Onko kukaan ollut tyytymätön kihla-vihkisormuksen sisäpinnan kaiverrukseen (siis nimi/pvämäärä tms), tarkoitan että kaiverrus olisi jotenkin epäsiisti mielestänne? Oletteko tehneet asian eteen jotain, vaatineet uutta kaiverrusta vai tyytyneet jo olevaan? Kokemuksia? Mahtaako sormus kovastikin "oheta" jos haluaa että vanha kaiverrus vedetään sileäksi ja laitetaan uusi/siisti tilalle? Kiitos etukäteen!!
Vastaukset 7
- Janna
Otathan huomioon, että jos sormuksen sisäpinta "vedetään sileäksi", kuten sanot, sormusta hiotaan kaiverruksen syvyyden verran eli sormus suurenee sisämitoiltaan helposti ainakin puoli milliä, monesti lähemmäs millin. Aika monen kohdalla tämä tarkoittaa sitä, että sormus on sen jälkeen auttamatta liian suuri.
- Rita
...sormustahan voi uuden kaiverruksen jälkeen vielä pienennyttää.
- tietoa
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
- Janna
tietoa kirjoitti:
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
Tottakai se suurenee, jos kerran sisäpuolelta hiotaan metallia pois! Teen työtä kullan ja muiden metallien parissa, tiedän kyllä.
- veitikka
tehdystä kaiverruksesta saa reklamoida. Itse en hyväksyisi sellaista.
- valittamaan!
Mene paikkaan mistä ostit ja tee valitus. Parastahan olisi ollut avata suu jo silloin, kun sait sormuksen, mutta kyllä sen voi hoitaa myöhemminkin.Kyllä ne sen todennäköisesti korjaa ja saatpa ainakin mielenrauhan. Onnea matkaan!
- kultasepälle
Älä tyydy huonoon kaiverrukseen, vaan tee reklamaatio heti. Kyl se sormus hieman kuluu kun siitä entinen kaiverrus hiotaan pois, mut kuluuhan sormukset käytössäkin joka päivä. Ei sitä painossa huomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851236
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475