hiilineutraali

Anonyymi-ap

metsä ja imasto
suomea syyllistetään koko metsien hoidosta. koko euroopan alasmiksi näin vaikka suomesta on 75 osuus kokoko alasta .belkia 12

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän noita keskieurooppalaisia maita tietysti voikaan syyllistää metsänhoidoistaan, koska siellä ei käytännössä metsiä enää olekaan. Ne on ’hoidettu’ pois jo aikoja sitten…

      Suomessa ei metsänhoidossa metsän kannalta olekaan oikeastaan mitään vikaa, puumääräkin lisääntyy koko ajan vähänkin pidemmän ajalta kuin muutamia kuukausia ottaa vertailuun.

      Ongelmahan on siinä, ettei metsät uusien laskelmien mukaan pystykään kompensoimaan muun yhteiskunnan tekosia hiilinieluina. Syitä on monia, Venäjän tuonti loppui (eli enää ei voida siirtää ongelmaa Venäjän puolelle), energiakäyttömuutokset eli turve, öljy, maakaasu yms on korvattu pitkälti puunpoltolla lämpöenergian tuotannossa.

      Ja yksi huomioitava juttu on sekin, että valtio on ominut yksityismetsien hiiliniulukiintiöt itselleen. Metsänomistajilla ei siten ole minkäänlaisia taloudellisia kannustimia hiilinielunäkökulmaan. Valtiolla on nuo hiilinielukiintiöt hyppysissään, mutta ei keinoja vaikuttaa niihin muuta kuin pakkolakien avulla ja se onkin poliittisesti kovasti haastavaa ja antaa populisteille mukavasti aseita käsiin.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14368
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      32
      5981
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      155
      5561
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      42
      4163
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      16
      3642
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      26
      3584
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      64
      2672
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1482
    Aihe