Patti vatsassa

Anonyymi-ap

Tunnustelin kissani suoliston aluetta tänään ja siellä tuntui jonkin asteinen patti/pullistuma, mitä ei sitten taas myöhemmin löytynyt. Oli aika tarkkaan vasemman jalan etupuolella, kohta vastaa ehkä ihmisen alavatsaa.
Sitten kävi muutaman kerran potalla ja yhdellä kerralla ihan kuin voihakisi kerran, muttei valitellut muuten ja kakkakin tuli.
Nyt tosin oli aika pienet jätökset, kun edellinen oli tosi iso pötkö.
Ummetusta ei käsittääkseni ole, ellei ala kehittämään sitä paraikaa. Kerran sillä oli aiemmin ja kävimme sen vuoksi eläinlääkärissäkin suolihuuhtelussa, joten uskoisin tietäväni, jos siitä on kyse.
Hetki sitten myös oksensi valittaen ensiksi vettä ja ruokaa, mitä oli hieman ennen syönyt.
Aiemmin on oksentanut tyhjää kaksi kertaa tässä 1-2kk aikana, eikä silloin valittanut mitenkään.
On myös muuten ihan pirteä, leikkisä, seurallinen ja juttelevainen yms. Myös ruoka ja vesi maistuu hyvin ja potta-asiontikin sujuu.
Viime kesänä kyllä oksenteli usein ja kävimme lääkärillä, sai antibioottikuurin ja se auttoikin. Ei ole juurikaan oksentanut loppukesän/alkusyksyn jälkeen.
Toinen mietin, kun on leikkaamaton 14v tyttökissa, että voisiko liittyä johonkin alkavaan kohtuongelmaan tai muuhun "naistenvaivaan"? Ikää tietty on, mutta muuten?
Ell meinasi viime kesänä, kun kissallani on harvoin mourua, max. 3krt/v ja nekin tosi lieviä, eli ei esimerkiksi melua eikä pissaile nurkkiin tms, niin ettei sitä enää välttämättä kannata steriloidakaan. Vielä kun on täysin sisäkissa, niin ei ole pelkoa, että pääsee rilluttelemaan.
Mutta tosiaan, ajattelin, että osaisiko näistä tiedoista joku sanoa jotain asian suhteen? Ja aion kyllä viedä kissani myöskin lääkäriin ihan varmuudenkin takia, etten ala vitkuttelemaan sen asian kanssa tosiaankaan. Mutta haluaisin tietää vaan jo nyt etukäteen, jos jollakin henkilöllä olisi ehkä vastaavaa kokemusta.

7

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt halua pelotella, mutta jos nivusaluetta tarkoitat, tulee mieleen imusolmuke ja lymfooma. Tuo syöpä on kissoilla yleinen ja voi viedä vuosia, ennenkuin alkaa kunnolla oireilemaan. Lisäksi jos olet tiennyt tunnustella kissaasi noin, on varmasti jotain muutakin oiretta olemassa? Ei tuo kohtuun liity, mutta joko imusolmukkeisiin tai mahdollisesti jopa virtsarakkoon, senkin syöpä on kissoilla mahdollinen. Parempi käyttää ultraäänessä/röntgenissä, muuten ei noista saa selvyyttä.

      • Anonyymi

        Lähinnä ajattelin, että jos on taas jotain alkavaa kakkavaivaa taas, sen kyllä jotenkin tuntee, jos suolisto on täys kakkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähinnä ajattelin, että jos on taas jotain alkavaa kakkavaivaa taas, sen kyllä jotenkin tuntee, jos suolisto on täys kakkaa.

        Sillä siis tunnustelin tuota koko aluetta.


    • Anonyymi

      Eläinlääkäriin!

    • Anonyymi

      Heti soittoa eläinlääkäriin!

    • Anonyymi

      Itse en asiaa tällä miettisi, varaisin heti ajan eläinlääkärille. Mikä estää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2013
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      151
      1295
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      272
      876
    Aihe