Onko kukaan ollut tyytymätön kihla-vihkisormuksen sisäpinnan kaiverrukseen (siis nimi/pvämäärä tms), tarkoitan että kaiverrus olisi jotenkin epäsiisti mielestänne? Oletteko tehneet asian eteen jotain, vaatineet uutta kaiverrusta vai tyytyneet jo olevaan? Kokemuksia? Mahtaako sormus kovastikin "oheta" jos haluaa että vanha kaiverrus vedetään sileäksi ja laitetaan uusi/siisti tilalle? Kiitos etukäteen!!
kaiverrus
7
2082
Vastaukset
- Janna
Otathan huomioon, että jos sormuksen sisäpinta "vedetään sileäksi", kuten sanot, sormusta hiotaan kaiverruksen syvyyden verran eli sormus suurenee sisämitoiltaan helposti ainakin puoli milliä, monesti lähemmäs millin. Aika monen kohdalla tämä tarkoittaa sitä, että sormus on sen jälkeen auttamatta liian suuri.
- Rita
...sormustahan voi uuden kaiverruksen jälkeen vielä pienennyttää.
- tietoa
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
- Janna
tietoa kirjoitti:
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
Tottakai se suurenee, jos kerran sisäpuolelta hiotaan metallia pois! Teen työtä kullan ja muiden metallien parissa, tiedän kyllä.
- veitikka
tehdystä kaiverruksesta saa reklamoida. Itse en hyväksyisi sellaista.
- valittamaan!
Mene paikkaan mistä ostit ja tee valitus. Parastahan olisi ollut avata suu jo silloin, kun sait sormuksen, mutta kyllä sen voi hoitaa myöhemminkin.Kyllä ne sen todennäköisesti korjaa ja saatpa ainakin mielenrauhan. Onnea matkaan!
- kultasepälle
Älä tyydy huonoon kaiverrukseen, vaan tee reklamaatio heti. Kyl se sormus hieman kuluu kun siitä entinen kaiverrus hiotaan pois, mut kuluuhan sormukset käytössäkin joka päivä. Ei sitä painossa huomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1873819Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a323226Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K772928Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652409- 2002320
Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1061919Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan451746Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3661702Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,1041613Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1011569