Autoalan suurimmasta huijauksesta pian 8 vuotta. Tällä viikolla 85 miljoonan dollarin lisälasku

Anonyymi-ap

Vuonna 2015 Volkswagen jäi housut kintuissa kiinni yhdestä historian suurimmasta autoalan huijauksesta. Luulitko, että homma olisi jo ohitse?

Vastaus on, että ei ole.

Volkswagen osti takaisin suuren määrän vuosien 2009-2015 välillä valmistamiaan autoja, ja on maksanut erilaisia korvauksia, oikeudenkäyntikuluja vuoteen 2020 mennessä noin 31,3 miljardia euroa.

Laskut rullaavat edelleen. Yhdysvalloissa Teksasin osavaltion kanssa tällä viikolla tekemällään sopimuksella Volkswagen maksaa osavaltiolle 85 miljoonaa dollaria korvauksena dieselskandaalin jälkimainingeissa.

"Jos yhtiö kuvittelee, että se voi välttää vastuun rikkoessaan lakeja Teksasissa, vaarantaa teksasilaiset ja saastuttaa ympäristöämme, he ovat väärässä. Volkswagen ja Audi oppivat tämän nyt kovemman kautta, ja nyt he maksavat tästä hintaa, kommentoi sopimusta osavaltion syyttäjä Ken Paxton."

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/b91de167-e44f-4600-8aad-76b57850fced

2

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska euroopassa korvaukset

    • Anonyymi

      nastit asialla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      111
      9398
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8986
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      18
      7855
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6244
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5358
    6. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      4459
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      7
      4376
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4345
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4233
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4163
    Aihe