Onko työnhaku oltava voimassa toimeentulotukea saadakseen? Minulle soitettiin ja sanottiin että voidaan myöntää vain kuukaudeksi toimeentulotuki koksa työnhakuni ei ole voimassa. Pidemmälle jaksolle hakemusta tehdessä pitäisi työnhaku olla voimassa?
Toimeentulotuki ja työnhaku
Anonyymi-ap
81023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pitää olla voimassa, ja työttömyyspäiväraha haettuna/ maksussa.
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17857600Z
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Nykyavioonkaan ei vihitä lopunajaksi.
Kunhan muistat että elämäsi on vain sinun. Te-toimisto ei ota vastuuta vaikka sitä haluaakin suunnitella. Laitat vain uuden hakemuksen ja jos tulee kielteinen päätös, valitat Oikeusasiamiehelle. Työnhaku voi olla voimassa jos sitä ei kielletä. Yritä pysyä hyvässä kunnossa, kaikesta huolimatta.
Koska toimeentulotuki on viimesijainen tukimuoto, pitää sitä ennen selvittää mahdollisuus muihin tukiin (ml. työmarkkinatuki).
Ei voida evätä tukea kokonaan jos ei ole työnhaku voimassa. Alentaa voidaan. Jos ei ole onnustunut selvittämään oikeuksiaan ensisijaisiin etuuksiin, se ei sulje pois sitä että toimeentulo pitää turvata vähintään viimesijaisimmalla eli toimeentulotuella. Alentaa voidaan perusosaa, koska toimeentulotukilakiin on erikseen kirjattu että työnhakijaksi-ilmoittautumisvelvoitteen laiminlyönnistä sanktio on 10 pykälän mukaiset toimet, jotka sisältävät tuen alentamisen 20 tai enintään 40 prosenttia. Koko tuen eväämistä ei pykälässä ole kirjattu vaihtoehdoksi, sekä toisaalta se ei olisi perustuslain kanssa linjassakaan
Tiedän, että teillä on huono keskittymiskyky, ettekä jaksa lukea pitkiä tekstejä, mutta kuitenkin:
Toimeentulotukilaki 2a §:n mukaan ”Toimeentulotukea hakeva 17–64-vuotias henkilö on velvollinen ilmoittautumaan työnhakijaksi työvoimapalveluiden järjestämisestä annetussa laissa (380/2023) tarkoitetulla tavalla, ellei hän:
1) ole työssä palkansaajana tai yrittäjänä;
2) opiskele päätoimisesti;
3) ole työttömyysturvalain (1290/2002) 3 luvun 3 §:n 1 momentissa tai 4 §:n 1–6 kohdassa tarkoitettu henkilö;
4) ole laitoshoidon tai lääkärin toteaman sairauden vuoksi esteellinen vastaanottamaan työtä; tai
5) ole muun edellä mainittuihin verrattavan hyväksyttävän syyn vuoksi esteellinen vastaanottamaan työtä.
Jos toimeentulotuen hakija ei ilmoittaudu työnhakijaksi työvoimaviranomaiseen, toimeentulotuen perusosan suuruutta voidaan alentaa hänen osaltaan noudattaen, mitä tämän lain 10 §:ssä säädetään.”
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412#L1P2a
Jossei tule toimeentuloa ei onnistu työnhakukaan. Työnhaku maksaa ja sitäpaitsi tarvitsee rohkaisuksi lageria jotta noin arveluttavaan urakkaan uskaltaa ryhtyä.