Museoiden yö

Anonyymi-ap

Taistelujen toistoja, mestarikursseja ja taiteilijoiden esityksiä: Parhaat kuvat Pietarin Museoiden yöstä
Pietarissa pidettiin vuosittainen tapahtuma "Museoiden yö".

Vuosittaista "Museoiden yötä" pidettiin Pietarissa 20.-21. toukokuuta. Kaupungin asukkaat ja vieraat nauttivat osallistumisesta ainutlaatuisiin ohjelmiin mestarikursseilla, luennoilla ja interaktiivisilla alustoilla. KP-Petersburgin kirjeenvaihtaja vieraili kahdessa paikassa ja sai selville, mikä yllätti pietarilaiset tänä vuonna.

- "Museoiden yössä" on mahdollista tutustua kotimaisen tykistön vanhimpiin näytteisiin, joita aikalaiset pitivät noituudena. Vierailijoille järjestettiin kierroksia, tykistömuseon lehdistöpalvelu kertoi.

Suihkulähdetalossa sijaitseva Anna Ahmatova -museo muuttui yhdeksi yöksi kulttuurikeskukseksi. Siellä esiintyivät laulajat, käsiplastiteatterin taiteilijat. Ompelun ja arkkitehtuurin mestarikursseja järjestettiin. Näyttelyyn oli mahdollista tutustua äänikierroksella.

Museoiden ohjelma toteutettiin istunnoissa. Yhdessä laitoksessa sai vierailla 250 ruplalla, kolmessa museossa 450 ja viidessä 550 ruplalla.

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosiaan museoiden yö. Alunperin saksalainen tapahtuma, joka järjestettiin ensimmäisen kerran Berliinissä vuona 1997, josta se sitten levisi useisiin eurooppalaisiin kaupungeihin, Suomesssa mm. Tampereelle. Euroopasta tapahtuma on kopioitu näköjään myös Venäjän Pietariin, minne se toki sopiikin kun kaupungissa on paljon museoita ja kulttuurilaitoksia. Mutta kyseessä ei kuitenkaan missään nimessä ole mikään "venäläinen" tapahtuma vaan niinkuin sanottu idea on kopioitu suoraan lännestä.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Museoiden_yö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10111
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      130
      7981
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      57
      4156
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4030
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4005
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      61
      3105
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe