Ei ole Kajaani entisenlaisensa. Hiljaiseksi hylätyksi kaupungiksi on muuttunut.
Kajaanissa aikoinaan elämää
Anonyymi-ap
892280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Tehdas aiheutti paljon ääntä ettei lintujen laulua erottanut metelistä. Nykyään saa nauttia lintujen äänistä.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178644816
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Suomen suurin valaistu hautausmaa Kajaani,viimeinen sammuttaa valot.
Luupuistot/tuhkapuistot täyttyy, ja asuntoja jää tyhjilleen.
Ilmeisesti taas joku muualle muuttanut stressaa Kajaanin hiljaisuudesta.
Kyllä täällä elämää on ja mielenkiintoista, sehän riippuu missä seurassa on ja mitä itse tekee. Ei se, että on kaiken maailman hulabaloota tarjolla, tarkoita että elämä olisi sisältörikasta.
Kajaani on Suomen kaunein kaupunki ja kokoisekseen erittäin vireä.
Juuri näin. Turha kitistä ettei mukaan mitään tapahdu, pitää vaan lähteä ennakkoluulottomasti
kokeilemaan ja katsomaan ja mikäli tarjonta tökkii, aina voi järjestää itse. Passiivisuus ja negatiivinen nillittäjäseura tappaa.
Miten tämä liittyy otsikkoon?!"
Ei liitykään, sitä se teettää kun on pakkomielle
Kesäisin Kajaaniin tulee paljon ulkomaalaisia viettämään lomaa jostakin syystä, en ostaa sanoa.
Ulkomailta tuotu halpatyövoimaa. Vääristää kilpailua ja markkinataloutta ja edesauttaa nopeuttamaan taantumasta kolmansiin maihin verrattuna.
Miten tämä liittyy otsikkoon ja aiheeseen??
Ei kuule tarvikkaan osata sanoa
...tälle talvelle on ollut sattuneista syistä asiaa liki kerran kuussa kaupunkiin ja joka kerran näitä maahantunkeutujia on ollut kälättämässä kaikkien käymieni kauppojen eteiset väärällään ... .. tai korjaan , tuolla varaosakaupoissa ei juurikaan , jostain syystä ..
Ihan hyvä suuntaus niin häirikkö käyttäytymiset pysyy vähinä..Vielä kun keskustan baarit saataisiin pois niin tilanne parantuisi entisestään
Suomi ei kiinnosta ja harva ulkomaalainen matkustaa Suomeen. Miksi emme ole kiinnostavia?
Kyllä afriikasta löytyy kiinnostusta,tulla kelalle töihin,ja se näkyy katukuvassa ,ja verotuksessa🤔
Ja hyvä niin 🙂
Lomalle Kajaaniin :D :D Jep jep
Hiljasta on verrattuna 70-80 lukuun silloin oli tosi paljon porukkaa
Taas joku keski-ikäinen on huomannut olevansa loppusuoralla ja märehtii nuoruuttaan. Toki ennen varmaan oli monikin asia paremmin mutta haluaisitko oikeasti aikaan jolloin kaikki tupakoivat, telkkarissa oli kaks kanavaa, samoin radiossa, Neuvostoliittoon päin piti kumarrella, tv-ohjelma loppui ysitlä, pakokaasu haisi joka paikassa, naisillakin oli viikset. Saahan sitä fiilistellä, mutt minusta tuntuu että ei sinne oikeasti kaipaa kukaan, ihminen laiska ja mukavuudenhaluinen paskiainen.
Jaa alatte pikkuhiljaa heräilemään siihen tosiasiaan että Kajaanin loppu on lähellä. Joka vuosi tuhat henkeä vähenee Kainuun asukasluku. Kukaan ei tee mitään toimia kun teillä on se luonto :D Pitäkää loppuun asti siitä kiinni. Ja pitäkää kovaa. Tehkää kaikkenne että kukaan ulkopaikkakuntalainen ei tule asumaan ja yrittämään sinne. Ihan niin kuin tähänkin asti niin voitte olla varmoja että viimeinen sammuttaa valot kymmenen kahdenkymmenen vuoden sisällä. Hyvä te.
Silti sinunkin pitää käydä tätä sivua kuikkimassa, eikö elämä siellä lähiössä muiden tolvanoiden seassa ja pätkähommissa ollutkaan niin ihanaa?!
Jopas on pitkä sepustus lööperiä, ilmeisesti taas siltä muualle muuttaneelta (onneksi muuten muutti)
Kajaani ei ole lähelläkään loppua, päin vastoin. Maailma on muuttunut ihan noin yleisestikin, ei enää luuhata kartsalla tai ajeta pilistä, nyt se elämä ja elämän sisältö on muualla. Se luonto tosin on aina tärkeä meille kajaanilaisille ja meille kainuulaisille.
Sotkamo on Kainuun helmi ja siitä olemme me kaikki kainuulaiset todella ylpeitä mutta kyllä Kajaanikin kiinnostaa monia sellaisia, joille elämisen taso on tärkeämpää kuin elintaso.
Ai saatana ootko tosissasi? Tilastoja kun katsoo niin ei oikein usko kirjoittamaasi. Väki vähenee vaikka otatte maahanmuuttajia tilastoja kaunistamaan. Silti -900 henkeä. Väkivalta ja itsemurhatilastot ne vain komistuu. Kajaani on todella kuollut. Kauppakadun liikehuoneistot tyhjillään. Mitään uutta ei ole tullut eikö tule. Luonto on ja sitä hehkutatte. Kaikki teille nauraa. Kyllä korpikanss pärjää.
Kiteytti hyvin. Elämä on muualla. Muualla kuin Kajaanissa. Sotkamo se porskuttaa. Mutta elkää perkele kajaanilaiset sitä yrittäjä omaksi kirjoittaa.
Ahistaako se sinua tai miks ylipäätään kiinnostaa.
Koitahan rauhoittua - on se kumma., että ne entiset kainuulaiset jaksavat räksyttää tällä palstalla.
Nauti nyt olostasi siellä muualla. Muuten, Helsinki taisi olla yksi iso muuttotappio kaupunki, vai mites se oli?
Menitpä mihin tahansa kaupunkiin, siellä on tyhjiä liikehuoneistoja; tätä se verkkokauppa teettää eikä vain Kajaanissa mutta hei, hyvät naurut annoit meille kajaanilaisille ja meille taas ei naura kukaan muu, kuin ne jotka on täältä pois muuttaneet ja heidänkin naurunsa on itkun sekaista vollotusta!
Unohdin mainita olen gay-homo
Se -1000 on kyllä koko Kainuusta, ei Kajaanista. Kajaanikin kutistuu, mutta viimeisenä.
:D
Muovihelmi. Teennäinen, feikki ja epäaito.
Sotkamoa on elvytetty valtion toimesta, mutta vihonviimeisen kuoliniskun, eli lisääntymisikäisten naisten poismuuton, ovat järjestäneet, nämä muualta kainuusta tänne, innolla vuosikymmeniä palkatut, kateellisten hoitajien yms. joukko psykoosiharhoissaan.
Heitä saatte kiittää taas vuoden lopussa, tai ensi vuonna, kun tämän vuotinen syntyvyys tilasto valmistuu. Vuonna 2022 muuttovoitto Sotkamoon oli ihan 6 henkilöä, joten sillä ei luontaista poistumaa korvata. Naurattaisi jollei pelottaisi, joukko akkoja saa romahdutettua koko kunnan elämän.
Sotkamo elää valtion varoilla velkaa niin ettei taida loppuu
Nuorena bilisteltiin ja remuttiin kaupungilla. Kapakkaikäisenä tuli pörrättyä monissa kuppiloissa. Oli hyviä menopaikkoja ennen. On saanut kokea kaiken mahdollisen silloin nuoruudessa. Mutta, kun ikää tulee lisää, niin ei kaipaa tuollaista. Ikä karttuu jokaiselle ja se jonkunlainen rauha astuu elämään, ei tarvitse hulabaloota, ei väentungosta, ei humalahakuista kännäämistä, ei diskopallojen välkettä. Rauhaa, luontoa, ja turvallista ympäristöä arvostan, Kajaani on hyvä ja kiva asuinpaikka!
Näinhän se on 👍
Näin on, mikäs täällä ollessa. En vaihtaisi betonikylään.
jocken joll
Pitäisi olla enemmän markkinahulinaa ja rähinäviinaa.
Ihmisten pitäisi enemmän junkata
Onneksi on muija.
Ihmiset maeehtuu ja alkojolisoituu. Lopuksi ampuvat itsensä. Kyllä on surullinen kaupunki. Ei mitään iloa. Lohdutonta katseltavaa. Menkää Sotkamoon.
Kodin perustin Kajaaniin enkä ole kertaakaan katunut päätöstä. Kodissa asuvat vaimo ja kolme lasta.
Hyvä että kajaani rauhottuu ja mummoutuu niin ei näitä rähisijöitä enää ole sitten
Näin on. Ainoa mistä tapellaan on hautapaikat. Muuta ei enää ole.
Perheen perustin kajaaniin vaimo ja kolme lasta kadun lopun ikääni päätöstäni.
Sama. Asunnot ei mene kaupaksi. Työttömyys ja mielenterveysongelmat. Alkoholismi. Masentaa. Ei ole palveluita. Tuntuu että kaikki loppuu. Luonto on toki meillä.
Laita korkki kiinni ihan ensimmäiseksi ja jo alkaa elämä voittamaan
Kakaran teko on suomeen nykyään jo vammaisuuden merkki,koska kuka lapselle tahtoo velkaa niskaan niin paljon.
Joku se sinutkin on tänne tehnyt, siihen perustuu evoluutio ja ihmiskunnan jatkumo, sulla vaan on isästä hiukkasen epävarmuutta.
Kyllä ne kaupaksi menee jos tuote on ja hinta on kunnossa. Huonolla paikalla olevaa
murjua ei osteta edes halvalla. Ellei sitten osaa itse kunnostaa sitä ja myydä eteenpäin
Tuskin tuo on Kajaanin vika, varmaan sinun tapauksessasi se olisi kaduttanut missä vain
Ei sinunkaan elämään ole "velkaa niin paljon" vaikuttanut yhtään mitään!!
Ei ole. Vaan ihmisten..Kainuu on persereikä. Paperit kun saan koulusta niin äkkiä pois.
Ei täällä pysyy selvänä olemaam. :D
Sun papereilla ei tee mitään, 578900 samanlaista pullanaamaa hakee samoja töitä.
Huparille vaan kaikki muistelee menneitä.
Ei sitäkään enää ole :D
Miksi ihmisillä on niin helvetin vaikeaa olla Kajaanissa. Missä on syy että on niin paljon pahoinvointia varsinkin nuorissa ja väkivaltaa? Pitäisikö ihan oikeasti jotain tehdä vai antaako kaupunki asian olla näin jatkossakin. Ei nuoret jää tänne elämäänsä tuhlaamaan.
Varmaan kun nuorille ei yksinkertaisesti ole mitään. Harrastusmahdollisuudet surkeat jos meinaa pärjätä jossain on lähdettävä. Naurettava koulutustarjonta. Ei työpaikkoja yms. Tämä on sammuvien paikkojen ongelma. Kajaanissa ei ole halua ratkoa näitä.
Ohhhoh...harrastusmahdollisuudet surkeat? Ja missähän lajissa tai missä harrastuksessa? Naurettava koulutustarjonta? Yliopisto puuttuu, niin kuin suurimmasta osasta kaupunkeja. Ei työpaikkoja? Ai, millä alalla ei ole työpaikkoja?
El ole mittään ongelmia mitä ei muualla ole. Muualla on usein mamuja koulutkin täynnä.
Oon ollu täällä koko ikäni poislukien intti ja opiskelut eikä oo ollut mitään vaikeuksia missään välissä. Pitäkää ittenne työkunnossa, hommatkaa ammatti, älkää juopotelko
Ootteko huomannut että kun joku Kajaanissa loppuu niin uutta ei tule tilalle. Mistä se kertoo?
Kerroppa vaikka viisi esimerkkiä siitä ja myös mistä se kertoo?!
Teppanan "uusikoulu" lähtee ensimmäisenä. Se on rakennettu samoihin aikaan, kuin Vimpelinvaaran hyppyrimäki. Ilmarintiellä oleva vanha hirsikoulu/puukoulu säilyy.
Kajaani on hyvä paikka asua ja elää. On tarjontaa koulutuksissa, työpaikoissa, harrastuksissa, kesämenoissa kaikenlaista, leffateatteria, kulttuuria monenmoista, uimahalli, älyttömän paljon kivoja ulkoilureittejä ja liikuntapaikkoja, lyhyet kulkumatkat töihin, kaunis jokiranta ja yleensä koko alue, asuminen halpaa verrattuna pääkaupunkiseutuun, ja kaikkea muuta. Joku elämäänsä tympiintynyt mollaa Kajaania. Kaikki on itsestä kiinni, miten sen elämänsä viettää.
Ihan hyvä Provo. Hetken jo uskoin :D Kuin Kajaanin mainos. Tosin mikään ei päde.
Negatiivinen ajattelutapa seuraa perässä minne tahansa menettekin. On olemssa ihmistyyppi joka ei kykene näkemään tai kokemaan mitään hyvää. Ainoa tyydytys tulee vakittamisesta, mut varsinaisesti asioihin puuttumista ei tapahdu.
Kaikki on juuri noin - katkeruus estää elämästä ja näkemästä, mikä on hyvää. Sitä tunnetta tällä palstalla parikolme vakionaamaa purkaa lähes päivittäin.
Näin on, valittamalla koetetaan tiputtaa muut samalle ruikutuksen tasolle ja kieltää se tosiasia että kaikki on omaa syytä. Sulla itelläs on vastuu, elämä on valintoja täynnä.
Nämä kommentoijat on saletisti kaupungin palkkalistoilla :F
Ja miksihän näin "fiksusti" päättelet?
Kehottaisin sinua tekemään jotain muuta, mitä ehkä "harrastat". ( Netissä nuokkumista , tylsyydessä elämistä, oman asuinpaikan mollaamista, negatiivisen yleisilmeen omaamista, ..ehkä olet hieman yksinkertainenkin...,). Kaikkea kivaa voi täällä Kajaanissa tehdä, ja se riippuu omasta asenteesta kaikki.
Tämä pätee täällä. Kiusattu- Oma vastuu-muuta pois. Vainottu- Oma vastuu-muuta. Talousvaikeuksia- Oma vastuu-muuta. Terveysongelmia- Oma vastuu- muuta.
Kainuu ei ole lintukoto, jossa saisi puolueettomasti oikeutta ja turvaa. Turvattomuus, kaikissa muodoissaan, tulee tuhoamaan tämän haaskalintujen reviirin.
Juuri näin.
Tai kiusattu - tee jotain, äläkä alistu, Vainottu - tee jotain, äläkä alistu, Talousvaikeuksia - no nämä on yleensä itseaiheutettuha, Terveysongelmia - toki vastuu terveydestä on itsellä esim. ylipaino tai riippuvuudet on itseaiheutettua, samoin liikkumattomuus ja negatiivisuus.
Mikään missään ei ole sellainen paikka, jossa saisi kaikki ja aina puolueettomasti oikeutta ja turvaa, tämänkin asian voi nimittäin nähdä monella tapaa.
Tee jotain. Hyödyttömin ja typerin kehoitus ikinä. Ei sisällä mitään neuvoa, vain asenteen, että asia on pois muuttajan vastuulla. Muuttaminen on muuten teko.
Varmaan koska kukaan täysipäinen ei lauo valheita Kajaanin hyvyydestä asuinpaikkana.
Kajaanissa samat kesto työttömät vetää lonkkaa ja latailevat torrenteista elokuvia katsottavaksi sekä naiskentelevat ala-ikäisiä muijia siinä sivussa..Tälläinen on Kajaanin elämä
Ihan varmaan joo - no, ehkä sinun elinpiirissäsi muttei meidän muiden
Juuri näin, ei kaikki työttömätkään ole tuollaisia, mutta tämän tyypin tuttavat on. Se kertoo vain että joukossa tyhmyys tiivistyy, kannattaa pysyä pois sellaista porukoista
Mielenterveys ja päihdeongelmaiset tässä jurraa ja kirjoittelee pa*kaa. Ei niillä ole siellä muuta tekemistä.
moi
Eipä tuu käytyä kylillä enää, kun prismalta ja letikalta saa kaiken.
Kun kiertää gröönin kaukaa niin ei tarvitse sairastaa koronaa, flunssaa tai noro virusta.
Merkki kuihtuvasta ja näivettyvästä kaupungista,,siitä se hiljalleen kuolee samalla kun vanhukset haudataan.
Ei ole toivoa entiseen se pitää kaikkien tiedostaa.
Valitettavasti näin käy kaikkien itä-suomen kaupunkien ja lisäksi hallitus jouduttaa tätä kehitystä kohdistamalla kaiken panostuksen Helsinki-Tampere-Turku akselille,,sinne ne rahat laitetaan mitä valtiolta vähänkin tulee.
Kajaanissa ei ole kuin kaksi katua,toista kulkee siat sateella ,toista porvarit poudalla🤔
Just joo - "Missä ihmiset?" -kyselijät ovat itse niitä passiivisia ruttuturpia, jotka eivät käy missään, eivät käytä palveluita jne.jne. Eräskin ukko, joka aina valittaa, ettei keskustassa ole elämää, kertoi että on itse käynyt tämän vuoden puolella kerran kaupungissa, apteekissa. Huvittavaa!
Oli tehtaita ja maataloutta mutta nykyään vain vapaa- ajan tekemistä.