Hiekoitushiekan poisto

Anonyymi-ap

vuodenaikojen vaihtelu tuntuu tulevan joka vuosi yllätyksenä. Vaikka kevät on jo pitkällä, hiekoitussepeliä lojuu edelleen jalkakäytävillä.
Se nostaa ilmaan hiekkapölyä, joka on hyvin haitallista terveydelle.
Hiekoitussepeli kuluttaa myös autojen ja polkupyörien renkaita ja aiheuttaa kaatumisvaaran sekä jalankulkijoille että pyöräilijöille.

Miltä näyttää kohta saapuvien turistien silmään kirkonkylä joka näyttää soramontulta

14

1155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmetellyt samaa. Muut kylät on puhtaita mutta puolangan keskusta sottasen näköinen.

      • Anonyymi

        Tekninen lautakunta on virkahenkilöstöineen vastuussa asiasta.
        Heidän pitäisi osata sanoa kansalaisille miksi homma ei etene rehellisesti, eikä esimerkiksi urakoitsijoita turhaa syytellen. Asia on voinut teknisellä puolella esimerkiksi hautautua muiden hoitamattomien asioiden joukkoon.
        Toki he ovat voineet ajatella, että tulevan tuulivoiman myötä ei tarvita myöskään esimerkiksi hiekotussepelin poistoa asukkaiden vähentyessä.


    • Anonyymi

      Puolangan habitus on kuin villissä lännessä. Tuulella hiekka pölisee, puuttuu vain ne tuulessa pyörivät oksapallot..kadut reikäisempiä kuin bahmutissa..

    • Anonyymi

      Koko kylä yks hiekkalaatikko ja kesäkuu jo kohta...

      • Anonyymi

        Hiekkalaatikossa mukava leikkiä valittajilla.


    • Anonyymi

      Puolangan kunnan tekniseksi johtajaksi keput haalasivat kepujäsenkirjaisen. Se tarkoittaa, ettei ammattitaitovaatimusta ole, eikä vaadita. Pääasia on puoluetausta. Tosin ko. henkilö ei saanut kepuääniä taakseen, jotta olisi tullut valituksi Suomussalmen valtuustoon ja sen jälkeen aluevaltuutetuksi.

      Miksi ette kysy tältä kepulaiselta suojatyöläiseltä, jolle maksetaan palkkaa? Täällä jupisemalla ei hiekat poistu, koska ne on kunnan kaavateillä, joiden ylläpito kuuluu Puolangan kunnan tekniselle toimialalle.

      • Anonyymi

        Pitäisikö sinunkin mennä leikkimään hiekkalaatikolle?


    • Anonyymi

      Talvella rämmmitään pohkeita myöten lumessa ja nyt keväällä hiekka narisee kengän alla. Kohtahan taas hiekoitusta tarvitaan, kun uusi talvi saapuu. Miksi poistaa hiekkoja, jätetetään valmiiksi. Astmaatikot, maskit vaan naamalle, koronaakin liikkeellä.

      • Anonyymi

        Kaiken lisäksi valittajien hauska leikkiä hiekassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaiken lisäksi valittajien hauska leikkiä hiekassa.

        Tekninen lautakunta on linjannut ja päättänyt kokouksessaan 29.03.2023.
        Työ tulee olla suoritettu toukokuun loppuun mennessä, jos sääolot sen sallii.
        Lautakunta ei ole kuitenkaan määrännyt sanktiota työn suorittamatta jättämisestä.
        Urakkaan on valittu tekijä kokonaishintaan 11840 euroa. Toiseksi jäänyt tarjous oli 89500 euroa. Voi toki alentaa urakoitsijan motivaatiota työn suorittamiseen jatkuva alitajuntainen tieto, että olisi ollut mahdollisuus saada samasta urakasta 11840 euron sijaan 89499 euroa, eli 77659 euroa enempi.
        Kun tekemättä jättämistä ei ole sanktioitu, niin on urakoitsijan valinta hoitaako työn, vai jättääkö kannattamattomana tekemättä. Toki kepulit on hyviä järjestämään ja hyväksymään esimerkiksi lisätyölaskutusmahdollisuuksia, vaikka eivät tarjouspyyntöön kuuluisikaan.
        Tietoa löytyy teknisen lautakunnan pöytäkirjasta https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2023239
        Pykälä 16


    • Anonyymi

      Minä ainakin olen vielä toukokuussa, onko jollakin kalenteri kääntynyt jo kesäkuun puolelle?

      • Anonyymi

        Näillä valittajilla on myös omat kalenterit


    • Anonyymi

      Hyvin ajoitettu katujen puhdistus,ei pöly lennä ikkunoihin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      56
      2290
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1510
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1156
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      26
      1004
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe