Lämpömittari

Anonyymi-ap

Renault Kadjar 1,5 diesel.
Moottorin lämpömittari nousee hetkellisesti puoleen väliin, mutta palaa sen jälkeen kahteen "tolppaan".
Onko vika vai ominaisuus.?

9

577

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu lämpötilasta ja ajotyylistä. Meikällä diesel cliossa nousee ajossa puoleenväliin ja tippuu useamman pykälän tyhjäkäynnillä jos on +5 tai vähemmän lämmintä.

      Jos maantieajo nostaa normaaleihin lukemiin niin termostaatti toimii ja autossa ei ole vikaa, jos taas maantieajo laskee lämpötilaa niin termostaatti on hajonnut ja se tulee vaihtaa.

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta..


    • Anonyymi

      Termostaatti,lämpöanturi,ilmaa järjestelmässä,nuista alottaisin.

    • Anonyymi

      Poista ne talvimaskit nokasta niin ei lämmöt nouse.

      • Anonyymi

        🤔 täh..


    • Anonyymi

      Taitaa olla vain niin yksinkertainen asia, että mittari nousee nopeammin kuin mitä termostaatti aukeaa ja jäähdytys alkaa toimia. Ei siis vikaa, vaan ominaisuus.

    • Anonyymi

      Et kertonut mitään nesteen lämpötilasta, jos termostaatti toimii niin nesteen lämpötilakin nousee kuumaksi ja kuumaa ilmaa kanavista kokoajan myös ajettaessa nopeasti kesällä.

      Oletko vaihtanut koskaan termostaattia?

      Auton vieressä voi myös todeta onko mittari kunnossa ja anturi ja johto.

    • Anonyymi

      Pientä tarkennusta laitan. Ulkolämpötilan ollessa alle +10° , lämpömittari nousee hetkellisesti puoleen väliin. Mutta laskee sitten kahteen tolppaan. Nyt ulkolämmön ollessa yli +20° , lämmöt pysyy puolessa välissä. Viimamaskit poistetaan minun mielestä siinä samalla, kun vaihdetaan suvikumit..

      • Anonyymi

        Edelleen tuo ensimmäinen vastaus pätee. Jos mahdollista niin yöllä (viileää) käyt moottoritiellä testaamassa 20+km lenkin ja katsot laskeeko se mittari alle puolenvälin. Maantieajossa syylärin läpi puhaltaa semmoinen vinkka, että jos termari on juuttunut auki niin moottori viilenee varsin nopeasti. Vaikka sulla olisi termostaatti juuttunut auki asentoon niin sillä ei toisaalta ole kesällä juuri merkitystä. Talvella sitten toinen juttu, kuluu enempi polttoainetta ja sukat pyörii jalassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      143
      1356
    2. 74
      1234
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      105
      996
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      935
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      832
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      801
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      798
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      663
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      644
    10. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      48
      608
    Aihe