Museoiden yö

Anonyymi-ap

Taistelujen toistoja, mestarikursseja ja taiteilijoiden esityksiä: Parhaat kuvat Pietarin Museoiden yöstä
Pietarissa pidettiin vuosittainen tapahtuma "Museoiden yö".

Vuosittaista "Museoiden yötä" pidettiin Pietarissa 20.-21. toukokuuta. Kaupungin asukkaat ja vieraat nauttivat osallistumisesta ainutlaatuisiin ohjelmiin mestarikursseilla, luennoilla ja interaktiivisilla alustoilla. KP-Petersburgin kirjeenvaihtaja vieraili kahdessa paikassa ja sai selville, mikä yllätti pietarilaiset tänä vuonna.

- "Museoiden yössä" on mahdollista tutustua kotimaisen tykistön vanhimpiin näytteisiin, joita aikalaiset pitivät noituudena. Vierailijoille järjestettiin kierroksia, tykistömuseon lehdistöpalvelu kertoi.

Suihkulähdetalossa sijaitseva Anna Ahmatova -museo muuttui yhdeksi yöksi kulttuurikeskukseksi. Siellä esiintyivät laulajat, käsiplastiteatterin taiteilijat. Ompelun ja arkkitehtuurin mestarikursseja järjestettiin. Näyttelyyn oli mahdollista tutustua äänikierroksella.

Museoiden ohjelma toteutettiin istunnoissa. Yhdessä laitoksessa sai vierailla 250 ruplalla, kolmessa museossa 450 ja viidessä 550 ruplalla.

1

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosiaan museoiden yö. Alunperin saksalainen tapahtuma, joka järjestettiin ensimmäisen kerran Berliinissä vuona 1997, josta se sitten levisi useisiin eurooppalaisiin kaupungeihin, Suomesssa mm. Tampereelle. Euroopasta tapahtuma on kopioitu näköjään myös Venäjän Pietariin, minne se toki sopiikin kun kaupungissa on paljon museoita ja kulttuurilaitoksia. Mutta kyseessä ei kuitenkaan missään nimessä ole mikään "venäläinen" tapahtuma vaan niinkuin sanottu idea on kopioitu suoraan lännestä.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Museoiden_yö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2582
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      325
      2268
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      32
      2002
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1616
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1396
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1116
    Aihe