Miksi näppistä pidetään edelleen pöydällä vaakatasossa?

Anonyymi-ap

Historiallisista syistä toki, koska kirjoituskone oli pidettävä pöydällä ja mekaanisia malleja jopa voimalla hakata.

Mutta nykyään näppäimistön käyttäminen pöydällä vaakatasossa on typerää, epäergonomista. Joutuu ranteita jännittämään yläviistoon.

Luonnollisin tapa käyttää tietokonetta on seisaaltaan. Näppiskin olisi syytä pitää pystysuorassa, tai ainakin miltei.

11

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se pysyy pöydällä ilman kiinnipitämistäkin.

    • Anonyymi

      Veikkaan , Että jopa viisaammat ovat tuota ongelmaa miettineet paljonkin ja päätyneet nykyiseen malliin.

    • Anonyymi

      Aloittaja saa seisoa vaikka päällään ja ripustaa näppiksen kattoon jos tunteesen sen olevan hyväksi itselleen.

    • Anonyymi

      Suurin syy taitaa olla tarkempi lihasten säätely, kun ranne on kiinteästi jossakin pisteessä - se nopeuttaa kirjoittamista oman testin mukaan ja pystyy kirjoittamaan jopa 700 merkkiä/minuutti. Jos tukipistettä ei ole tulos puolittuu.

    • Anonyymi

      Taas avaaja on yksi hiivatin Havukahon ajattelija!

      Pidä sitä näppistä sellaisessa asennossa kuin haluat, niin muutkin tekee.!!!!

    • Anonyymi

      Avaajan on syytä pistää näppäimistö pöydälle alas-suin ja istua sen päällä.

    • Anonyymi

      Kyllähän siinä hyvin vahvistuisi jalkalihakset kun joutuisi seisomaan yhtämittaa 12 tuntia vuorokaudessa ja kädetkin vielä ojossa suoraan painelemassa näppäimistön näppylöitä:D

    • Anonyymi

      Ja ranteitako joutuu jännittämään vähemmän yläviistoon jos näppis on pystysuorassa?

    • Anonyymi

      entä olkapäitä entä niskalihaksia, entä nilkkoja (jos painaa yli 50kg, ja polvia), seisot suorassa kuin vartiomies 12 liikuttamatta muuta kuin sormiasi, se MÄÄRÄYS.

    • Anonyymi

      Liika seisominen aiheuttaa samankaltaisia vaivoja kuin muurareilla on jotka joutuvat olemaan polvillaan paljon töissä, monilla heistä onkin jääkiekko-tyyppiset polvisuojat sitä varten.

      Näin ollen, jos joutuu tekemään paljon seisomatyötä, eli seisomaan esim. näppäimistön edessä, pitäisi olla seisomasuojat, jotka estäisivät samalla tavoin nilkkojen ja polvien rasitusta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      143
      3087
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2398
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2323
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1961
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1574
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      149
      1402
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe