vastuussa koulukuljetuksista (muista oppivelvollisuus)? Kela ei maksa kuljetuksesta koska olemme ns. Väliinputoajia ja kriteerit eivät täyty. Itse olen 3 lapsen yh, kotihoidontuella ja toimeentulotuella. Onko juuri tosi, että minun on yli tuhat kilometriä kuukaudessa ajettava? Pienen lapsen kanssa. 2vuotta melkein ajanu ja nyt alkaa takki olla tyhjä.
Nuoren koulukuljetus
6
504
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö kukaan osaa vastata tähän?
- Anonyymi
Kiinnostaa että miten olette väliin putojia ja millä syyllä kela ei matkoja korvaa? Kelan sivuilta löytyy linkki. https://www.kela.fi/koulumatkatuki jossa kerrotaan kuinka matkakorvausta haetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinnostaa että miten olette väliin putojia ja millä syyllä kela ei matkoja korvaa? Kelan sivuilta löytyy linkki. https://www.kela.fi/koulumatkatuki jossa kerrotaan kuinka matkakorvausta haetaan.
Yhteen suuntaan matkoja ei kerry kuukaudessa kymmentä. Ja siellähän ne kriteerit kelan sivuilla on ja mikään niistä ei täyty meidän kohdalla ja sitä julkista liikennettä ei ole..
- Anonyymi
Taksikin on julkista liikennettä.
- Anonyymi
Laita se teini asumaan sinne koulupaikkakunnalle. Siellä voi olla joku asuntolakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1754961Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184336Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341713
- 201703
- 631677