Taloyhtiössä päätettiin asentaa lämpölasit olohuoneen sisäikkunoiden tilalle n. 10 neliöö oven kanssa. Liikehuoneiston omistaja ilmoitti ettei halua lasia, eikä niitä myös maksa. Ei haluttu riitaa joten päätettiin, että vain asuinhuoneistojen haltijat laittavat lämpölasit,ja jokainen maksaa omalla laskulla asennusfirmalle. Likehuoneistoon ei lasia tullut. Nyt vuosien kuluttua tämä liikehuoneiston omistaja vaatii, että taloyhtiön on maksettava hänelle myös nämä lämpölasit n.15 neliöö. Miten on, onko taloyhtiön maksettava nämä lasit?
Lämpölasit
9
314
Vastaukset
- Anonyymi
Ei yleensä
- Anonyymi
Sellaista hölmöä päätösta ei taloyhtiö tee yleensä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sellaista hölmöä päätösta ei taloyhtiö tee yleensä.
Sisäpuoliset korjaukset, lukuunottamatta LVIS työt kuuluvat huoneiston haltijalle, eikö?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sisäpuoliset korjaukset, lukuunottamatta LVIS työt kuuluvat huoneiston haltijalle, eikö?
Kylkö, mutta ikkunoiden uusiminen ja korjaaminen (osittainkin) kuuluu taloyhtiölle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kylkö, mutta ikkunoiden uusiminen ja korjaaminen (osittainkin) kuuluu taloyhtiölle.
Ei kuulu taloyhtiölle, jos osakkaat ovat omalla kustannuksellaan teettäneet muutoksia (asennuttaneet lämpölasit).
Yhtiön perustaso on edelleen "ei lämpölaseja". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kuulu taloyhtiölle, jos osakkaat ovat omalla kustannuksellaan teettäneet muutoksia (asennuttaneet lämpölasit).
Yhtiön perustaso on edelleen "ei lämpölaseja".Energiaremonttia tehdään ja taloyhtiö lämpölasit sitten laittaa ja maksaa. Lasku liikehuoneiston omistajalle, joka ei aio laskua maksaa. Mitäs sitten tehdään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Energiaremonttia tehdään ja taloyhtiö lämpölasit sitten laittaa ja maksaa. Lasku liikehuoneiston omistajalle, joka ei aio laskua maksaa. Mitäs sitten tehdään?
Perintä ja hallintaaotto tai ulosmittaus
- Anonyymi
Mitä jos yhtiössä olisi hallinnon ammattilaisia. Menisi asiat oikein. Ei pääsisi kiukuttelijat vaikuttamaan päätöksentekoon. Tuossa voi tulla jotain korvausvelvollisuuksiakin kun tehdään huonoja päätöksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3884273Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1151618- 1351454
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko691184Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔701018Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151016Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12947- 38920
- 65891
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60889