Eläkeleikkuri

Anonyymi-ap

Hei säätytalon Nikkarit!
Oletteko ajatelleet sellaista ajatusta, että kun nykyiset suuret ( eläkeläiset) ikäluokat poistuvat joukostamme, niin rahaa jää ylenmäärin taskujen täytteeksi, ettei tiedä kellekkä sitä jakaisi? Pitäkää vaan indeksit korkealla, niin jää jaettavaa.
No, onhan maassamme käsi ojossa olevia ökyjä jotka himoitsevat niitä vietäväksi veroparatiiseihin. Niin ja tietenkin puliukot, huumehörhöt ja uusavuttomat jotka eivät ymmärrä työ teosta mitään!

4

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      saat odottaa sitä pelastavaa ihmettä maailman tappiin. Väestön ikääntyminen ja huoltosuhteen vääristyminen jatkuu varmaan loputtomin. Pahenee koko ajan, Vuonna 20270 tilanne on ennusteen mukaan täysin kaaottinen.

      Vuonna 2000 vain 1,5 % väestöstä oli yli 85-vuotiaita. Vuonna 2070 jo liki 9 % Suomen väestöstä on yli 85-vuotiaita. Palvelutarpeeseen vastaaminen ei onnistu entisin keinoin. Sote-palveluja on ajateltava kokonaan uudella tavalla.
      https://www.hyvinvointiala.fi/datanurkka/

      • Anonyymi

        Se maailman tappi on aika lähellä! Jos 1940 luvun lopulla ja 1950 alkupuolella syntyi n. 100000 lasta ja syntyvyys laskee alle puoleen tästä, niin kyllä se vaan niin on , että eläkeläisten määrä vähenee.
        Tuskinpa tänne otetaan maahanmuutto peräisiä eläkeläisiä nauttimaan eläkeindeksistä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se maailman tappi on aika lähellä! Jos 1940 luvun lopulla ja 1950 alkupuolella syntyi n. 100000 lasta ja syntyvyys laskee alle puoleen tästä, niin kyllä se vaan niin on , että eläkeläisten määrä vähenee.
        Tuskinpa tänne otetaan maahanmuutto peräisiä eläkeläisiä nauttimaan eläkeindeksistä?

        sanottakoot että vuosi 2100 on hyvä estimaatti maailmantapille kun ei synny uusia ihmisiä ja 90 -100 vuotiaat kupsahtelevat laumoittain kun ei ole kuka auttaisi ja ruokkisi ja pitäisi yhteiskuntaamme pystyssä. Voi olla että tänne saapuu tyhjäksi jääneeseen maahan vankkurikarvaanilasteittain uusia tulijoita . Puhuvat ihan outoja päiväntasaajan kieliä.
        Ihmettelevät että rötistyviä autiotaloja ja Autiokaupunkeja nököttää joka puolella mutta alkuperäiskansaa ei sitten niin missään.
        Hampaaton vanhus istuu rappusilla ja selittää että "myö unohdettiin lissääntyä. Mie oun kaapungin ainuva asukas. Ei meitä ou ennää muita jälellä"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      24
      3497
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      48
      1725
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      20
      1021
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      1009
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      60
      987
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      968
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      37
      849
    8. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      831
    9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      52
      762
    10. Pub Marjuskan grillibileet

      Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja
      Haapavesi
      12
      693
    Aihe