Yle ohjelmat

Olen Yleveron maksaja, eli yksi rahoittajista.
Sen lisäksi olen nykytilanteeseen kyllästynyt. Nykyinen Ylen johto on mielestäni saanut toiminnaallaan ohjelmiston ala-arvoiseen asemaan.
Parhaaseen katseluaikaan on tuotu tyhjänpäiväisiä keskusteluohjelmia, joissa jotku nousukkaat tuovat esiin mielipiteitään, joilla ei ole mitään tekemistä tosielämässä.
Musiikkimaailmassa plagioinnista tuomitaan rangaistuksiin. Viihteessä ei. Ylen ohjelmistoon on plagioitu "hauskoja" ohjelmia MTV:ltä, kuten Kovan viikon ilta. Tekijöillä on hauskaa, mutta minulla ei. En kelpuuttaisi ohjelmaa edes lasten ohjelmaksi, eikä se ole ainoa.
Aamuteeveessä turha höpötys on "jälkiviisaat". Kertokaapa paljonko osallistujat saavat "palkkaa" per ohjelma. Jotkut henkilöt, erilaisilla keksityillä titteleillä osallistuvat hyvin aktiivisti.
Valtio-omisteisten yhtiöiden johtoa palkitaan yli valtion varojen.
Posti johtaja palkittiin, yhtiö on lähes toimintakyvytön. Noin sadan kilometrin päästä osoitteeseen, kirje ottaa toista viikkoa. Fortum teki miljardien tappiot. Palkkio melkein tuli. Valtion nimeämä tarkkailija istui tuppisuuna, ettei menetä omaa kymmenien tuhansien palkkiota.
Kun näitä tutkitaan vähän pidemmälle, en epäile, etteikö sanaa hyvinvointivaltio voi käyttää.
En syö sellaista ruokaa, josta en pidä. En osta sellaista autoa, josta en tykkää. En myöskään katso sellaisia ohjelmia, joista en pidä. Siksi sanon itseni irti rahoitussuhteesta ja tyydyn katselemaan muita, kuin Ylen ohjelmia. Jos minulta vielä pidätetään Yleveroa, syytän valtiota varastamisesta.

5

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      TÄMÄN PÄIVÄNNUORET HALUAA BLOKATA , OLLA SISÄLLÖNTUOTTAJIA , tubettaja TAITELIJOITA :laulaa, maalata, ym huuhaata missä saa tehdä mikä miellyttääja siihen aikaan kun itselle sattuu sopimaan. sitten elätetään apurahoilla ja tukirahoilla .
      YHTEISKUNNAN arvomaailma .sairaanhoitaja periodityössä ja sometyöntekijä pitkin kynsin, tekoripsineen, tatuointeineen ja lävistyksineen. puhumattakaan onlyfans tienaajat
      NÄITÄ ON TELKKARI TÄYNNÄ TYÖLLISTÄEN JA MAKSAEN PALKKAA.
      farmi, diili, temptation, hosewives, elämäni biisi,suomilove,vain elämää, big brother , tanssii tähtien kanssa ,,masked singer ym
      SYSÄÄ RAHAA täysin turhuuteen kannattais vähän priodisoida menoja ylellä ja varmasti tyhäntoimittajan virkoja firmassa riittää

    • Anonyymi

      Vaikuttaa siltä, että et suvaitse Yleisradion päätehtävää pitää poliitikot persupetterit ja muut asioissa.

    • Anonyymi

      Mitä johtoa tuolla tarvitaan tämmöisen ohjelmiston ylläpitoon jossa pelkkiä toisintoja ja vuosikymmeniä pyöritetään samoja elokuvia yms. , jätetään tehokkaammille tuottajille asia ja - yhteiskunnan kannalta tärkeiden ohjelmien ylläpito ja nykyiselle johdolle kenkää .

    • Anonyymi

      Mitä Maikkarin ohjelmaa Kovan viikon ilta plagioi - ei tule heti mieleen?

    • Anonyymi

      Yle elää vielä woke aikaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11579
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2777
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1714
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1636
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    Aihe