Jos tekee avauksen keskusteluun, mikä on mielestänne paras vaihtoehto?
Se, että yrittää vastata jokaiselle erikseen, vaikka tämä olisi jo kaiken oleellisen sanonut?
Vastaa joillekin, ehkä suurimmalle osalle. Silloin joku voi ihmetellä, miksi juuri minulle ei vastattu?
Ei vastaa kenellekään, vaikka tuntuisi olevan asiaakin.
Vai onko kaikki vain kiinni siitä, miten rupatteluhenkinen, smal talkia harrastava henkilö avauksen on tehnyt?
Se, että yrittää vastata jokaiselle erikseen, vaikka tämä olisi jo kaiken oleellisen sanonut?
Vastaa joillekin, ehkä suurimmalle osalle. Silloin joku voi ihmetellä, miksi juuri minulle ei vastattu?
Ei vastaa kenellekään, vaikka tuntuisi olevan asiaakin.
Vai onko kaikki vain kiinni siitä, miten rupatteluhenkinen, smal talkia harrastava henkilö avauksen on tehnyt?
Vastaukset 9
Vanhimmat
vastata niihin kommentteihin joihin minulla on jotain sanottavaa.
Tai muuten vain tuntuu hyvältä kommentoida.
Väkisin en koita vastailla, jos koittaa kaikille vastata niin useimmiten tulee turhaa toistoa.
Eli ei sitä voi päättää etukäteen kuinka monen vastaa tai mitä päähän pälkähtää.
jokainen taaplaa tyylillään:) Voikokaan sitä sanoa, mikä on oikein ja, mikä väärin..Jokainen varmaan vastaa myös niihin aloituksiin, joihin näkee aihetta!
kohdallani tykkään, jos saan jotain vastakaikua, edes joskus :)
Siltä pohjalta, esim. juuri sinä, Jorma ja on muitakin, jotka usein kommentoivat jotenkin.
Eli, tuntuu, että joku on kuulolla, se on mukavaa.
Jännä juttu oisi, jos kaikki, jotka lukevat, kirjoittaisivat jotain.. siis joskus kun katsoo lukijamääriä :))
helppoa lukea kerta kerran perästä toisten aloituksia, ja arvostella niitä ruudun takaa...lukijamäärät ovat joskus isoja, pitää paikkansa:)) Ja parhaamme me täällä teemme, ei meiltäkään voi vaatia muuta..silti kuulee välillä, kuinka huono tuokin aloitus nyt oli:( Silti olen huomannut, että useampi uskaltaa jo tehdä niitä:) Kaikkeen ei aina ehdi ottaa kantaa..
tekasis sellasen kestovastaus hakemiston, esim. Aha, Tuo oli hyvä, Täysin päinvastaista mieltä jne. Silloin vois ehtiä (nippanappa) vastaamaan joka kommenttiin...
...maistuu puulta..ei ole tunnetta mukana. Olisiko se keskustelupalstan tarkoitus edes..?..kestovastaus..:)
tarkoitin vaan että tarviiko keretäkkään vastaamaan kaikkiin? Mulle tämä on mukavaa "päivän täytettä" ns. rupatella täällä virtuaalisesti.
sellaista ole tarkoittanutkaan, että väkisin pitäisi vääntää vastausta.. kun sanoin, että mukava joskus saada vastakaikua.
Ja kyllähän seurallisella ihmisellä livenäkin on sana hallussa. Että silloin se tulee luontevasti, ja tunteella se vastaus/kommentti täälläkin :))
Ikävä kyllä niin, mikäpä on helpompaa kuin toisten arvostelu, etenkin anonyyminä. Vaikea 'puolustautua', ja arvostelut ilmeisesti jätetäänkin omaan arvoonsa.
Itse en ole edes lähtenyt siitä lähtökohdasta
liikkeelle ja mielestäni se ei edes ole itse
tarkoitus.
Keskusteluaiheestahan siitä on kyse, ellei suo-
rasta henkilöön kohdistuvasta kysymyksestä.
Aihe elää omaa elämäänsä, enkä yleensä edes yritä
puhaltaa siihen henkeä, sillä siinä vaaransa muut-
tua jaaritteluksi.
En myöskään koe tulleeni loukatuksi tai loukan-
neeksi ketään, jos kommentti jää kirjoittamatta.
Jos joku haluaa suoraan kysyä ja en ole jostain
syystä vastoin odotuksia vastannut, niin eiku
bittipotku persuuksiin vain. Kyllä vastataan, jos
paikalla ollaan.