Hyviä esimerkkejä näistä kymmenien miljoonien tulospalkkioista ovat Fortumin entiset johtajat, Mikael Lilius ja Lundmark. Nämä herrat ovat tehneet suurimmat vahingot suomalaisille veronmaksajille ja saaneet suurimmat palkkiot ja optiot.
Lilius aloitti Fortumin viennin Venäjän energiamarkkinoille ja Lundmark täydensi tätä katastrofia hankkimalla suomalaisen Fortumin omistuksen saksalaisesta Uniperista, joka oli kiinni napanuorastaan Venäjällä. Näiden herrojen omaisuus pitäisi pistää takavarikkoon ja hukkaamiskieltoon.
Lilius aloitti Fortumin viennin Venäjän energiamarkkinoille ja Lundmark täydensi tätä katastrofia hankkimalla suomalaisen Fortumin omistuksen saksalaisesta Uniperista, joka oli kiinni napanuorastaan Venäjällä. Näiden herrojen omaisuus pitäisi pistää takavarikkoon ja hukkaamiskieltoon.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Näille se Orpo hakee leikkauksilla lisää palkkioita.
Näiden ja muiden omistajien asialla tuleva hallitus tulee olemaan.
PS menivät raukat tähän halpaan vallan himossaan.
Kylmää kyytiä tiedossa Purralle aitioon kun salista vittuillaan miten omilta kannattajilta tehdään tulonsiirtoja miljonääreille.
Isot johtajat ovat rahansa ansainneet. Pulinat pois. Ei muutakin koulun kautta sinäkin joka eri mieltä. Eihän se ole ku opiskella ja päästä esimerkiksi pörssiyhtiön teejiiksi.
Todellakin. Näille ruikuttajille neuvoksi, että menkää kouluun!!
Fortumissa on 90-luvulta lähtien eletty kuin siat pellossa. Kymmenittäin korruptoituneita hillotolppalaisia jo eläköitynyt ja uusia noussut automaattisesti vuorollaan lypsämään monopolifirman vivulla muuta kansaa.
Ajankulukseen leikkineet suuria sijoittajia ja kännipäissään rehvastelleet hommiaan ohi suunsa, Kainuussakn.
Nykypomo Rauramohan vähätteli Uniper pelailussa ja Venäjällä syntynyttä parin kymmenmiljardin tappiota ja arveli muilla kannattavilla toiminnoilla kassan paikkautuvan muutamassa vuodessa. Ja niinhän juuri äsken julkaistiin Fortumin hyvästä kassakertymästä, lähes kokonaan hyvän kotimaan myyntitoiminnan ansiosta.
Keiltä ne kotimaan liiketoiminnan valtavat voitot on kerätty? Joko kansalaisten olisi aika herätä laittamaan luu kurkkuun tälle emärosvoporukalle?
Mitä isot edellä sitä Kajaani ja Sotkamo Kainuussa perässä.
Lypsykoneena Kajave.
mutta välistävetäjänä röyhkeä Eltel
Upm:n herrat myivät hoidetut metsät pilkkahinnalla ja nyt keskenkasvuiset metsät ovat pääosin kannokoita. Onneksi kannot eivät vittuile ja johtajat saivat hyvät bonukset .
UPM porskuttaa paremmin kuin koskaan. Olivat viisaita.
Pääoman tuotto-% saadaan korkeaksi kun pääomat hävitetään . Lyhytnäköistä touhua hävittää puskurit .
Ensimmäisen kerran kuulen jonkun sanovan että "olivat viisaita " . Hallituksessa istui nuoria tippainssejä jotka eivät tajunneet mitään metsäomaisuuden arvosta
:D Sinä.et taida ymmärtää taloudesta. Katso varsin UPM talouslukuja. Itseasiassa UPM ei enää ole mikään metsäyhtiö.
UPM/Tuotantolaitokset; zoomaa linkistä avautuvaa maapallokarttaa ja sivisty,itsekin.
https://www.upm.com/fi/liiketoiminnot/tuotantolaitokset/
Ei ole metsäyhtiö kun möi pöljyyttään metsänsä. Varmasti kaduttaa.
Puupohjaisia tuotteita pääasiassa tekee.
Pohjoisen puusta eli arvokkaimmasta raaka-aineesta tulee pula. Möi omat arvokkaat metsänsä . Ei olisi myynyt jos olisi ymmärtänyt sen seuraukset .
Jättivät jokusen hehtaarin pahan päivän varalle
https://www.upm.com/fi/vastuullisuus/metsat/metsamme/
Eihän sitä pysty herrastelemaan nälkäpalkalla.
Suomen metsillä ei ole mitään arvoa UPM strategiassa. Se on pisara meressä joten ihan se ja sama vaikka omistaisi kaikki Suomen metsät. Sinä joka sanot että ovat toimineet tyhmästi niin päin vastoin.
Pohjoisen puu on parasta raaka-ainetta. Metsät myytiin pohjineen pilkkahinnalla. UPM ostaa metsää jos vain joku suostuisi myymään. Jos on toimittu viisaasti kuten väität, ihmetellä täytyy.