Onko aivan mahdoton yhdistelmä? Siis kissa alle 20m2:n yksiössä? Tai kaksikin kissaa? Ja jos vessa on niin pieni, että sinne ei mahdu hiekkalaatikkoa, niin mihin sen oikein voisi sijoittaa, kun eteisessäkään ei ole tilaa? Jos se on 'huoneessa', niin haiseeko sitten koko huone? Ja mitä virikkeitä kissoilla pitäisi olla yksiössä? Leluja, raapimapuu?
Sanokaa mielipiteenne rehellisesti, kissan parasta ajatellen! Niin minäkin yritän tehdä! =)
Sanokaa mielipiteenne rehellisesti, kissan parasta ajatellen! Niin minäkin yritän tehdä! =)
Vastaukset 10
Vanhimmat
asun 45 neliön kämpässä yksi pieni makuuhuona ja keittiötila ja olohuone täällä asustaa pari koiraa ja 4 kissaa ja viides kissa tulossa. hyvin on tila riittänyt ! paitsi nyt kyllä muutetaan isompaan ihan puhtaasti eläinten takia,ei siinä että kärsisivät mutta sentään tilaa enemmän.Ahasta sinullekin tulee ja KYLLÄ se kissan P*ska haisee siinä huoneessa mihin se ne lotasee ja varsinkin poikakollin pissa haisee pahalle ennen kuin sen vie leikattavaksi nimimerkillä kokemusta on :))
mutta jos olet valinnut elämän kissan kanssa niin toivotan hyvää jatkoa sinulle ja uudelle kissallesi !
Jätökset ovat verrannoliset siihen mitä syö, laadukkaat raksut ja muut ruuat,pitävät jätökset pienempinä,siistimpinä ja vähemmän lemahtavina.
Laita,mikäli mahdollista kiipeilypuu ikkunan lähelle-tai ainakin ikkunalauta jossa kissa voi kyttäillä ulos.Verkota ikkunaluukut,ettei kissa hyppää ulos.
Kissa on siitä jännä otus, että se pystyy käyttämään asunnon hyödykseen myös korkeussuunnassa. Eli jos otat kissan pieneen asuntoon, hanki kiipeilytasoja, yms. Jos on parveke, se kannattaa verkottaa niin saat lisätilaa kissalle. En ole varma, onko eläinsuojelulaki määritellyt jonkin neliömäärän kissan elintilaksi. Noin pieneen asuntoon en kuitenkaan ehkä kahta kissaa ottaisi.
Eläinsuojelulaki määrittelee kissan pitämiseen tarkoitetun tilan vähimmäiskooksi muistaakseni yhden neliömetrin *pyörittelee silmiään* Eli neliö per kissa. Kuulostaa aika pahalta. Meillekin voisi ottaa siis kevyesti kuutisenkymmentä kissaa (ei kyllä tulisi mieleenkään).
Itse olen pitänyt sellaista 10 neliötä/kissa eli alle 20 neliön asuntoon en kyllä ottaisi kahta kissaa, tulee liian helposti reviiririitoja ja muita tappeluita :(
Entä jos kyseessä on esim. kaksi tyttökissaa, jotka ovat sisaruksia? Tuleeko silloinkin helposti reviiririitoja?
Reviiririidat riippuvat monesta asiasta, mm. kissojen iästä ja sukupuolesta ja siitä onko ne leikattu. Kannattaa kysellä tarkemmin esim. eläinlääkäriltä ennen kissan hankkimista. Kollit ovat hankalampia sopeutumaan kuin tytöt, yleensäkin, mutta kaksi kollia voi kyllä tulla oikein hyvinkin toimeen.
Kissan vessa EI HAISE jos sitä hoidetaan oikein. Kuten ed. viestissäni kerroin, minulla on eteisessä sermin takana toisen kissan hiekkalaatikko (toisen vessassa). Asun yksiössä 34 neliötä, eteisestä ei ole ovea muualle, nukun noin kolmen metrin päässä kissan hiekkalaatikosta vain pieni seinänpuolikas välissä. En ole huomannut hajua. Mutta kissan uloste pitääkin aina korjata heti pois kun sen huomaa (tyhjennän vessanpönttöön), ja pissapaakutkin ainakin kaksi kertaa päivässä. Mielestäni hajuttomin hiekka on juuri paakkuuntuva, puupohjainen ei-paakkuuntuva haisi kun sitä kokeilin. Hiekkaa pitää olla RUNSAASTI, jotta nesteen paakkuuntumismekanismi toimii ja jotta kissa pystyy peittämään ulosteensa kunnolla. Pesen astian noin kerran viikossa.
Mielestäni tosiaankin tila-asiaa pitää miettiä ennen kaikkea ihmisen kannalta, että jaksaako eläimiä niin pienessä tilassa. Jos kisut tulevat hyvin toimeen keskenään, ja jos niillä on kunnon kiipeilymahdollisuudet ja leikkiseuraa, niin mikäs siinä, kissoja rakastava varmasti viihtyy. Voisin ainakin itse hyvin kuvitella muuttavani 20 neliön yksiöön kahden kissani kanssa.
Sillä saa kyllä paljon kissoillensa tilaa pieneenkin asuntoon kun laittaa tosiaan kiipeilymahdollisuuksia. Meilläkin kissat käyttävät 57 neliön asunnossa hyödyksi jokaisen kirjahyllyn ja kaapinpäällisen mihin vain ikinä pääsee..
Neliömäärä ei ole ratkaiseva, vaan se, pystytkö järjestämään kissoillesi virikkeitä ja jonkinlaisen ulkoilumahdollisuuden (parvekkeella tai valjaissa). Kissa liikkuu paljon pystysuunnassa, se ei viihdy pelkästään lattiatasossa. Kunnon kiipeilypuu ja oikeus liikkua hyllyillä - tietysti jotkut paikat voi olla kiellettyjäkin, kuten minulla esim. ruokapöytä. Raapimispuu tietenkin on tärkeä.
Kissa tylsistyy isossakin asunnossa, jos joutuu olemaan päivät yksin. Ihmiset viettävät aikaa työssä ja koulussa, kisu tarvitsee seuraa, se on laumaeläin. Suosittelenkin siksi että hankit heti kaksi kissaa! 20 neliötä on riittävä tosiaankin. Lähinnä kysymykseen tulee sinun oma jaksamisesi, kun kisut saattavat ravata aika vilkkaastikin kotona kun käyttävät hyväkseen niitä neliöitä. Iän mukana tietysti rauhoittuvat...
Minulla on kaksi hiekkalaatikkoa tällä hetkellä kahdelle kissalleni. Toinen on eteisessä ja kätken sen sermillä: löysin kirpparilta kolmiosaisen puusermin. Se on nätti ja mukava. Eli jos vessaan ei mahdu laatikkoa, niin muuallekin voi laittaa. (Eikä se haise siinä eteisessäkään kun puhdistaa kunnolla ja laittaa tarpeeksi hiekkaa.)
Kissanhoidossa on aika paljon puuhaa, ja iso asunto helpottaisi ihmisen oloa ja takaisi hiukan rauhaa. Lähinnä sitä sinun kannattaisi mielestäni miettiä, että onko sinulla kärsivällisyyttä kissojen hoitoon pienessä asunnossa, tykkäätkö niistä niin paljon että jaksat ottaa vastuun ehkä 20 vuodeksi niistä kahdesta kehrääjästä. Mutta vaikutat kyllä sellaiselta että jaksat... Onnea vaan tulevalle kissaperheelle! :)
Pakko sanoa, että olen sun kanssa samaa mieltä monista kissoja koskevista asioista. Olet tosi fiksu kissaihminen, toivoisi kaltaisiasi olevan enemmänkin. Täältä kolme lötköjooseppia laittaa terveisiä. Kun on lämmin sää, ne nauttii.
BTW: Ostinpahan Honkkarista halvan parturisetin, jolla saa kaikki takut kivuttomasti puolipitkäkarvaisista poies.
Kyllähän sinne kissa jos kaksikin mahtuu kunhan tarjoat niille tarpeeksi virikkeitä ja koitat saada tilaa ylöspäin.