Mikä ratkaisuksi sähkölieden ahtausongelmaan?

Anonyymi-ap

Kysymyksessä on 1950-luvulla rakennetun puutalon huoneisto. Talon omistaa taloyhtiö.
Huoneistossa on nyt 2-levyinen, 3-vaihe kytkennällä varustettu, 40 cm leveä sähköliesi. Se pitäisi uusia.
Tiskipöydän ja seinän väli, johon uusi sähköliesi pitäisi sijoittaa on 49,5 cm.
Lisäksi seinässä, joka tulee uuden lieden sivua vasten, on 3 cm korkuinen sähkön kytkentärasian kansi.
Löytyykö tällaiseen ongelmaan mitään helpohkoa ratkaisua?

8

343

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, 40 sm leveitä helloja ei taideta enää valmistaa.
      Mutta jotkut hella-merkit ovat kuitenkin noin 49 sm leveitä, vaikka markkinoidaan 50 sm leveinä. Kannattaa kiertää kaupoissa ja mitata leveyksiä.
      Noista sähköasioista en osaa sanoa mitään.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😋 ­­­N­­y­m­f­­­o­­m­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17866248D

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Aloituksen vaikeuskerroin yhdeksikön luokkaa...

    • Anonyymi

      Kysymyksessä on todennäköisesti lattialiesi.
      Sen alaosahan on "kaappitilaa". Jos kytkentärasia on lähellä lattianrajaa, kysy voiko sähkömies leikata tästä kaappitilan seinästä riittävän palan pois.

    • Anonyymi

      Mites ois riittääkö pelkkä induktiotaso, vai tarviiko uunia. Se vois sijoittaa vapammin, oon nähnyt esiin tarvittaessa vedettäviä ( vrt esim. leikkuulauta) tai voishan se olla ylöskäännettävä, silloin ku sitä ei tarvii. Uunina vois olla mikron kokoinen miniuuni, riippuu tarpeesta. Minulla oli edellisessä asunnossa mikron sijasta miniuuni, ja olin tyytyväinen. ( en tosin paistanut ikinä mitään)

    • Anonyymi

      Perinteinen sähköhella uunilla olis tavoitteena.
      Pitäisi arvioida onko kytkentärasian upottaminen huoneen seinään mahdollista (puuseinä) ja riittävä toimi. Arvioida myös onko kytkentärasian siirtäminen mahdollista ja järkevää.
      Ehkä tiskipydän reunastakin muutaman millin saa, kun käyttää kumi- tai puulekaa.

    • Anonyymi

      Helpoin ratkaisu on metsästää jostain käytetty 40 cm leveä liesi.

      Uudet taitaa olla aika olemattomissa. Jos vanhan ei kelpaa, niin sitten saa lyödä lompakkoa reilummin pöytään - uusitaan koko tiskipöytähässäkkä, jotta saadaan loihdittua tilaa vakiokokoiselle lattialiedelle tai vaihdetaan tyylilajiksi liesitaso ja erillisuuni.

      Mikäli ei ole tarvetta laittaa ruokaa suurperheelle, niin induktiotasoja saa 2 levyisenä / 30 cm leveänä (vakiomitta 60 cm) ja muistaakseni on jokin 45 cm leveä uunikin olemassa. Löytyypä myös mikron ja uunin yhdistelmä ja lattialiesi, jossa on uunin alla astianpesukone - tosin tämä komeus on 60 cm leveä.

    • Anonyymi

      Minulla oli taannoin suunnilleen vastaavanlainen tilanne. Omistin vanhassa puutalossa, muistaakseni myös 1950-luvulla rakennettu, sijoitusyksiön, jossa vanha sähköhella oli myös tilassa, jonka leveys oli 49 cm ja vähän millejä päälle.
      Kerroin tämän kodinkoneliikkeessä ja myivät minulle markkinoilla 50 cm leveänä myytävän lattialieden uunilla paikoilleen asennettuna. Kytkentärasian sijainnista ja koosta ei minulla ollut mitään tietoa.
      Normaalihinnan asennuksineen maksoin. Myöhemmin kodinkoneliikkeen pitäjä mainitsi, että "tappelemalla" se sinne saatiin. Joitakin listanpätkiä sieltä löytyi - olisivatko olleet lattialistoja.
      Aikaa tapahtumista on jo reipaasti yli 10 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe