Lukio opiskeluiden pidentäminen

Anonyymi-ap

Onko kenelläkään kokemuksia lukion käymisestä neljään vuoteen? Itse olen sitä kovasti miettinyt koska aion kirjoittaa 7 ainetta. Haluaisin käydä 3 vuoteen mutta en pystyisi pitämään lukulomaa olleenkaan jäljellä olevien kurssien takia. Haluan saada hyvät paperit joten yo kokeiden hajauttaminen 3 kertaan alkaa tuntua hyvältä idealta. Haluaisin myös keritä lukea yo kokeisiin kunnolla joten 4 vuotta voisi olla hyvä vaihtoehto, koska silloin pystyisin pitämään lukuloman ennen kokeita.

4

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lukulomia yo-kokeisiin? Ei kai sentään!

      Opiskelet kaikki kurssit - tai ainakin ne aineet, jotka aiot kirjoittaa - hyvin jo kurssien aikana, niin mitään erillistä lukemista ylppäreihin ei tarvita ja voit silti yltää moneen ällään.

      Joskus venyttäminen neljään vuoteen voi olla tarpeen, jos vaikka sairastaa paljon tai viettää vuoden vaihto-oppilaana. Tai on yksinkertaisesti hidas oppimaan.

      • Anonyymi

        Totta. Mutta mulla olis abivuoden ekassa ja neljännessä jaksossa molemmissa 7 ainetta, jotka kaikki luku, niin siksi mietin, että olisiko järkevämpi pidentää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Mutta mulla olis abivuoden ekassa ja neljännessä jaksossa molemmissa 7 ainetta, jotka kaikki luku, niin siksi mietin, että olisiko järkevämpi pidentää.

        Myöskään 2 vuonna en pystyisi keskittymään kirjoitettaviin aineisiin kun joka jaksossa 8 ainetta ja haluan saada kaikista kursseista hyvän numeron


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Mutta mulla olis abivuoden ekassa ja neljännessä jaksossa molemmissa 7 ainetta, jotka kaikki luku, niin siksi mietin, että olisiko järkevämpi pidentää.

        Niin. Neljä vuottahan saa käyttää. Voisi miettiä sitäkin, riittääkö kolme ja puoli vuotta. Kiirettä ei tarvitse pitää, se neljä vuotta voi olla juuri sinulle hyvä. Ja tutkinnon jälkeen voi myös korottaa jo kirjoitettuja aineita ja voi vielä täydentää tutkintoa uusilla aineilla ja kirjoitettujen aineiden eri laajuisilla kokeilla.

        Olisi hyvä keskustella eri vaihtoehdoista ja sinun toiveista koulusi opon kanssa. Sitä kautta voisit saada näkökulmia, joita et ole tullut vielä ajatelleeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe