Myrkkyjäkö maaperässä?

Viime vuosina on puhuttu paljon erään Helsingin asuntoalueen, oliko lie Myllypuron, muutaman talon purkamisesta entisen saastuttavan kaatopaikan päältä. Näitä kaatopaikkoja, joiden päälle on rakennettu asuinalue, on varmaan muuallakin.

Muutamia vuosia sitten yritin itse ottaa keskustelun aiheeksi myös Turussa sijaitsevan Pihlajaniemen kaupunginosassa sijaitsevan Majakkaranta-nimisen asuinalueen kohtalon. Se sijaitsee kauniilla, alavalla paikalla Pitkänsalmen rannan tuntumassa. Senkin alueen alle on jäänyt kaatopaikka 50-luvulla. Ajalta, jolloin kaatopaikoille surutta vietiin kaikenlaisia aineita, aikanaan puhkiruostuvissa tynnyreissä, eikä niitä ollut kukaan tarkastamassa myrkyllisyyksiensä puolesta. Myöhemmin tämän paikan päälle rakennettiin veneveistämö, joka lasikuituveneitä tehdessään vielä käsitteli lisää myrkyllisiä aineita. Kuka nyt ja tulevaisuudessa vastaa sen alueen terveellisyydestä?

Luulenpa ja uskon vahvasti vaan nytkin käyvän niin, että ja koska se alue on rakennettu hyvin kalliilla rahalla, tästäkin asiasta halutaan varmasti vaieta ja hyvin tehokkaasti. Näin siksi, että jos siellä alkaisi ilmetä omituisia sairastumisia jatkuvasti ja syyksi paljastuisikin se entinen kaatopaikka asuntoalueen alla, sen alueen kalliiden talojen purkaminen ei varmasti tulisi kysymykseen. Ja tästähän syntyisi turkulaisille mahdottoman suuri skandaali.

Joten nauttikaa nyt Turun Majakkarantalaiset vielä hetken aikaa autuaan tietämättömänä terveellisestä meri-ilmasta ainakin, vaikka maaperänne olisi kuinka saastunutta.

0

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiinni on siekkilän yliajaja

        Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
        Mikkeli
        18
        2226
      2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

        Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
        Ikävä
        56
        1854
      3. Maskuliininen herrasmies

        Tekee aloitteen. 🌸
        Ikävä
        178
        1503
      4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        82
        1493
      5. Näyttävin pariskunta

        Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
        Suomussalmi
        21
        1469
      6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

        Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
        Maailman menoa
        309
        1417
      7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

        Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        101
        1051
      8. Ollaanko me tyhmiä mies?

        Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
        Tunteet
        63
        1027
      9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

        Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
        Ikävä
        34
        995
      10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

        Ja seurata jotain ihan muuta?
        Hindulaisuus
        349
        894
      Aihe