Hangan tanssilava aukeaa JESS!

Kyllä meidän tanssin ystävien kelpää. Upeita tanssilavoja on Suomen kesä täynnä. Viikonloppuna avajaisia vietetään monella upealla kesälavalla. Leif esiintyy myös Valasrannan kesän 2023 avajaisissa <3
231095
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Laittakaa raporttia tulemaan. Josko sitä Hangalle tänä kesänä.

Äänestä

Timo mainostaa.

Äänestä

Tanssilavat on niin last season.
Tanssijoiden keski-ikä taitaa olla pitkällä viidenkympin ja kuopan välissä
nuorisoa ei kiinnosta enkä ihmettele sitä.
Ukkoutuvat humppabändit esittävät kuluneita foxejaan,
lavan reunalla keikistelee joku tähdeksi aikonut mutta
jo koko hommaan kyllästynyt entinen lavaprinsessa mikromekossaan,
tanssijat raahautuvat lattialla samoilla askelilla kappaleesta riippumatta,
vaivaisemmat nytkäävät paikoillaan ahdistunut ilme kasvoillaan.
Onhan siellä "virkeääkin" väkeä.
Tanssikoulun eteen pysäköineet junttaavat jaloillaan jotain bugiksi luulemaansa
ja käden alitus sujuu hieman horjahdellen mutta nolous peittyy häpeän alle kun rempseä käden heilautus osuu lähelle tunkevan pandakengän poskeen.
Virkeimmillä on energiaa käydä tauolla räkyttämässä orkesterille liian hitaista kappaleista ja ohjeen kuultuaan pojat soittavatkin jotain nopeampaa.
Kohta jo makaa ensimmäinen polkan pyörteisiin uskaltautunut vanhus lattialla ja elvytys on jo käynnissä.
Lavatansseissa on tunnelmaa.

Äänestä
  • Kapakanmäellä huomenna perjantaina on Hurma ja Taikakuu.
    Täällä etelän lavoilla nuorisokin tanssii ja huomenna nämä bändit vetävät alle 40 vuotiaat paikalle ja nimenomaan tanssimaan. No tulee sitä iäkkäämpääkin porukkaa mutta vähemmän.
    Toki humppaa ei juuri soiteta mutta buggaa, jiveä, boogiata, hitaita jne ... lavakulttuuri ei ole todellakaan kuollutta.
    Lavatansseissa on todellakin tunnelmaa siinä olit oikeassa.

    Äänestä

  • Minusta on hyvä että lavatansseista on tälläinen käsitys. Ei kilpailua, valkkaa parhaan päältä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Minusta on hyvä että lavatansseista on tälläinen käsitys. Ei kilpailua, valkkaa parhaan päältä.

    Vanha mies ”joutuu” tanssittamaan nuoria kehityskelpoisia naisia. :)

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Vanha mies ”joutuu” tanssittamaan nuoria kehityskelpoisia naisia. :)

    Juuri kävin laivalla, 3 ekaa naista sanoi kun menin vonkaamaan että mee pappa kotiin. Lavalla samanikäiset lyö vartalon tangossa kiinni. En valita.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Juuri kävin laivalla, 3 ekaa naista sanoi kun menin vonkaamaan että mee pappa kotiin. Lavalla samanikäiset lyö vartalon tangossa kiinni. En valita.

    Isolla Kirkolla on onneksi päätetty ettei tanssi sisällä minkäänlaista seksuaalisuutta. :)

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Isolla Kirkolla on onneksi päätetty ettei tanssi sisällä minkäänlaista seksuaalisuutta. :)

    Eihän se paljon muuta sisällääkkään kivan liikunnan lisäksi.

    Äänestä

Onko tämä sen Kangastien paikka.
En ole menossa.

Äänestä
  • On se. Kummasti rahaa laittaa remppaan ulosotossa olevalle työttömälle. Tuomio käräjiltä laittomasta uhkauksesta ei ainakaan ole positiivista. Jätän väliin.

    Äänestä

Menemme Esakalliolle. Liian kaukana ja huono esiintyjä.

Äänestä

Leiffi on syksynsävel Voittaja. Onnea vielä kerran !! Upea Artisti, Upeita tanssi-iltoja <3

Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Oli upeat puitteet avajaisissa.
    Leif oli liekeissä .
    https://tanssi.net/fi/p/38.html#t
    Hurma perjantaina
    https://youtu.be/FI8sx17DgLo
    Lavaemännälle 🌹

    Puitteet voi olla hyvät vaan sata ihmistä ei riitä kattamaan avajaisten kuluja.
    Kangastien negatiivinen julkisuus vaikuttaa tansseihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Puitteet voi olla hyvät vaan sata ihmistä ei riitä kattamaan avajaisten kuluja.
    Kangastien negatiivinen julkisuus vaikuttaa tansseihin.

    Kävitkö ihan laskemassa paikallaolijat?

    Äänestä

Onko tämä Leif hevosmies?

Äänestä

Leif Lindeman on kruunaamaton Kuningas 👍

Äänestä

Älä mainosta täällä Timppe. Läpi näkyvää.

Äänestä

Hyvin näkyi olevan porukkaa pe illan tansseissa, harmi kun itse joutui menemään ohitse muiden kiireiden vuoksi.

Äänestä

Aivan mahtavaa kun näitä tanssipaikkoja riittää. Nautitaan kesästä, kyllä se pian alkaa kesältä tuntumaan :DD

Äänestä

Ihanaa kun on löytyy näitä tanssikulttuurin jatkajia. Tanssi on parasta liikuntaa!

Äänestä

Upeasti ovat saaneet muutakin tapahtumaa järjestettyä kuin vain perjantaitansseja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä meidän tanssin ystävien kelpää. Upeita tanssilavoja on Suomen kesä täynnä. Viikonloppuna avajaisia vietetään monella upealla kesälavalla. Leif esiintyy myös Valasrannan kesän 2023 avajaisissa <3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu