Haluaisin alkaa arkkitehdiksi mutta en ensinnäkään tiedä miksi arkkitehdiksi ja kannattaako mennä amikseen vai lukioon. Pääasiassa haluaisin ihan vain arkkitehdiksi mutta en ole enään aivan varma että olisiko jokin toinen arkkitehtuuri ala parempi. Kuten maisema arkkitehti. Auttakaa
Lukioon vai amikseen arkkitehti
7
578
Vastaukset
- Anonyymi
Lukio on selvästi parempi valinta, kun haluaa arkkitehdiksi. Lukiosta saa paremman matematiikan osaamisen ja kielet. Molempia tarvitaan arkkitehdiksi opiskelussa ja sen jälkeen työssä.
- Anonyymi
Lukioon ja laaja matikka. Koita löytää sellanen lukio, missä on vähän käytännönkin aineita. Kuvista ja käsityötä. Saattaa olla haastavaa löytää, kun suomen lukioihin on luutunut vaan tuo lukeminen. (ulkoluku ja pänttäys) mutta olen kuullut että ainakin lukiodiplomillla voi suorittaa noita.
- Anonyymi
Olisiko sellaista lukioita pääkaupunkiseudulla missään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko sellaista lukioita pääkaupunkiseudulla missään?
Hylliä voisit tutkia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hylliä voisit tutkia
Onko muita se on todella kaukana
- Anonyymi
Kun aikoo arkkitehdiksi, lukio on välttämätön. Mikään ammattikoulu ei opeta niitä valmiuksia, joita tarvitaan arkkitehtiopiskelijaksi hakiessa, arkkitehdiksi opiskelussa ja vielä työssäkin.
Lukiossa on syytä panostaa lujasti pitkään matematiikkaan, fysiikkaan ja mahdollisuuksien mukaan kuvaamataitoon. Myös kielet tärkeät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.693254Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91881Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241269- 1291058
- 991002
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6885- 84879
- 34810