Hei säätytalon Nikkarit!
Oletteko ajatelleet sellaista ajatusta, että kun nykyiset suuret ( eläkeläiset) ikäluokat poistuvat joukostamme, niin rahaa jää ylenmäärin taskujen täytteeksi, ettei tiedä kellekkä sitä jakaisi? Pitäkää vaan indeksit korkealla, niin jää jaettavaa.
No, onhan maassamme käsi ojossa olevia ökyjä jotka himoitsevat niitä vietäväksi veroparatiiseihin. Niin ja tietenkin puliukot, huumehörhöt ja uusavuttomat jotka eivät ymmärrä työ teosta mitään!
Eläkeleikkuri
4
353
Vastaukset
- Anonyymi
saat odottaa sitä pelastavaa ihmettä maailman tappiin. Väestön ikääntyminen ja huoltosuhteen vääristyminen jatkuu varmaan loputtomin. Pahenee koko ajan, Vuonna 20270 tilanne on ennusteen mukaan täysin kaaottinen.
Vuonna 2000 vain 1,5 % väestöstä oli yli 85-vuotiaita. Vuonna 2070 jo liki 9 % Suomen väestöstä on yli 85-vuotiaita. Palvelutarpeeseen vastaaminen ei onnistu entisin keinoin. Sote-palveluja on ajateltava kokonaan uudella tavalla.
https://www.hyvinvointiala.fi/datanurkka/- Anonyymi
Se maailman tappi on aika lähellä! Jos 1940 luvun lopulla ja 1950 alkupuolella syntyi n. 100000 lasta ja syntyvyys laskee alle puoleen tästä, niin kyllä se vaan niin on , että eläkeläisten määrä vähenee.
Tuskinpa tänne otetaan maahanmuutto peräisiä eläkeläisiä nauttimaan eläkeindeksistä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se maailman tappi on aika lähellä! Jos 1940 luvun lopulla ja 1950 alkupuolella syntyi n. 100000 lasta ja syntyvyys laskee alle puoleen tästä, niin kyllä se vaan niin on , että eläkeläisten määrä vähenee.
Tuskinpa tänne otetaan maahanmuutto peräisiä eläkeläisiä nauttimaan eläkeindeksistä?sanottakoot että vuosi 2100 on hyvä estimaatti maailmantapille kun ei synny uusia ihmisiä ja 90 -100 vuotiaat kupsahtelevat laumoittain kun ei ole kuka auttaisi ja ruokkisi ja pitäisi yhteiskuntaamme pystyssä. Voi olla että tänne saapuu tyhjäksi jääneeseen maahan vankkurikarvaanilasteittain uusia tulijoita . Puhuvat ihan outoja päiväntasaajan kieliä.
Ihmettelevät että rötistyviä autiotaloja ja Autiokaupunkeja nököttää joka puolella mutta alkuperäiskansaa ei sitten niin missään.
Hampaaton vanhus istuu rappusilla ja selittää että "myö unohdettiin lissääntyä. Mie oun kaapungin ainuva asukas. Ei meitä ou ennää muita jälellä"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne282370Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv582246Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.651801Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k651748Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941697Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel831638- 1131500
- 1051252
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401067Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest4955