Hämmentynyt kuolinpesän osakas.

Anonyymi-ap

Isäni kuoli. Äidilläni ei ainakaan vielä ole tarkkaa talouden tilanteesta. Heillä on nosto-oikeus toistensa tileihin ja ovat avioliitossa.

Äitini mukaan isäni tili on nollilla ja käyttöluotot yms on kuolleen isäni nimissä. Tarkoittaako tämä siis sitä että kuolinpesä on negatiivinen? Isäni omisti puolet parista arvottomasta kiinteistöstä joita tuskin saa myytyä millään, joten näistäkään ei paljoa ole apuja. Äitini omistaa toisen puolen näistä samoista arvottomista kiinteistöistä.

En nyt ymmärrä jos kerran isäni tili on tyhjä, eli toisin sanoen kuolinpesän tili on tyhjä ja velkaa on melko paljon, niin miten hautajaiset yms pakolliset voi hoitaa tälläisestä pesästä?

Lisäksi olen vakavasti pohtinut että luopuisin perinnöstä viimeistään perunkirjoituksen yhteydessä, sillä en halua vahingossakaan periä arvotonta kiinteistöä, joka tuo mukanaan pelkkiä kuluja. Onko tässä järkeä?

8

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensinnäkin,kuolemasta tieto pankille. Saldotodistukset,vainajan tuedot kaikista asuinpaikoista joissa 15 v lähtien asunut,siis virkatodistukset. Myös osakkailta elää- todistukset. Nuo voi jo pyytää heti,niissä menee aikaa. Pyytäjää avustusta ennen kuin tilaattevhautajaisia,ellei mitään varoja ole millä voi maksaa. Kunnan sosiaalitoimi on se tsho. Ja sitten hautajaiset.
      Leskellä muuten on,ellei testamentilla avio- oikeuteen ole puututtu,lain mukaan oikeus pitää hallinnassaan vainajan omaisuus,vähintään pesään kuuluva asunto ja asuntoirtaimisto. Velkojien takia perunkirjoitus pitää hoitaa aikanaan,josta löytyy tietoa mm verottajan sivuilta. Se on tärkeää,ettei osakkaat joudu vastuuseen vainajan veloista.
      Velkojiin kannattaa myös ottaa yhteys,ja yrittää sopia maksettavaa pienemmäksi. Missään tapauksessa osakkaan vastuulle ei voi velkoja tulla,jos perunkirjoituksen hoitaa oikein. Ne mitä pesän varoilla ei saada maksettua,menevät velkojien luottotappioiksi.
      Ennen kuin pesän arvo tiedetään eli perunkirjoitus on tehty,älkää hätäilkö. Kerätkää kaikki tieto vain valmiiksi vainajan ja lesken omaisuudesta,koska myös lesken varat merkitään perukirjaan ellei avioehtoa ollut. Näistä yhteenlasketuista varoista tulee myös osituksen pohja,puolet on pesän,puolet lesken,ellei leski ole itse varakkaampi ja vetoa että pitää omaisuutensa. Tuostakin merkintä perukirjaan,jos näin haluaa toimia.
      Verottajalle ajoissa perukirja.

      • Anonyymi

        "Leskellä muuten on,ellei testamentilla avio- oikeuteen ole puututtu ..."

        Avio-oikeuteen ei voida puuttua testamentilla, ainoastaan avioehdolla.


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        ❤️ ­­N­y­­m­f­­o­­m­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17858990B

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Vaikka tili ois kuiva se ei tarkoita että pesä ois varaton. "Arvottomat" kiinteistöt on myös varallisuutta.

      • Anonyymi

        Kaikki ne aina on "arvottomia" kun pitäisi veroja maksella tai velkoja hoitaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki ne aina on "arvottomia" kun pitäisi veroja maksella tai velkoja hoitaa.

        kiinteistöllä ei ole mitään arvoa, jos ei ole ostajaa. Pelkkiä kuluja. Ei kannata olla kade


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kiinteistöllä ei ole mitään arvoa, jos ei ole ostajaa. Pelkkiä kuluja. Ei kannata olla kade

        Kaikilla on joku arvo. Ellei mene kaupaksi hintaa on liikaa.


    • Anonyymi

      Yleensä omaiset maksavat hautajaiset jos vainajalla ei ole rahaa. Sossusta voi saada avustusta halvimman hautaustavan mukaisesti (vain pakolliset kulut). Jos pesästä löytyy mitään varoja, vaikka ne kiinteistöt kai niillä nyt jotain rahallista arvoa on? Niin sossu voi periä hautausavustuksen takaisin.

      Perinnöstä voit luopua mutta jos sinulla on lapsia he ovat sijaantulijoita.
      Jos velkoja on niin paljon että pesä menee miinukselle tai lähelle sitä niin voit luopua koko sukuhaarasi puolesta ilman veroseuraamuksia niin sitten ei mene lapsillekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      28
      3567
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2840
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2771
    4. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2594
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2428
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1772
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1688
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1676
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1441
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1344
    Aihe