Autoalan suurimmasta huijauksesta pian 8 vuotta. Tällä viikolla 85 miljoonan dollarin lisälasku

Anonyymi-ap

Vuonna 2015 Volkswagen jäi housut kintuissa kiinni yhdestä historian suurimmasta autoalan huijauksesta. Luulitko, että homma olisi jo ohitse?

Vastaus on, että ei ole.

Volkswagen osti takaisin suuren määrän vuosien 2009-2015 välillä valmistamiaan autoja, ja on maksanut erilaisia korvauksia, oikeudenkäyntikuluja vuoteen 2020 mennessä noin 31,3 miljardia euroa.

Laskut rullaavat edelleen. Yhdysvalloissa Teksasin osavaltion kanssa tällä viikolla tekemällään sopimuksella Volkswagen maksaa osavaltiolle 85 miljoonaa dollaria korvauksena dieselskandaalin jälkimainingeissa.

"Jos yhtiö kuvittelee, että se voi välttää vastuun rikkoessaan lakeja Teksasissa, vaarantaa teksasilaiset ja saastuttaa ympäristöämme, he ovat väärässä. Volkswagen ja Audi oppivat tämän nyt kovemman kautta, ja nyt he maksavat tästä hintaa, kommentoi sopimusta osavaltion syyttäjä Ken Paxton."

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/b91de167-e44f-4600-8aad-76b57850fced

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska euroopassa korvaukset

    • Anonyymi

      nastit asialla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2162
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2019
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1415
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1069
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      977
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      958
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      40
      843
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      809
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      770
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      744
    Aihe