Vaihdevuodet ha niukkaa vuotoa

Anonyymi-ap

Minulla kuukautiset olleet poissa yli puoli vuotta, mutta nyt tuli niukkaa vuotoa muutamana päivänä ja olo oli samanlainen kuin kuukautisten aikaan. Mitä tuo vuoto oli? Onko kenelläkään ollut samanlaista?

Kävin gynellä ja hän ultrasi kohdun, ja kaikki oli ok. Kohdunseinämä ei ollut paksuuntunut, mikä on hyvä asia. Otti kuitenkin näytteen, jonka tulosta tässä nyt kauhulla odotan.

Eli kohtalotovereita kaipaan!

8

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla oli ollut kuukautiset poissa jo seitsemän vuotta, kun tuli puolen vuoden sisään kolme kertaa kuukautiset, samanlaista vuotoa kuin aiemminkin silloin kun kuukautisia vielä oli.
      Tuskin se mitään vaarallista oli sekään, kun ei yksikään lääkäri ottanut asiaan mitään kantaa.

    • Anonyymi

      Minulla oli vuoden olleet poissa ja tuli niukkaa vuotoa flunssan jälkeen. Menin gynekologille, joka oli näitä kauhujen lääkäreitä. Tutki ja sanoi että näyttää pahalle tilanne ja täytyy mennä jatkotutkimuksiin. Pelotteli jostain kumman syystä vaikka ei edes näyte tuloksia ollut vielä tullut. Menin jatko tutkimuksiin, eikä löytynyt kuin hyvälaatuisia polyyppeja. Vuotoa ei ollut sen koommin. Toisella kerralla oli noin 2 vuotta eteenpäin ja taas tuli vuotoa. Oli ollut kunnon lentsu ja arvelin sen muuttaneen hormoonitoimintoa. Kävin lääkärissä ja taas peloteltiin ja otettiin näytteitä. Ei ollut mitään poikkeavaa. Kerroin että sairastin rankasti ja se varmaan aiheutti vuotoa, mutta taisi lääkäri vain nauraa epäilyille. Tunnen oman kehoni, joten ärsyttää joskus nuo ns. asiantuntijat. Joskus vain voi selitys tulla muustakin kuin kirjanopeista. Mutta aina kävin lääkärissä varmistamassa tilanteeni.

    • Anonyymi

      Mulla on erittäin mukava ja uskoisin, että myös osaava gynekologi. Hän ei pelotellut eikä muutenkaan ylireagoinut asian suhteen, mutta totesi, että AINA, jos on yli puoli vuotta kuukautisista ja tulee vuotoa, niin lääkäriin ja tutkitaan ja otti näytteen. Mulla oli vuotoa juuri, kun kävin gynellä, mutta nyt se on jo loppunut. Kesti sen 4-5 päivää, minkä kuukautisetkin yleensä, mutta niukempana.

      Näin ajattelisin itse, että tuskin ne kuukautiset aivan seinään kaikilla loppuvat elikkä tulee näitä vuotoja harvakseltaan ennen kuin vuodot loppuvat. En sitten tiedä, en ole lääkäri.

      Kiitti vastauksista tähän asti.
      Ap

    • Anonyymi

      Luin juuri keskustelupalstalta, että monilla kuukautiskierto/hormonitoiminta (tulee siis vuotoa pitkänkin ajan päästä) aktivoituu, kun ovat esim. Etelän lämmössä lomamatkalla. Mahtaisikohan lämpimällä kevätsäällä ja auringolla olla osuutta tähän kysyjän asiaan?

      • Anonyymi

        Olen huomannut tämän. Nuorempana kuukautiset alkoivat aina etelän loman aikana vaikka kiertoni oli säännöllinen ja niiden olisi pitänyt alkaa vasta loman jälkeen. Tuskastuttavaa.


    • Anonyymi

      Korona ja koronarokotteet ainakin aiheuttaa limakalvon paksuuntumista ja vuotohäiriöitä, mutta aina syytä käydä gynellä.

    • Anonyymi

      No nyt tuli tulokset näytteestä. Mitään solumuutoksia ei ollut, joten ei jatkotoimenpiteitä. Kivi putosi sydämeltäni. Lääkäri kirjoitti kuitenkin, että jos vuoto ei lopu kesäkuun puoleen väliin mennessä, ottaa yhteyttä, niin harkitaan keltarauhashormonin aloittamista. Vuoto kesti vain sen viisi päivää, joten ei siinäkään mielessä tarvita mitään kuurejakaan, ainakaan nyt.
      Terv. Helpottunut ketjun aloittaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      162
      7226
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4158
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      49
      3611
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      147
      3200
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2946
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      48
      2444
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2336
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2039
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1995
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1896
    Aihe