Hallintokantelu kunnalle

Anonyymi-ap

Kunnan viranhaltija (=rakennustarkastaja) on toimessa ollessaan rikkonut lakia ja aiheuttanut näin vahinkoa kolmannelle osapuolelle. Viranhaltija on jo lähtenyt virasta kun vahinko on tullut ilmi.

Vahingon kärsinyt tekee asiasta hallintokantelun kuntaan. Mikä tai kuka on kantelun kohde, kun viranhaltija on vaihtunut toiseksi henkilöksi?

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi merkitä ensisijaisena ko. henkilön henkilökohtaisesti sekä toissijaisena tuon virkahenkilön kulloisessakin tehtävässään ja sitä kautta kunnan rakennustoimen. Siis entinen kunnan rakennustarkastaja N.N. tai kunnan rakennustoimi, kenties rakennusvirasto tai rakennusvalvontavirasto. Tarkka kuvaus rakennustoimesta löytyy kunnan sivuilta. Edelleen voi vaatia yhteisvastuullisuutta eli henkilö N.N. sekä kunta ja kunnan rakennustoimi vastaavat yhdessä ja siten, että se vastaa asiasta ja korvaa, jolla on varaa. Asiassa heidän välillään vallitsee regressioikeus.

      Kunnalla on rakennustoimestaan isännänvastuu sekä rakennustoimella on työntekijästään isännänvastuu, jonka lisäksi ko. henkilö vastaa omasta törkeästä huolimattomuudestaan tai tahallisuudesta itse.

      • Anonyymi

        Kiitos tyhjentävästä vastauksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe