Renault Kadjar 1,5 diesel.
Moottorin lämpömittari nousee hetkellisesti puoleen väliin, mutta palaa sen jälkeen kahteen "tolppaan".
Onko vika vai ominaisuus.?
Lämpömittari
9
524
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu lämpötilasta ja ajotyylistä. Meikällä diesel cliossa nousee ajossa puoleenväliin ja tippuu useamman pykälän tyhjäkäynnillä jos on +5 tai vähemmän lämmintä.
Jos maantieajo nostaa normaaleihin lukemiin niin termostaatti toimii ja autossa ei ole vikaa, jos taas maantieajo laskee lämpötilaa niin termostaatti on hajonnut ja se tulee vaihtaa.- Anonyymi
Kiitos tiedosta..
- Anonyymi
Termostaatti,lämpöanturi,ilmaa järjestelmässä,nuista alottaisin.
- Anonyymi
Poista ne talvimaskit nokasta niin ei lämmöt nouse.
- Anonyymi
🤔 täh..
- Anonyymi
Taitaa olla vain niin yksinkertainen asia, että mittari nousee nopeammin kuin mitä termostaatti aukeaa ja jäähdytys alkaa toimia. Ei siis vikaa, vaan ominaisuus.
- Anonyymi
Et kertonut mitään nesteen lämpötilasta, jos termostaatti toimii niin nesteen lämpötilakin nousee kuumaksi ja kuumaa ilmaa kanavista kokoajan myös ajettaessa nopeasti kesällä.
Oletko vaihtanut koskaan termostaattia?
Auton vieressä voi myös todeta onko mittari kunnossa ja anturi ja johto. - Anonyymi
Pientä tarkennusta laitan. Ulkolämpötilan ollessa alle +10° , lämpömittari nousee hetkellisesti puoleen väliin. Mutta laskee sitten kahteen tolppaan. Nyt ulkolämmön ollessa yli +20° , lämmöt pysyy puolessa välissä. Viimamaskit poistetaan minun mielestä siinä samalla, kun vaihdetaan suvikumit..
- Anonyymi
Edelleen tuo ensimmäinen vastaus pätee. Jos mahdollista niin yöllä (viileää) käyt moottoritiellä testaamassa 20+km lenkin ja katsot laskeeko se mittari alle puolenvälin. Maantieajossa syylärin läpi puhaltaa semmoinen vinkka, että jos termari on juuttunut auki niin moottori viilenee varsin nopeasti. Vaikka sulla olisi termostaatti juuttunut auki asentoon niin sillä ei toisaalta ole kesällä juuri merkitystä. Talvella sitten toinen juttu, kuluu enempi polttoainetta ja sukat pyörii jalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1408333Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot995729Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1462667Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349