mitä tehdä kun

11kk poikamme, ei suostu syömään aamulla mitään.
Kokeilen sitten mitä tahansa niin ei kelpaa.
Ennen se on syönnyt todella hyvin aamuisin, mutta nyt ei.
Miten saisin sen syömään aamuisin, olen kuullut että aamupala on tärkeintä.

Annan sille, banaania, hedelmäsoseita,jugurttia, puuroja ja kiisseleitä, mutta mikään ei kelpaa.

Muutenkin se on todella huono syömään, varsinkin jos sitä syöttää syöttötuolissa.
Paremmin se päivisin syö kun saa itse seistä pöytää vasten.
3387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

todennäköisesti kausi ettei syö päivälläkään.
Eli pysy rytmissä äläkä tarjoile ylimääräisiä välipaloja äläkä ainakaan minkään leikin tai huvin kanssa rupea houkkttelemaan.
Odottele, kyllä se vaihe ohi menee ja lapsi syö kyllä sen minkä kulloinkin tarvitsee...
Se kyllä rasittaa kun aikaisemmin suorastaan ahmatti lapsi lopettaa täysin syömisen niinkuin meidän nuorimmainen teki.Monta kuukautta meni ettei syönyt äidin silmissä juuri mitään.
Kasvoi kuitenkin ja oli virkeä niin normaali vaihe oli kysymyksessä ja nyt on palattu taas normaaliin syömiseen...

Äänestä
  • kuuluu asiaan..esikoinen 1v 9kk ja aina välillä on syömättömyyskausia ja mikään ei kelpaa...mutta ihan niinkuin edellinen jo kirjoitti että ei kannata muuttaa arkirutiineita mitenkään..jos ei syö ei syö,eikä hän nälkään kuole.kausi menee kyllä ohi,eikä meidän tytölläkään näistä mitään kasvu ynm häiriöitä ole tullut.

    Äänestä

aamutoimista viimeiseksi, lapsella ei kai ollut vaan nälkä heti herättyään. Nykyään ei ole ongelmaa syönnin kanssa, kun saa rauhassa heräillä ensin. En tarkoita, että pitäisi tuntikaupalla sitä siirtää myöhempään, vaan hiukan.

Mutta ei lapselle kuinkaan käy, jos ruoka kausittain maittaa huonommin. Eikä kannata alkaa tarjoilemaan kaikenlaista, lapsi osaa kehittää itselleen leikin äidin syöttämishoukutteluistakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ninni78 kirjoitti:

11kk poikamme, ei suostu syömään aamulla mitään.
Kokeilen sitten mitä tahansa niin ei kelpaa.
Ennen se on syönnyt todella hyvin aamuisin, mutta nyt ei.
Miten saisin sen syömään aamuisin, olen kuullut että aamupala on tärkeintä.

Annan sille, banaania, hedelmäsoseita,jugurttia, puuroja ja kiisseleitä, mutta mikään ei kelpaa.

Muutenkin se on todella huono syömään, varsinkin jos sitä syöttää syöttötuolissa.
Paremmin se päivisin syö kun saa itse seistä pöytää vasten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu