Oli aikaisemmin samalainen kaapeli ja sain jaettua kuvaa ilman mitään ongelmia, mutta vanha kaapeli murtui käytössä ja nyt ostin uuden ja en saa nyt jaettua kuvaa, kaapelissa ei ole mitään vikaa, mutta jotenkin vain tietokone ei tunnista tv:n näyttöä, missähän vika? Vanhan ja uuden kaapelin käytössä välissä on usempi kuukausi, eli vaikuttaisiko esim. tietokoneen päivitykset jotenkin asiaan? Omat konstit ja taidot loppuneet.
En saa jaettua näyttöä Display-Hdmi kaapelin kautta tietokoneesta telkkariin.
9
462
Vastaukset
- Anonyymi
Voi olla montakin vikaa. Ensimmäisenä tulee mieleen Windows ongelmat, koska windowsilla on tunnetusti vaikeuksia tässä asiassa. Toisena tulee mieleen kaapelisi, mikä on uusi? HDMI on niin vanha että siittä on tosimontaa versiota. Kaikkien pitää täsmätä, Laiteen hdmi, kaapeli ja TV:n hdmi.
Kaapelia hankkiessa sen pitää olla HDMI 2.1, eikä jostain poistokorista.- Anonyymi
Kokeile vaihtaa koneen reso ensin Fullhd ja kokeile sitten!
Joissakin 4K telkuissa on niin vanha HDMI että se ei edes siirrä 4K kuvaa. Hassua!
HDMI tukee TV resoluutio standarteja, ei mitä sattuu. Windowsilla on vaikeuksia pysyä oikeassa virkistystaajuudessa vaihka kuvakoon saisikin kohdalleen. - Anonyymi
TV, valistse oikea HDMI tulo vaihka (1)
Katso että kaapeli menee tuloon (1)
Napauta Windowsin Käynnistys-painiketta ja valitset Asetukset.
Valitse Järjestelmä ja Näyttö.
Jos tietokoneeseen on yhdistetty useita näyttöjä, valitse televisio kohdasta Järjestä näytöt uudelleen. - Anonyymi
Kaapeli kytettyna ja Windowskone.
Suosittelisin aluksi että kokeilet laitteiston vianmääritystyökalua. Kirjoita tehtäväpalkin hakukenttään vianmääritys ja valitse sitten sovellus tulosluettelosta. Etsi listalta kohta Laitteisto ja laitteet ja käynnistä vianmääritystyökalu: seuraa näytöllä näkyviä ohjeita ja katso, löytääkö vianmääritys ongelmia.
Voit myös katsoa viime aikoina asennettuja päivityksiä ja kokeilla, auttaisiko päivityksen poistaminen asiaan. Mene Käynnistä-valikosta Asetukset > Päivittäminen ja suojaus > Windows Update. Löydät tältä välilehdeltä vaihtoehdon Päivityshistoria: täältä näet onnistuneet ja epäonnistuneet päivitysyritykset. Valitse Poista päivitysten asennus avataksesi listan asennetuista päivityksistä, valitse uusin asennettu päivitys ja valitse Poista. Katso, auttaako tämä tilanteeseen.
- Anonyymi
Miksiköhän tällä paskapalstalla poistetaaan linkki kunnon ohjeisiin?
- Anonyymi
Yleensä harmia aiheuttaa vanhan version piuha!
- Anonyymi
Vaan mahtoiko siinä alun perin murtuakaan se piuha, vaan vika onkin joko tietokoneen tai telkkarin liittimessä. Jossain sitä vääntöäkin on ollut jos piuhassakin on ollut näkyvää vauriota, joka tässä syylliseksi tulkittiin.
- Anonyymi
Liitin tai väylä on rikki ...., väärässä liittimessä tai jotain (HDMI liitin saattaa sujahtaa displayportiin tai jotain mekaanisesti ... ja loput on näytön asetuksista kiinni ... Kristallipallo puuttuu, osaa sanoo enempää vinkiksikään.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1677457
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264228- 503838
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1513235- 512986
- 492599
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262376Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2732059Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt552015- 291916