Kuinka usein te yli 70 -vuotiaat naiset juoksette ja minkälaisia matkoja. Harrastatteko ns intervallijuoksua tyyliin kävelette lenkillä suurimman osan matkaa ja teette sellaisia 150-300 m juoksupyrähdyksiä, vai?
Vastaukset 16
- Anonyymi
En ole juossut varmaan kahteenkymmeneen vuoteen. Ikää 65 ja nivelrikko.
- Anonyymi
Liian laiska olen.
Vaikka hyvin tiedän että se olisi terveellistä
Keholle, niin en saa irti itsestäni sen vertaa että edes yrittäisin - Anonyymi
Hölkkää tai hyppelyä jonkin verran, että nesteet lähtevät liikkeelle ja kokeeksi että velä pystyy. Ihan vain liikkuvuuden vuoksi.
Niinhän sanotaan että jos on säännöllisesti tehnyt niin voi jatkaa mihin ikään asti tahansa, kovempaakin liikuntaa.
Itsellä sellainen käsitys että vanhat nivelet eivät enää jaksa toimia pitkäkestoisessa, voimakkaassa rasituksessa. Ei kuitenkaan voi kehittää vartalon ihan jokaista lihasta ja tulee epätasapainoa lihasten välille. Sama kuntosalilla. Vähäisille painoilla, liikuvuus ja pitkät sarjat tärkeämpiä, kuin lihasten lisäys.
Kaikessa liikunnassa lihasten ja liikkuvuuden ylläpito tärkeintä, haperoitumisen hidastamista. Mallia otan isästäni, hän kuntoili lempeästi usealla tavalla 90 vuoteen asti, kunnes siirtyi rollaattorilenkkeilyyn. - Anonyymi
Minä juoksen usein, varsinkin öisin sängystä vessaan.
- Anonyymi
En juokse. Eläkkeellä ei ole enää kiire.
- Anonyymi
70+ fatimat juoksee peräkammarin äijien jääkaapilla ja syövat kaapista koirien eväätkin kun Kuopiosta on loppuneet.
- Anonyymi00016
Kaapin takaam pois.
- Anonyymi
Molempien polvien nivelrikot estää juoksemisen. Mutta ei estä päivittäisiä kävelyretkiäni ,noin 12km päivä. Puiston penkkejä löytyy kävelyreitilläni jossa voi istahtaa ja kipuunhan on lääke liike. Eikä vuoden aikojen säät estä kävelyäni. Jokaista ohikulkijaa joka juoksee ihailen.Vanha nainen plus 70v. Itä Helsinki
- Anonyymi00010
Lopeta ihmeellä, älytön kilsojen ahminta.
Vähempi riittää, kiertele taloa ympäri, vaihda välillä suuntaa!
- Anonyymi
Hyötyliikunta auttoi pitämään lihomisen kurissa, tehokas kävely auttaisi se vaan ei onnistu nykyään juosemisesta puhumattakaan. Sen verran liikun ettei jäsenet jäykisty.
- Anonyymi00009
Ihmettelen , miksi en tänä talvena ole montakaan juoksupyrähdystä, tyyliin 300m jaksanut tehdä. Ei ole tullut mitään lisäsairauksia, mutta jalat ei vaan vaadi sitä kivaa juoksua, mitä tein vielä viime vuonna. Ikää vasta 77v.???
- Anonyymi00011
Kyllä juoksen. Kävelyn jotenkin koen vähän tylsäksi.
- Anonyymi00012
Harvoin tulee enääe des hölkättyä, saati juosta.
- Anonyymi00013
Varovaisempi on oltava, koska vammat ei parane enää kuin nuorena.
- Anonyymi00014
Jos näet minun juoksevan, tiedät et laksatiivini toimii....R.D.
- Anonyymi00015
Juoksen jos on jonnekin kiire. Ihan hyvin lyhyet matkat vielä sujuu. Mutta ei kuulu sekalaiseen, satunnaiseen liikunta-ohjelmaani. Joskus golfissa juoksen kärryn kanssa kun olen etsinyt palloa ja takana tulevat alkavat odotella siirtymistä. Pidän siis juoksuvalmiutta yllä vaikka en säännöllisesti juoksekaan. Oikein reipas kävely suoralla ja vähän hitaampi mäkiä ylös ja rappujen nousu, ovat enemmän minun juttuni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271588Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311299Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5031211- 63995
- 73962
- 53746
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M110733Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75722Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468657Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän38638