Onko kukaan ollut tyytymätön kihla-vihkisormuksen sisäpinnan kaiverrukseen (siis nimi/pvämäärä tms), tarkoitan että kaiverrus olisi jotenkin epäsiisti mielestänne? Oletteko tehneet asian eteen jotain, vaatineet uutta kaiverrusta vai tyytyneet jo olevaan? Kokemuksia? Mahtaako sormus kovastikin "oheta" jos haluaa että vanha kaiverrus vedetään sileäksi ja laitetaan uusi/siisti tilalle? Kiitos etukäteen!!
kaiverrus
7
2114
Vastaukset
- Janna
Otathan huomioon, että jos sormuksen sisäpinta "vedetään sileäksi", kuten sanot, sormusta hiotaan kaiverruksen syvyyden verran eli sormus suurenee sisämitoiltaan helposti ainakin puoli milliä, monesti lähemmäs millin. Aika monen kohdalla tämä tarkoittaa sitä, että sormus on sen jälkeen auttamatta liian suuri.
- Rita
...sormustahan voi uuden kaiverruksen jälkeen vielä pienennyttää.
- tietoa
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
- Janna
tietoa kirjoitti:
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
Tottakai se suurenee, jos kerran sisäpuolelta hiotaan metallia pois! Teen työtä kullan ja muiden metallien parissa, tiedän kyllä.
- veitikka
tehdystä kaiverruksesta saa reklamoida. Itse en hyväksyisi sellaista.
- valittamaan!
Mene paikkaan mistä ostit ja tee valitus. Parastahan olisi ollut avata suu jo silloin, kun sait sormuksen, mutta kyllä sen voi hoitaa myöhemminkin.Kyllä ne sen todennäköisesti korjaa ja saatpa ainakin mielenrauhan. Onnea matkaan!
- kultasepälle
Älä tyydy huonoon kaiverrukseen, vaan tee reklamaatio heti. Kyl se sormus hieman kuluu kun siitä entinen kaiverrus hiotaan pois, mut kuluuhan sormukset käytössäkin joka päivä. Ei sitä painossa huomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat331501Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69114541000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.471087- 1051048
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi41904Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli39840- 68835
- 43817
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai117815Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö56799