Taloyhtiössä päätettiin asentaa lämpölasit olohuoneen sisäikkunoiden tilalle n. 10 neliöö oven kanssa. Liikehuoneiston omistaja ilmoitti ettei halua lasia, eikä niitä myös maksa. Ei haluttu riitaa joten päätettiin, että vain asuinhuoneistojen haltijat laittavat lämpölasit,ja jokainen maksaa omalla laskulla asennusfirmalle. Likehuoneistoon ei lasia tullut. Nyt vuosien kuluttua tämä liikehuoneiston omistaja vaatii, että taloyhtiön on maksettava hänelle myös nämä lämpölasit n.15 neliöö. Miten on, onko taloyhtiön maksettava nämä lasit?
Lämpölasit
9
340
Vastaukset
- Anonyymi
Ei yleensä
- Anonyymi
Sellaista hölmöä päätösta ei taloyhtiö tee yleensä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sellaista hölmöä päätösta ei taloyhtiö tee yleensä.
Sisäpuoliset korjaukset, lukuunottamatta LVIS työt kuuluvat huoneiston haltijalle, eikö?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sisäpuoliset korjaukset, lukuunottamatta LVIS työt kuuluvat huoneiston haltijalle, eikö?
Kylkö, mutta ikkunoiden uusiminen ja korjaaminen (osittainkin) kuuluu taloyhtiölle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kylkö, mutta ikkunoiden uusiminen ja korjaaminen (osittainkin) kuuluu taloyhtiölle.
Ei kuulu taloyhtiölle, jos osakkaat ovat omalla kustannuksellaan teettäneet muutoksia (asennuttaneet lämpölasit).
Yhtiön perustaso on edelleen "ei lämpölaseja". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kuulu taloyhtiölle, jos osakkaat ovat omalla kustannuksellaan teettäneet muutoksia (asennuttaneet lämpölasit).
Yhtiön perustaso on edelleen "ei lämpölaseja".Energiaremonttia tehdään ja taloyhtiö lämpölasit sitten laittaa ja maksaa. Lasku liikehuoneiston omistajalle, joka ei aio laskua maksaa. Mitäs sitten tehdään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Energiaremonttia tehdään ja taloyhtiö lämpölasit sitten laittaa ja maksaa. Lasku liikehuoneiston omistajalle, joka ei aio laskua maksaa. Mitäs sitten tehdään?
Perintä ja hallintaaotto tai ulosmittaus
- Anonyymi
Mitä jos yhtiössä olisi hallinnon ammattilaisia. Menisi asiat oikein. Ei pääsisi kiukuttelijat vaikuttamaan päätöksentekoon. Tuossa voi tulla jotain korvausvelvollisuuksiakin kun tehdään huonoja päätöksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759512Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872080Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377