Jossain luki, että ilmainen Avast on yhtä tehokas kuin maksulliset viruksentorjuntaohjelmat.
Latasin sen ja ajoin tarkistukset, jonka jälkeen ohjelma alkoi herjaamaan, että koneellani olevat *.pdf ja *xls ja *.doc muotoiset tiedostot ovat alttiita vakoilulle ja kiristykselle, läppärin kamera haavoittuvainen vakoilulle ja kone alttiina vakoilusovelluksille. Saman tien se pyysi rahaa "paremmasta versiosta" joka hoitaa nuo ongelmat pois.
Onko tämä vain myyntikikka jolla rahastetaan, vai voivatko nuo ongelmat olla todellisia?
Avast haluaa rahastaa?
6
1064
Vastaukset
- Anonyymi
Tietysti kaikki virustutkat, joista on olemassa maksullinen versio, haluavat myydä sitä mahdollisimman paljon. Ilmainen versio poistaa viruksia monien testien mukaan yhtä hyvin kuin maksullinen.
Itse käytän Windows Defenderiä, niin ei ole tarvinnut vuosiin lukea tarjouksia maksullisista versioista. Lisänä ilmainen MalwareBytes.- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178733398
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Avast on ollut vuosia täyteen pakattu ja huono torjunta..
- Anonyymi
Hei vänkyttäjä, testin mukaan se kuitenkin on hyvä.
Puolueeton virustutkien testaaja AV-Test arvioi 18 kodeille ja Windows 10:lle suunnattua tietoturvaohjelmistoa. Vertailun parhaaksi ylsi ilmainen tuote Avast Free Antivirus yhdessä viiden maksullisen tuotteen kanssa. Kaikki saivat täydet 18 pistettä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei vänkyttäjä, testin mukaan se kuitenkin on hyvä.
Puolueeton virustutkien testaaja AV-Test arvioi 18 kodeille ja Windows 10:lle suunnattua tietoturvaohjelmistoa. Vertailun parhaaksi ylsi ilmainen tuote Avast Free Antivirus yhdessä viiden maksullisen tuotteen kanssa. Kaikki saivat täydet 18 pistettä.Surkea se on. Täynnä jonninjoutavia ominaisuuksia joilla ei tee yhtään mitään..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei vänkyttäjä, testin mukaan se kuitenkin on hyvä.
Puolueeton virustutkien testaaja AV-Test arvioi 18 kodeille ja Windows 10:lle suunnattua tietoturvaohjelmistoa. Vertailun parhaaksi ylsi ilmainen tuote Avast Free Antivirus yhdessä viiden maksullisen tuotteen kanssa. Kaikki saivat täydet 18 pistettä.Jos minä saisin päättää, tekisin testin, jossa kullekin virustorjuntaohjelmalle tarjottaisiin 6000 näytettä, joista 5000 on viruksia tai haittaohjelmia ja 1000 on normaaleja ohjelmia (ei siis haittaohjelmia lainkaan).
Pisteytys:
Kun torjuntaohjelma havaitsee viruksen / haittaohjelman: +1 piste / havaittu haittaohjelma.
Kun torjuntaohjelma luulee havaitsevansa viruksen / haittaohjelman silloin, kun kyse on normaalista ohjelmasta (siis EI haittaohjelmasta) -100 pistettä.
Eniten pisteitä saanut ohjelma voittaa.
Ehkä voisi vielä lisätä ehdon:
Jos noita vääriä positiivisia löytyy 10 tai enemmän, tällainen torjuntaohjelma häviää - sellaista torjuntaohjelmaa ei kenenkään pidä hankkia.
Itse en käytä torjuntaohjelmaa lainkaan - syynä väärät positiiviset - niistä on kohtuutonta haittaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs531535- 1701295
- 81132
- 611127
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2551092- 141020
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33893Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä55872Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti94859- 347795