Hameen käyttö koulussa?

Anonyymi-ap

Moi! On alkanu tulemaan kesä ja enemmän lämpimiä ilmoja :D ostin kesäks pari kivaa hametta mutta mietin voiko niitä käyttää myös koulussa eikä vaan vapaa ajalla? Onko se jotenki epäsoveliasta tai liian paljastavaa pukea hame kouluun? Vai onko tää ikä johtaneen asia että tietyn ikäset ei sais?Kyseessä on siis vähän polvien yläpuolelle menevä hame tai polviin asti. Ikä asiaan liittyen niin itse olen siis 14.

5

1059

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hame on varmaan mitä mukavin asuste.
      Etenkin ilman pikkareita ja sukkiksia/sukkia.
      Pojatkin tykkää arvuutella...

      • Anonyymi

        Sinä pena 69v mene pois.


    • Anonyymi

      Mitä oot itse mieltä?

    • Anonyymi

      Hame on ihan hyvä ja mukava asu niin koulussa kuin vapaa-ajalla. Käytä ihmeessä sitä jos siltä tuntuu. Myös koulussa. Hame on tosi kevyt vaate ja sitä pitäisi suosia enemmänkin tyttöjen. Kuten entisaikaan tytöt käyttivät hyvin paljon sitä myös koulussa. Jopa toisissa maissa se kuuluu koulupukuun tytöillä. On kovin harmillista että sen käyttö on niin vähäistä nykyään. Mutta voihan sitä hameen alle laittaa leggingsit tai sitten sukkahousut tai olla kevyemmin varsinkin kesällä pelkillä sukilla. Olen siis välillä myös hameen kannalla. Itse tykkään käyttää koulussa tiukkoja sinisiä farkkuja mutta muutama kerta mulla on ollut päällä farkkuhame ja sen alla sukkahousut. Siis tosi nasta asu! Mun mielestä hameen käyttö ei siis todellakaan ole liian paljastavaa eikä varsinkaan silloin kun käyttää sen alla vaikkapa sukkiksia. Joten siitä vaan rohkeasti hameilemaan!

    • Anonyymi

      Hame on hyvä koulussa ja vapaa-ajalla mutta kannattaisin sukkahousuja. Paksuus riippuu lämpötilasta ja väri muusta vaatetuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      190
      7819
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5355
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      141
      4291
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2627
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      578
      2192
    Aihe