"Jyväskylää pommitettiin talvisodassa kaksi kertaa, 29. ja 31. joulukuuta 1939. Jyväskylässä pommituksia osattiin odottaa, sillä kaupungissa valmistettiin tykkejä (Valtion Tykkitehdas) ja jalkaväen aseita (Valtion Kivääritehdas). Lisäksi kaupungin lävitse kulki tärkeä poikkirata. Pommituksissa kuoli yhteensä 22 henkilöä ja vaurioitui 149 rakennusta.
Aseteollisuuden takia Jyväskylän ilmapuolustus oli suhteellisen vahva. Kaupungin puolustus perustui ainoastaan ilmatorjunta-aseisiin – uusi Luonetjärven lentokenttä oli vain pommikonetukikohta. Sodan syttyessä Jyväskylässä oli ainakin kevyt 40 mm ilmatorjuntapatteri sekä ilmatorjuntakonekiväärijoukkue. Kaupunkiin määrättiin myös raskas patteri, mutta se ilmeisesti lähetettiinkin Mikkeliin. Jyväskylän ilmatorjunta ei onnistunut pudottamaan viholliskoneita.
Ensimmäisissä pommituksissa 29. päivä seitsemän DB-3-konetta lähestyi matalalla rautatietä seuraillen Lievestuoreen suunnasta. Ilmahälytys annettiin klo 12.04. Pian hälytyksen jälkeen matalalla lentäneet koneet pommittivat muun muassa Kivääritehdasta, sekä Kankaan paperitehdasta tuhoten sen konttorirakennuksen. Myös Puistokadun yläpäässä olleen kolmikerroksisen kivitalon toinen pää tuhoutui. Rautpohjan Vasikkalammen läheisyydessä veturissa ollut mies sai surmansa koneesta ammutuista konekiväärin luodeista. Ilmatorjunta ei saanut yhdessä koneessa raportoitua leimahdusta kummempia vaurioita aikaiseksi.
Toisella kerralla 31. päivä koneet tulivat kolmessa aallossa, ensin 13, sitten kuusi ja yhdeksän, etelästä Päijännettä seuraten korkealla ilmatorjunnan ulottumattomissa. Hyökkäys alkoi kirkkaana pakkaspäivänä noin kello 11. Se aiheutti 21 ihmisen kuoleman sekä lähes 30 loukkaantumisen, joista puolet vakavia. Tourulassa 11 kuoli suojakaivantoon. Tourukadulla kuoli äiti ja hänen kaksi lastaan sekä Vapaudenkadun ja Kalevankadun kulmassa kolme ihmistä. Tulipaloja sammuttamaan pyydettiin apuja lähialueilta. Schaumanin vaneritehtaan paloa sammutettiin pitkälle yöhön asti. Sammutuksia häiritsi kova pakkanen sekä turha ilmahälytys.
Historioitsija Carl-Fredrik Geust on selvittänyt, että koneet kuuluivat Novgorodista operoineeseen 6. kaukopommituslentorykmenttiin. Geustin mukaan Jyväskylään on lähetetty pommitusosastot myös 21.1., 3.2. ja 5.3., mutta ne eivät tulleet perille."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Talvisodan_pommitukset_Jyväskylässä
Talvisodan pommitukset Jyväskylässä
9
582
Vastaukset
- Anonyymi
Lisää linkitystä kääkk
- Anonyymi
HEH, Nykäskylän kadulla tsuhna marssi naama vihriänä, vaan naatton poijjaat lenteli taivahalla, ranskanpullanpurijat Raafaelin raamatullisilla Enkeleillä sekä Sakumannet Eurofaittereilla.
Alkaa olla 30-luvun meininkiä, vain Aatu puuttuu.
Näin Talismanin, Filipin, Neptunin, Andermannen ja Käthyn päivän kunniaksi.- Anonyymi
HEH, Naton Lippupäivästä onkin tullut näin Talismanin, Filipin, Neptunin, Andermannen ja Käthyn päivä eli Marskin hevosten päivä. Niin se olla pitääkin, yksikään niistä ei ollut SuomenHevonen.
- Anonyymi
Muistan hyvin nuo talvisodan päivät. Olin juuri täyttänyt 20 vuotta. Pommittivat hosumalla kun niillä oli jo polttoaine kortilla.
- Anonyymi
Minä olin tuolloin Jyväshovissa portsarina paikallisen Jawa- kerhon palkkalistoilla. Seisottiin Repen kanssa ovella, eikä paettu kellariin, kuten muut. Yksi kranusuutari tuli siihen kadulle ja Repe otti sen ja kävi työntämässä poliisihevosen perseeseen.
Hieman myöhemmin se räjähti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olin tuolloin Jyväshovissa portsarina paikallisen Jawa- kerhon palkkalistoilla. Seisottiin Repen kanssa ovella, eikä paettu kellariin, kuten muut. Yksi kranusuutari tuli siihen kadulle ja Repe otti sen ja kävi työntämässä poliisihevosen perseeseen.
Hieman myöhemmin se räjähti.Väärin muistat, se tyrkkäs sen jöötin sinun rectumiin ja sai siemensyöksyn
- Anonyymi
Enpä tiijä talavisovan pommituksissa mittää. Olin Raatteentiellä ja losotin konekivväärillä vyötä vyön perään tyhjäks. Niitä vuan tulj ja tulj, kuatuvat samaan läjjään. Aenakii kolomesattoo yheltä istumalta.
- Anonyymi
Naton Lippupäivän Paraatin vastaanottajat olivat kaikki B3-miehiä. Olisko Cooper ollut sellaista 300 m. Täysin sopivia etulinjaan miinaapolokemaan.
- Anonyymi
Kummallisen vihreitä miehiä joukossa, olisikohan naapurin miehiä idästä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733