kesti 3 kk toimittaa Kelaan tieto asiakkaan oikeudesta työmarkkinatukeen.
Ja takautuvasti korvauksia maksetaan enintään kolmen kuukauden ajalta.
Ja takautuvasti korvauksia maksetaan enintään kolmen kuukauden ajalta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Hyvin ajoitettu
Kaikki siis hyvin.
Kiva lukea kerrankin hyviä uutisia!
Joo. Kolme kk on aika minkä ihminen juuri ja juuri tulee toimeen vedellä ja armopaloilla. Tällä tavoin testataan onko ihminen oikeasti työtön. Tietenkin jos kuolo korjaa tällä välillä, ei siitä haittaakaan suomen valtiolle ole.
Meno on kuin Venäjällä!
Tai sitten voi käyttää esim. säästöjä tai hakea Kelalta tai kunnalta toimeentulotukea. Tai sitten voi valittaa karua kohtaloaan Suomi24:lla.
Toimeentulotukea saa vasta sitten, kun on esittänyt työkkärin dokumentin siitä että olet työtön. (Kestää sen 3 kk)
Naurettavaa väittää että suomessa normiduunari voisi säästää
Totta. Kaikki menee heti kurkusta alas.
Leikatun toimeentulotuen saa vaikkei olisi ilmoittaunut TE-palveluihin.
Heheh
Höpö höpö... Työkkäristä saa heti dokumentin, kun on ilmoittautunut työnhakijaksi... Voi voiih kun taas nillitetään ja valivali💩
Olisin sinuna patistanut ja pyytänyt Kelasta lisäaikaa. Jos työmarkkinatuki olisi jäänyt saamatta, olisi ollut syytä lähettää valitus viimekädessä vaikka Oikeusasiamiehelle. Kela osaa kuitenkin toimia poikkeustilanteissa eikä tulkitse lakeja sokeasti kuten Te-toimisto.
No ap taas joku turha provoaja, siis jos ja KUN on jättäny Kelaan työmarkkinatukihakemuksen, kun on jäänyt työttömäksi tuki myönnetään heti työttömyyden alkamisesta lukien, vaikka sitä työkkärin lausuntoa pitäisi odottaa kaksi vuotta, ellei alkuun määrätä työkkärin puolesta jotain karensseja.
Olisin sinuna patistanut ja pyytänyt TE-palveluita käsittelemään hakemuksen vieläkin hitaammin. Jos työmarkkinatuki olisi jäänyt saamatta, olisi ollut syytä lähettää valitus viimekädessä vaikka Oikeusasiamiehelle. Kela osaa kuitenkin toimia poikkeustilanteissa eikä tulkitse lakeja sokeasti kuten Te-toimisto.
TE-ämmät todelliseen VASTUSEEN!!
En ihmettele miksi paska ämpärit lentää.
Kertoo työttömien "ongelmanratkaisutaidoista", joiden myötä aiheutetaan itselle lisää ongelmia.
Tässä maassa saa kiusata aikuisia ihmisiä mitkä vuosia tehneet töitä, hallituksen luvalla, ovat muuttaneet työvoimatoimiston täysin, pitkäjännitteistä väärinkohtelua.
Kiusaaminen on hyvin lievä sana. Kysehän on työnhakijan koko elämästä ja perusturvasta. Aiheutettu ahdistuneisuus alentaa työkykyäheikentää terveyttä ja vaikeuttaa työllistymistä. Kyllähän sen luulisi jo tässä vaiheessa olevan Sauli Niinistöllekin selvä asia. Hän lienee seurannut työllisyyskeskustelua, koska oleilija-sanaa käyttämällä vaikutti perustoimeentulon kehittämiseen.
Onko kyse työnhakijasta vai pelkästä oleilijasta?
t: Sale
Raukkamainen maa joka ottaa maksimi verot
ja maksut,
sitten antaa minimin kun on aika toiseen suuntaan!
Raukkis valtio vahtii ja rahastaa Suomalaisia kaiken maksavia autoilijoita kameratolpilla kun
tuo maahan samaan aikaan rasistisia maahantunkeutujia
ja jakaa sinun verorahoja siihen,
RAUKKAMAINEN SUOMEN VALTIO!!
Itse en suostunut siihen että tehtäisiin suunnitelma joka olisi loukannut minun Perustuslain 18 mukaista oikeuttani vapaasti valita oma työni. Viranomainen yritti päästä väkisin päästä päättämään minun työvalinnoistani ja minun työehdoistani, ja tokihan tuollaiseen ei voi suostua.
Myös kaikenmaailman sosiaalipalveluja yritettiin pakottaa, vaikka ei ole minkäänlaista perustetta moisien aloittamiseen.
Työttömyyskorvaus oli poikki varmaan toista vuotta, tietenkin valitin asiasta enkä antanut milliäkään periksi. Toimeentulotuki maksettiin koko ajalta täysimääräisenä, mitään ei leikattu pois.
Kaikkiin seuraaviinkin samanlaisiin painostamisyrityksiin olen jokaikinen kerta vastannut täysin järjestelmälisesti samoin kuin kaikkiin ensimmäisiinkin yrityksiin.
Sittemmin on uhittelut ja kiusanteot vähentyneet, ilmeisesti viranhaltijoillakin alkaa raksuttaa korvien välissä, että työn vapaa valinta on edelleenkin työttömän oikeus, jota ei voida viranomaisen toimilla poistaa.
Kun asioitte te-toimiston kanssa, parasta olisi että olette muutaman lakipykälän lukeneet hyvin, te-toimistolla ei käytännössä ole minkäänlaista oikeutta evätä teille kuuluvia oikeuksia, mutta teidän pitää osata se asia selkeästi sanoa että ette luovu niistä oikeuksistanne.
Työnhaun olen pitänyt aina koko ajan voimassa, ja aina muistanut sen erikseen myös pyytää että sitä ei katkaista, koska olen kuitenkin kaikista erimielisyyksistäkin huolimatta edelleen työnhakija ja käytettävissä työmarkkinoille, joka tarkoittaa sitä että minulla on lakiin perustuva oikeus esim. työvoimatoimiston tarjoamiin palveluihin (joiden laatu on mitä on ja joita en tarvitse).
Kyse on kuitenkin siitä että sosiaaliturvalainsäädännössä edellytetään työnhaun voimassaoloa. Työnhaku tässä asiassa ei ole niinkään verbi, vaan se kuvastaa omaa työmarkkina-asemaani ja sitä että olen käytettävissä työmarkkinoille (kunhan mukavista ehdoista ensin sovitaan)
Minkä työn valitsit?
Vapaasti valitsin työn, ammatin tai elinkeinon.
VIelä odotellaan että sopimus syntyy siten että työni valintakriteerit täyttyvät.
Olet valinnut työn, joka ei täytä valintakriteereitäsi?
Suomesta on tullut todellinen VALHEIDEN MAA!
Suomessa valtion puolelta valehdellaan ihan noin vaan!
Olkaa kaikki tarkkana oikeuksistanne,
ette anna periksi mielivaltaisille valehtelijoille!
Suomi on sellainen maa jossa valhetta tarpeeksi
toistetaan jotta se kuulostaisi totuudelta!
80 luvulla työvoimatoimiston virkailijat puhuivat 85% totta. Nyt se on valehtelijoiden klubi.
Miten arvioit oman ymmärtämiskykysi muuttuneen sitten 1980-luvn?
Maa on nykyajassa muuttunut
henkiseksi roskatunkioksi!
Sellainen ilmapiirin kaatopaikka!
Työttömiä kiusataan törkeällä tavalla. Mikä helvetti tätä maata vaivaa? Yksi kkiusaajien persläpi näkyy politiikassa asti!
Oleilijat pois maasta
Noloutta lisää se, että pohjoismaisen hyvinvointivaltion pitää raportoida säännöllisesti perusturvan parannuksista siihen asti, kunnes niiden taso täyttää vaatimukset.
2023 Suomi sai jo kolmannen kerran Euroopan neuvoston moitteet liian alhaisesta perusturvan tasosta.
Amnesty moittii Suomen terveydenhuoltoa: "Ihmisillä todellinen hätä"
Vedetään eineksiä ja alkomahoolia kaksin käsin ja sitten valitetaan, kun on todellinen hätä.
Suomessa on huutava työvoimapula, joten eipä huolta.
Suomi24:lla on huutava banaanilaatikkomies ja perustuslakiasiantuntija, joten eipä huolta.
Raukkamainen maa jossa kaikki maksavat paljon veroja,
jokainen ei voi olla kokoajan aina duunissa,
mutta kaikkien perheet/ sukulaiset ovat duunissa,
mukaanlukien ne jotka ovat nyt ilman duunia,
oli duunissa ennen kuin duunit loppu!
Kaikki ovat maksaneet systeemin korkeissa veroissa
ja monissa muissa maksuissa (Kameratolppa sakko
on raukkamaiset heikon valtion valhe, totuus on
MAKSU! Extra Vero!)
Sitten kun joiltain loppuu duunit ja on aika toiseen suuntaan, alkaa joillekkin vaikeudet saada rahaa,
siis omasta systeemist mihin maksoi esim. Vuosia ym!
Suomesta on tullut VALHEIDEN MAA jossa rahasi laitetaan EU laskuihin ja YK laskuihin
ja maahantunkeutujien loputtomiin laskuihin!
Niin totta, 35-40v töitä tehneet, kun ovat 55-64v aletaan vaikeuttamaan toimeentuloa jopa sitä minimi tuloa. Sairasta touhua.
Sikamainen RAUKKIS valtio!
Huorannut kautta vuosien,
luopion lailla ottanut verosi ja
maksanut EU, YK, Surkeiden maiden tukia!
Kun olet itse ilman saat minimin mahdollisen
jos edes ollenkaan!
Ahne, valehteleva ja heikko valtio.
asentelee sakko kameratolppia
sinun rahojen saamiseksi
ja tuo maahan tuhansia islamisteja
joissa mukana paljon rasisteja ja rikollisia!
Hmm, jossain muistan historiassa lukeneeni
valtion olleen rasistinen ja rikollinen!
Niin, se on juuri niin et kuka kirjoittaa historian
ja se kuka haluaa tai ei halua islamisteja Suomeen!
Kaikki........KAIKKI on niin suhteellista!
Minun mielest Suomesta on tullut paska maa,
sekin on niin suhteellista Kun katsoo
millaisia maita tuolla on!
Ja se et kuka kirjoittaa: Suomesta on tullut paska maa!
(Huomaa "Tullut" Ei ollut ennen niin!)
Nyt on oikeisto persuineen vallassa, joten matujen juhlat on ohitse!
PS. Kameratolpat hillitsee ajamaan nopeusrajoitusten mukaan, sillä ylinopeus ja kuoppaiset tiet on kuolettava sekä vammauttava yhdistelmä.
Mitä vähemmän onnettomuuksia, sitä pienemmät terveydenhoitomenot ja vakuutusmaksut.
Kuoppaiset tiet ja muut teidenn surkeat kunnot
on suoraan osallisesti johtuen suurten verojen
kuten 24% alv ja esim 80% bensa veron,
valtavien auto verojen ja vuosi verojen
ja niiden kameratolppa verojen (Sakko)
Maksamisesta tukina ja laskuina, maksuina
EU'n, YK'n ja Suomeen surkeista maista tuotuihin
maahantunkeutujiin ja niihin surkeisiin maihin
ikuisesti meneviin SUOMALAISTEN VERO RAHOJEN!
Pois Suomalaisten perheiden omista ostovoimista!
Yksi syy siihen on raukkamainen valtio
joka pelaa verkon kummaltakin puolelta
koska on heikko ja seuraaja valtio!
EI koskaan johda/ ohjaa muita maita!
Varokaa keskustelemasta liikaa!
Verorahoista palkan saavat ovat sinun servant!
Ovat olevinaan pomoja, varokaa kaksi-naamasia!
Olkoon olevinaan vaikka mitä jokainen elää omaa juttuaan.
Maa jossa paljon puhutaan paskaa,
paskaa tarpeeksi toistetaan ja siten
saadaan se joillekkin kuulostamaan totuudelta!
Historia kertoo paljon ja kun niinsanotusti
pelaa verkon kummaltakin puolelta
on uskottavuus olematon.
Tarkoittanet palstan perustuslakimiestä
Te-toimisto on Suomessa ongelmissa siksi, että viranomaiset siellä ovat itsekin väärillä asioilla, se johtuu siitä että Suomessa te-toimiston toimintaa johdetaan täysin väärillä perusteilla.
Te-toimiston palvelujen laadusta on kysymys, lähtökohtaisesti palvelujen tarkoitus on varmistaa se että työttömien lakiin perustuva oikeus vapaaseen valintaan (työ, ammatti, elinkeino) toteutuu täydellisesti.
Käytännössä em. palvelut on kuitenkin käännetty täysin nurinkurisesti sellaisiksi, että vapaata valintaa ei ainakaan heidän palveluillaan saada aikaan jos työtön ei sitä erikseen varmista, ja se voi tarkoittaa usein karensseja ja muita ongelmia, vaikka kysymys on vain siitä että pyritään palauttamaan te-toimiston toiminta takaisin lainmukaiseksi.
On muuttunut huori-pukki maaksi!
Ennen kaikki oli paremmin!
Kymmenii tuhansii Euroopan ulkopuolelta tulleita!
Moni Euroopan maa mukaanlukien Suomi
on yksinkertaisesti pilattu!
Paljon ongelmia Ruotsissa ja Ranskassa, ei niin paljon ongelmia Hollannissa, Englannissa, Ranskassa ja vaikka Suomessa, ei niin paljon mutta paljon nyt verrattuna ennen maahantunkeutujien tunkeutumista
luopioiden avustamina, ovat kummatkin tahot syyllisii kaikkin sen takia tapahtuneisiin rikoksiin!
Ja kaikki Euroopan tuho ihan turhaan!
Suomikin muuttumassa kovaa vauhtia
paskaksi maaksi!