Juokseminen?

Anonyymi-ap

Kuinka usein te yli 70 -vuotiaat naiset juoksette ja minkälaisia matkoja. Harrastatteko ns intervallijuoksua tyyliin kävelette lenkillä suurimman osan matkaa ja teette sellaisia 150-300 m juoksupyrähdyksiä, vai?

11

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole juossut varmaan kahteenkymmeneen vuoteen. Ikää 65 ja nivelrikko.

    • Anonyymi

      Liian laiska olen.
      Vaikka hyvin tiedän että se olisi terveellistä
      Keholle, niin en saa irti itsestäni sen vertaa että edes yrittäisin

    • Anonyymi

      Hölkkää tai hyppelyä jonkin verran, että nesteet lähtevät liikkeelle ja kokeeksi että velä pystyy. Ihan vain liikkuvuuden vuoksi.
      Niinhän sanotaan että jos on säännöllisesti tehnyt niin voi jatkaa mihin ikään asti tahansa, kovempaakin liikuntaa.
      Itsellä sellainen käsitys että vanhat nivelet eivät enää jaksa toimia pitkäkestoisessa, voimakkaassa rasituksessa. Ei kuitenkaan voi kehittää vartalon ihan jokaista lihasta ja tulee epätasapainoa lihasten välille. Sama kuntosalilla. Vähäisille painoilla, liikuvuus ja pitkät sarjat tärkeämpiä, kuin lihasten lisäys.
      Kaikessa liikunnassa lihasten ja liikkuvuuden ylläpito tärkeintä, haperoitumisen hidastamista. Mallia otan isästäni, hän kuntoili lempeästi usealla tavalla 90 vuoteen asti, kunnes siirtyi rollaattorilenkkeilyyn.

    • Anonyymi

      Minä juoksen usein, varsinkin öisin sängystä vessaan.

    • Anonyymi

      En juokse. Eläkkeellä ei ole enää kiire.

    • Anonyymi

      70+ fatimat juoksee peräkammarin äijien jääkaapilla ja syövat kaapista koirien eväätkin kun Kuopiosta on loppuneet.

    • Anonyymi

      Molempien polvien nivelrikot estää juoksemisen. Mutta ei estä päivittäisiä kävelyretkiäni ,noin 12km päivä. Puiston penkkejä löytyy kävelyreitilläni jossa voi istahtaa ja kipuunhan on lääke liike. Eikä vuoden aikojen säät estä kävelyäni. Jokaista ohikulkijaa joka juoksee ihailen.Vanha nainen plus 70v. Itä Helsinki

      • Anonyymi00010

        Lopeta ihmeellä, älytön kilsojen ahminta.
        Vähempi riittää, kiertele taloa ympäri, vaihda välillä suuntaa!


    • Anonyymi

      Hyötyliikunta auttoi pitämään lihomisen kurissa, tehokas kävely auttaisi se vaan ei onnistu nykyään juosemisesta puhumattakaan. Sen verran liikun ettei jäsenet jäykisty.

    • Anonyymi00009

      Ihmettelen , miksi en tänä talvena ole montakaan juoksupyrähdystä, tyyliin 300m jaksanut tehdä. Ei ole tullut mitään lisäsairauksia, mutta jalat ei vaan vaadi sitä kivaa juoksua, mitä tein vielä viime vuonna. Ikää vasta 77v.???

    • Anonyymi00011

      Kyllä juoksen. Kävelyn jotenkin koen vähän tylsäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      45
      3408
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2292
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      133
      1923
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1428
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1187
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      53
      1055
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      851
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      797
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      793
    Aihe