Kuinka usein te yli 70 -vuotiaat naiset juoksette ja minkälaisia matkoja. Harrastatteko ns intervallijuoksua tyyliin kävelette lenkillä suurimman osan matkaa ja teette sellaisia 150-300 m juoksupyrähdyksiä, vai?
Juokseminen?
Anonyymi-ap
16306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
En ole juossut varmaan kahteenkymmeneen vuoteen. Ikää 65 ja nivelrikko.
Liian laiska olen.
Vaikka hyvin tiedän että se olisi terveellistä
Keholle, niin en saa irti itsestäni sen vertaa että edes yrittäisin
Hölkkää tai hyppelyä jonkin verran, että nesteet lähtevät liikkeelle ja kokeeksi että velä pystyy. Ihan vain liikkuvuuden vuoksi.
Niinhän sanotaan että jos on säännöllisesti tehnyt niin voi jatkaa mihin ikään asti tahansa, kovempaakin liikuntaa.
Itsellä sellainen käsitys että vanhat nivelet eivät enää jaksa toimia pitkäkestoisessa, voimakkaassa rasituksessa. Ei kuitenkaan voi kehittää vartalon ihan jokaista lihasta ja tulee epätasapainoa lihasten välille. Sama kuntosalilla. Vähäisille painoilla, liikuvuus ja pitkät sarjat tärkeämpiä, kuin lihasten lisäys.
Kaikessa liikunnassa lihasten ja liikkuvuuden ylläpito tärkeintä, haperoitumisen hidastamista. Mallia otan isästäni, hän kuntoili lempeästi usealla tavalla 90 vuoteen asti, kunnes siirtyi rollaattorilenkkeilyyn.
Minä juoksen usein, varsinkin öisin sängystä vessaan.
En juokse. Eläkkeellä ei ole enää kiire.
70+ fatimat juoksee peräkammarin äijien jääkaapilla ja syövat kaapista koirien eväätkin kun Kuopiosta on loppuneet.
Kaapin takaam pois.
Molempien polvien nivelrikot estää juoksemisen. Mutta ei estä päivittäisiä kävelyretkiäni ,noin 12km päivä. Puiston penkkejä löytyy kävelyreitilläni jossa voi istahtaa ja kipuunhan on lääke liike. Eikä vuoden aikojen säät estä kävelyäni. Jokaista ohikulkijaa joka juoksee ihailen.Vanha nainen plus 70v. Itä Helsinki
Lopeta ihmeellä, älytön kilsojen ahminta.
Vähempi riittää, kiertele taloa ympäri, vaihda välillä suuntaa!
Hyötyliikunta auttoi pitämään lihomisen kurissa, tehokas kävely auttaisi se vaan ei onnistu nykyään juosemisesta puhumattakaan. Sen verran liikun ettei jäsenet jäykisty.
Ihmettelen , miksi en tänä talvena ole montakaan juoksupyrähdystä, tyyliin 300m jaksanut tehdä. Ei ole tullut mitään lisäsairauksia, mutta jalat ei vaan vaadi sitä kivaa juoksua, mitä tein vielä viime vuonna. Ikää vasta 77v.???
Kyllä juoksen. Kävelyn jotenkin koen vähän tylsäksi.
Harvoin tulee enääe des hölkättyä, saati juosta.
Varovaisempi on oltava, koska vammat ei parane enää kuin nuorena.
Jos näet minun juoksevan, tiedät et laksatiivini toimii....R.D.
Juoksen jos on jonnekin kiire. Ihan hyvin lyhyet matkat vielä sujuu. Mutta ei kuulu sekalaiseen, satunnaiseen liikunta-ohjelmaani. Joskus golfissa juoksen kärryn kanssa kun olen etsinyt palloa ja takana tulevat alkavat odotella siirtymistä. Pidän siis juoksuvalmiutta yllä vaikka en säännöllisesti juoksekaan. Oikein reipas kävely suoralla ja vähän hitaampi mäkiä ylös ja rappujen nousu, ovat enemmän minun juttuni.