Onko kukaan ollut tyytymätön kihla-vihkisormuksen sisäpinnan kaiverrukseen (siis nimi/pvämäärä tms), tarkoitan että kaiverrus olisi jotenkin epäsiisti mielestänne? Oletteko tehneet asian eteen jotain, vaatineet uutta kaiverrusta vai tyytyneet jo olevaan? Kokemuksia? Mahtaako sormus kovastikin "oheta" jos haluaa että vanha kaiverrus vedetään sileäksi ja laitetaan uusi/siisti tilalle? Kiitos etukäteen!!
kaiverrus
7
2035
Vastaukset
- Janna
Otathan huomioon, että jos sormuksen sisäpinta "vedetään sileäksi", kuten sanot, sormusta hiotaan kaiverruksen syvyyden verran eli sormus suurenee sisämitoiltaan helposti ainakin puoli milliä, monesti lähemmäs millin. Aika monen kohdalla tämä tarkoittaa sitä, että sormus on sen jälkeen auttamatta liian suuri.
- Rita
...sormustahan voi uuden kaiverruksen jälkeen vielä pienennyttää.
- tietoa
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
- Janna
tietoa kirjoitti:
Ei sormus suurene jos edellinen nimikirjoitus hiotaan pois. Sormus suurenee vain jos sitä venytetään sille tarkoitetussa laitteessa. Ei siis hionnasta suurene. Voidaan hioa ja kaivertaa uudelleen. Olen ollut kultasepällä töissä ja näin oli meillä.
Tottakai se suurenee, jos kerran sisäpuolelta hiotaan metallia pois! Teen työtä kullan ja muiden metallien parissa, tiedän kyllä.
- veitikka
tehdystä kaiverruksesta saa reklamoida. Itse en hyväksyisi sellaista.
- valittamaan!
Mene paikkaan mistä ostit ja tee valitus. Parastahan olisi ollut avata suu jo silloin, kun sait sormuksen, mutta kyllä sen voi hoitaa myöhemminkin.Kyllä ne sen todennäköisesti korjaa ja saatpa ainakin mielenrauhan. Onnea matkaan!
- kultasepälle
Älä tyydy huonoon kaiverrukseen, vaan tee reklamaatio heti. Kyl se sormus hieman kuluu kun siitä entinen kaiverrus hiotaan pois, mut kuluuhan sormukset käytössäkin joka päivä. Ei sitä painossa huomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213202Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3222813Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551715Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?481591- 1221386
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111342Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171280Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4321274- 1051269