Lukio opiskeluiden pidentäminen

Anonyymi-ap

Onko kenelläkään kokemuksia lukion käymisestä neljään vuoteen? Itse olen sitä kovasti miettinyt koska aion kirjoittaa 7 ainetta. Haluaisin käydä 3 vuoteen mutta en pystyisi pitämään lukulomaa olleenkaan jäljellä olevien kurssien takia. Haluan saada hyvät paperit joten yo kokeiden hajauttaminen 3 kertaan alkaa tuntua hyvältä idealta. Haluaisin myös keritä lukea yo kokeisiin kunnolla joten 4 vuotta voisi olla hyvä vaihtoehto, koska silloin pystyisin pitämään lukuloman ennen kokeita.

4

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lukulomia yo-kokeisiin? Ei kai sentään!

      Opiskelet kaikki kurssit - tai ainakin ne aineet, jotka aiot kirjoittaa - hyvin jo kurssien aikana, niin mitään erillistä lukemista ylppäreihin ei tarvita ja voit silti yltää moneen ällään.

      Joskus venyttäminen neljään vuoteen voi olla tarpeen, jos vaikka sairastaa paljon tai viettää vuoden vaihto-oppilaana. Tai on yksinkertaisesti hidas oppimaan.

      • Anonyymi

        Totta. Mutta mulla olis abivuoden ekassa ja neljännessä jaksossa molemmissa 7 ainetta, jotka kaikki luku, niin siksi mietin, että olisiko järkevämpi pidentää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Mutta mulla olis abivuoden ekassa ja neljännessä jaksossa molemmissa 7 ainetta, jotka kaikki luku, niin siksi mietin, että olisiko järkevämpi pidentää.

        Myöskään 2 vuonna en pystyisi keskittymään kirjoitettaviin aineisiin kun joka jaksossa 8 ainetta ja haluan saada kaikista kursseista hyvän numeron


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Mutta mulla olis abivuoden ekassa ja neljännessä jaksossa molemmissa 7 ainetta, jotka kaikki luku, niin siksi mietin, että olisiko järkevämpi pidentää.

        Niin. Neljä vuottahan saa käyttää. Voisi miettiä sitäkin, riittääkö kolme ja puoli vuotta. Kiirettä ei tarvitse pitää, se neljä vuotta voi olla juuri sinulle hyvä. Ja tutkinnon jälkeen voi myös korottaa jo kirjoitettuja aineita ja voi vielä täydentää tutkintoa uusilla aineilla ja kirjoitettujen aineiden eri laajuisilla kokeilla.

        Olisi hyvä keskustella eri vaihtoehdoista ja sinun toiveista koulusi opon kanssa. Sitä kautta voisit saada näkökulmia, joita et ole tullut vielä ajatelleeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe