Hudön asiat?

Anonyymi-ap

Olipa pitkä juttu Hudön valoista ja aika paljon muustakin. Hauskaa luettavaa.
Minä asuin 40 vuotta Loviisassa enkä koskaan kuullut mitään juttuja Hudöstä enkä muistakaanoudoista asioista lukuunottamatta B Heinen tapauksia.
Vieläkö Hudössä jotain tapahtuu tai sen lähistöllä? Vai loppuiko satusetien mielikuvitus?

5

579

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Satusedät ahkeroivat nykyisin valmistelijoina ja esittelijöinä kaupungin hallinnossa. Sen seurauksena tehdyt päätökset mm. kaupungin kehittämisestä ovat usein perin hauskaa luettavaa, mutta hymy kyllä hyytyy kun niiden aiheuttama hintalappu alkaa selviämään. Kaikkein kallein satutarina on tähän mennessä "Lovisa kartalle" hanke, jonka seurauksena itärannalle on noussut mudan päälle asuntoalue, jolla järjestetään Suomen kalleimmat, mutta pienimmät asuntomessut.

      • Anonyymi

        Pitää poiketa kesällä katsomassa, jos askel passaa. Siellä Hudössäkin kävisin, mutta ei ole venettä ja uimaankin olen todella huono.
        Vielä siitä, miksi en koskaan kuullut koko 40 v aikana Hudön valoista, niin enpä paikallisiin tutustunutkaan. Kaikki aika meni vuorotyössä, nukkumisessa ja pakollisissa kotitöissä. Ja missä olisin voinutkaan tutustua ja keihin? Sisäänlämpiävää sakkia oli loviisalaiset, niin rantahurrit kuin suomaalaisetkin. Omissa oloissaan kai viihtyivät hekin?
        Kerran sain Loviisan Lappuun jonkun kirjoituksen niistä vanhoista haudatuista. Siinä radanvarren asutusalueellahan oli vanha hautausmaa ja OKT:n perutuksia kaivellessa tuli luita esiin. Tuli myös Puhelinlaitoksen perustuksia kaivellessa. Ja Punaisten hautausmaa jäi osin läntisen sisääntulotien korotuksen ja pieneläinten hautausmaan alle. Joku kirjoitti sähkäpostiin tietävänsä monta muutakin punaisten hautapaikkaa, mutta eipä uskaltanut minulle kertoa! Tällaisia arkoja paskahousuja Loviisan alkuasukkaat ovat ja siksi Hudönkään tapausta ei ole uskallettu tutkia eikä uskalleta vieläkään.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        💋 ­­­N­­­y­­­m­­­f­­­o­­­m­­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17868041C

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        Onko näin


      • Anonyymi

        Näin se vaan menee


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      293
      866
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      74
      714
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      621
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe