Heippa kaikille!
Etsisin discord:iin pelikaveria.
Eli tarinankerronnallisiin roolipeleihin.
Minulla on paljon patoutuneita peli-ideoita, joita minä en saanut toteuttaa.
Tykkään pelata mm. fantasiaa, kauhua, romantiikkaa, draamaa, historiaa, rikosta, mystiikkaa. Olen sellainen pelikaveri, että tykkään perehtyä pelattavaan aiheeseen. Esim. sota-ajassa, pyrin pelamaan mahdollisimmman realistisesti sen mukaan mitä aiheisiin olen perehtynyt.
En tiedä läheskään kaikkea ja pelien kautta toki oppii, mutta toivoisin ja itsekin pyrin edes sen vertaista pohjatiedon hankkimista, että peli sujuisi ja ettei siinä tapahtuisi ihan älyttömästi sellaisia huomattavia virheitä, jotka eivät sovi kyseiseen peli-ideaan. Pyrin pelaamaan aika realistisesti.
Potter maailman pelit, menevät sen pohjan mukaan, jonka kirjat ja leffat ovat antaneet, historiassa taas pyrin menemään oikean historian mukaan, joskaan en voi tietää ja muistaa historiallisia tapahtumia, mutta annan esimerkkinä vaikka. Ehdotin 1700-luvulle sijoittuvaa peliä, peli ei ollut kovinkaan pitkälle ehtinyt, kun hän tappoi pelifiilikseni sillä , että hänen hahmonsa astui huoneeseen ja sytytti sähkölampun. Tai se, kun ehdotin että hahmot joutuisivat lento-onnettomuuteen vuoristossa ja selviytymään monta viikkoa erämaassa ja keksiä keinot selviytyä alueella, jossa ei ole minkäänlaista asutusta. Tällä kertaa hänen hahmonsa löytää parin vaelluspäivän jälkeen mökkikylän kaikilla herkuilla (joskaan siellä ei ollut ketään), mutta tästä seuraavana päivänä heidät jo pelastettiin. Että mun "monta viikkoa" olikin sitten kolme kuppaista päivää.
Minun kirjoituslahjojani on kehuttu ja minulla tavattoman rikas mielikuvitus ja haluaisin vihdoinkin, pitkästä aikaan saada pelattua jotain oikeasti kiinnostavaa.
Voitte varmasti kuvitella, että sitä väkisin puutuu ja taito kuihtuu, kun joutuu paneutumaan johonkin Pelle Hermanniin tai Nalle Luppakorvaan pohjautuviin peleihin.
Jos sinulla heräsi mielenkiinto yrittää kanssani tälläistä tarinamuotoista tekstipohjaista roolipeliä, niin mut löytää discordista: 🦄Kawaijiki🐲#6052
ETSIN PELISEURAA - Tekstipohjaiset roolipelit
3
376
Vastaukset
- Anonyymi
Mikset kokeile sitä täällä? Ylläpito kuitenkin karsii asiattomat viestit.
- Anonyymi
Koska haluan etukäteen suunnitella jonkun kanssa pohjan millaista peliä pelataan ja siinä sivussa käydä keskustelua mahdollisista pelin tapahtumista.
Discord on kätevä palvelin, helppo käyttää ja vieläpä ilmainen. Miksi käyttää jotain s24, kun peliin voi käyttää parempaakin alustaa, jossa ei kukaan random yp ole poistamassa viestejä, jotka kuuluvat peliin.
Niinkuin kerroin, tykkään pelata sellaisia aiheita, jotka mielestäni eivät kuulu kaiken kansan nähden. - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17867213j
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911909Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771733Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051540Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781425Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67934
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931