kysymyksiä neitsikoista

jokuvaa

Kuinka kovaa meteliä neitokakadut pitävät yleensä, entä minkälaista meteliä ne pitävät yöllä? Olisin hankkimassa neitsikkaa ja asun vielä kotona, joten häkki tulisi tietysti minun huoneeseeni. Päivällä meteli ei haittaa, mutta yöllä tulisin nukkumaan samassa huoneessa neitsikan kanssa. Tulisiko toimimaan? Kai nekin nukkuvat suurimman osan yöstä?

Uskaltaako neitsikan ottaa mukaan kesäloma reissulle? Stressaako lintu siitä paljon? Voisiko mahdollisesti tehdä niin, että reissun aikana lintu olisi yötä kissan kuljetuskopissa ja päivällä se saisi olla vapaana? Vai pitäisikö hommata jostakkin pieni häkki juuri tälläiseen tarkoitukseen? Minkä kokoinen olisi hyvä?

3

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nymfi_Neito90

      Minulla itsellä on kaksi nymfiä ja ne nukkuvat ja asustavat samassa huoneessa kanssani.
      Metelistä; se vähän riippuu sukupuolesta
      Koiraat ovat äänekkäämpiä ja jos otat vain yhden niin se varmasti sitten olisi juttutuulella. Se jutustelu on kuin normaali ääni, ei paljoa kovempi, mutta sitten jos tai kun se kuulee esim jonkun tulevan sisälle ja kuulee muita (esim uusien ihmisten ääniä) se varmasti huutaa, jotta hänetkin muistettaisiin. Linnuthan tykkäävät olla huomion keskipisteenä.
      Yöllä ne ovat hiljaa, jos vain huone on pimeä. Itsellä on tapana että kun valoisat vuodenajat saapuvat, niin laitan verhot häkin ympärille yön ajaksi. Mutta mitä minun linnut tekevät, niin viimeistään kymmeneltä jo laulavat ja itse olen monesti pahalla päällä, kun en ole mikään aamuvirkku.
      Siitä reissusta en osaa sanoa. Käy tälläisella nettisivulla kuin http://www.kaijuli.fi
      sieltä saat varmana varmat tiedot linnun matkailuun.
      Toivottavasti auttoi edes vähän :)

    • Nellikka

      Heips!
      Neitokakadut eivät ole kamalan kovaäänisiä, mutta kuitenkin kovaäänisempia kuin unskit tai peipot.

      Yöllä ne ovat hipihiljaa, mutta aloittavat aamukonsertit, kunhan huomaavat jonkun heränneen, tai edes pitävän jonkinlaisen äänen. Kunhan edes jokin ääni ne herättää, ja huone on valoisa, niin ei takuulla pysy hiljaa.

      Linnut nukkuvat enemmän kuin ihminen, joten ongelmia ei tule.

      Linnun voi tietty ottaa mukaan kesälomalle. Ei stressaa, jos sitä on totutettu jo autoon ja vieraisiin paikkoihin. Pitemmäksi aikaa suosittelisin hankkimaan autoon mahtuvan kuljetushäkin, kissankuljetuskopassa ne eivät kamalasti viihdy, saatikka sitten nukkua. Häkistä näkisi muutenkin maailman menon, eikä olisi niin pimeää. Neitsikalle ihan hyvä olisi esim. 60x40x35 kuljetushäkiksi, tai oikeastaan neliskanttinen on kaikkein paras siihen tarkoitukseen. Jotkut käyttävät oikein pieniä jyrsijän häkkejä, joissa ei kuitenkaan saisi olla minipienet pinnat.

      • undu

        Oma neitsikkani ei kyllä ollenkaan ala ääntelemään kun aamulla verhot nostaa,oikeastaan se on suurimman osan ajasta hiljaa,ehkä huutelee välillä kvii kvii,ja etenkin kun lentelee,muutoin hiljaa. Mutta sillä on kyllä ärsyttävä tapa mihin aikaan päivällä alkaa huutamaan hälytin ääntä,(osaa matkia samaa ääntä mikä tulee auton murtohälyttimestä).Ja korkeintaan sitä voi kestääkin 5 minuuttia.
        Ehkäpä neitokakadulla ei ole paljon sanottavaa,sillä sen seurana olevat undut ovat koko ajan äänessä,pälättävät..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2057
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1630
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      62
      1351
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      74
      1158
    5. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1131
    6. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1094
    7. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      44
      1052
    8. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1041
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      893
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      864
    Aihe