tupakoimattomat

on paljon pahempia nirppanokkia kuin tupakoitsijat=maailma olisi parempi paikka jos kaikki polttaisivat.
9668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

siellä kaikki tupakoivat. Venäjää kutsutaankin maailman suurimmaksi tuhkakupiksi, sen vuoksi kun siellä ei muu haise kuin tupakka. Sovitte sinne hyvin muutenkin, te tupakoijat, joten tervemenoa vaan. Saadaan Suomeen raitista ilmaakin kun lähdette sitä pilaamasta.

Äänestä
  • Haisisivat tupakalta ja hapankaalilta jossain muualla.. mekään sinne mennä mämmiä keittämään! Maassa maan tavalla. Sieltä saa halpaa tupakkaa ja terveydenhuoltojärjestelmä varmistaa, ettei tupakan aiheuttamista sairauksista edes parane.

    Suomalaisen tupakkamummun saa niskaansa pelkällä kauniilla toivomuksella, ettei tupakoisi kesällä parvekkeellaan kahta askia peräjälkeen. Sitten alkaa hirveä sadattelu ja uhkailu ja kutsutaan koko suku parvekkeelle kessuttelemaan niin että parveke on sinisenään savusta, ettei omaa oveaan voi avata ennen kuin keskitalven paukkupakkasilla (ovat siirtyneet sisätiloihin sauhuttelemaan eivät tarkene parvekkeella).

    Äänestä

iänikuiset valittajat, jotka valittavat siitä että kuunnellaan musiikkia täysillä yöt läpeensä ovat kans nirppanokkia = maailma olisi parempi paikka jos kaikki huudattaisivat stereoita täysillä joka yö.

Äänestä
  • On kiva käydä töissä ja maksaa veroja valtiolle, että se voi elättää vuokrakämppiinsä stereoita soittavia tupakkaa polttavia kaljaveikkoja, jotka väsymättä huolehtivat veronmaksajan musiikkimaun kehittämisestä jätkänhumpalla ja hevimetallilla pyyteettömästi kaupungin kustantamalla sähköllä aamutunneille saakka ja sitten kun kiukkuiset duunarit on lähteneet verestävin silmin töihinsä hankkimaan leipää itselleen ja hulttioille korvauksia, nämä isänmaan toivot nukkuvat koko päivän eivätkä häiritse ketään. Kun valittajien joskus puolipakosta liikkeelle saama isännöitsijä kolkuttelee varovasti ovelle, nämä mamman mussukat ovat tukka pystyssä juuri heränneenä puoli kolmelta iltapäivällä niin viattomana että. Sitten onkin aika kytätä rappukäytävässä ja huudella väsyneelle duunarille sivistäviä alapään anatomiaa selventäviä nokkeluuksia.

    Äänestä

  • Iloinen veronmaksaja kirjoitti:

    On kiva käydä töissä ja maksaa veroja valtiolle, että se voi elättää vuokrakämppiinsä stereoita soittavia tupakkaa polttavia kaljaveikkoja, jotka väsymättä huolehtivat veronmaksajan musiikkimaun kehittämisestä jätkänhumpalla ja hevimetallilla pyyteettömästi kaupungin kustantamalla sähköllä aamutunneille saakka ja sitten kun kiukkuiset duunarit on lähteneet verestävin silmin töihinsä hankkimaan leipää itselleen ja hulttioille korvauksia, nämä isänmaan toivot nukkuvat koko päivän eivätkä häiritse ketään. Kun valittajien joskus puolipakosta liikkeelle saama isännöitsijä kolkuttelee varovasti ovelle, nämä mamman mussukat ovat tukka pystyssä juuri heränneenä puoli kolmelta iltapäivällä niin viattomana että. Sitten onkin aika kytätä rappukäytävässä ja huudella väsyneelle duunarille sivistäviä alapään anatomiaa selventäviä nokkeluuksia.

    Osta tontti, rakenna omakotitalo, jos et kestä asua kerrostalossa. Jokaisella on oikeus polttaa kotonaan ja pitää elämisen ääntä. Jos sitä ei kestä, niin vaihtoehtona on muuttaa (riittävän) kauas naapureista.

    Äänestä

No niin kyllähän se ottaa aivoon kun polttaa tupakkaa,mutta kyllä nekin on ihmisiä ja jossain niiden on oltava,siis älkää narisko vaan tehkää jotain tupakka tehtaan eteen että mainonta loppuu.

Äänestä

Kirjoitat täyttä asiaa! Poltan itse hyvin vähän, vain 2-8 paperossia illassa, ja senkin teen aina sisällä hushållissani. Näin olen elänyt sekä edellisessä asumuksessani, (kerrostalo), jossa oli(si ollut) parveke, että tässä nykyisessä puutaloyksiössäni, jossa rapun (ja ilmeisesti koko taloyhtiön) muut kessuttelijat lappavat kuistilla joka pirun spaddun vuoksi. Näin muodoin en itse ole joutunut minkään parveketupakoinnista niuhottavan ammattiriidanhaastajan vittuilun uhriksi, mutta ihmettelen yleensäkin näitten korkean elintason maitten tupakkavainoja. Eikö mitään muuta huolenaihetta enää maailmassa ole, kuin se, että yksi savukiehkura leijailee joskus oman ikkunan ohi?

Vaikka maailman kaikki tupakoitsijat lopettaisivat polttamisensa, ulkona ei ihmisen nokkaan tulvisi puhdasta ilmaa sittenkään, kun jo Suomessakin taitaa olla henkilöauto jo ainakin joka toisella ajokortti-ikäisellä kansalaisella. Puhumattakaan kaikenmaailman tehtaitten ja pajojen myrkynlevityksestä, mutta harvemmin olen näitten tupakkapoliisien nähnyt tai kuullut vaativan niiden pysäyttämistä, ne kun suoltavat näille fitness-, low fat- ym. urbaaniteeskentelijöitten muodikkaisiin uskonkappaleisiin pimahtaneille tervehenkisyyden vaalijoille kaikkea mukavaa muovikrääsää, jota ilman ei voi elää. Näin siltikin, että kaikenlaisen (turhan) tuotannon alasajamisella saataisiin aikaiseksi aivan oikeitakin tuloksia pallon paskaanhukkumisen estämiseksi.

Tämä tupakkaniuhotus ja mitä kaikkia muita terveysfasismin muotoja niitä onkaan, on selvästi elintasosairaus: kun kansakunnat saavat vuosikymmenien ajan vaurastua jopa yltäkylläisyydessä rypemiseen asti, ilman että sodat pommittavat koko yhteiskunnan matalaksi, tai ilman että ihmisillä olisi mitään kokemuksia nälänhädästä, kaikin puolisesta aineellisesta niukkuudesta, kulkutaudeista ym. kauhistuttavista vitsauksista, alkaa ihmisen luontainen huolehtimis- ja "stressaamisviettikin" harhautua kokonaan toissijaisiin aiheisiin, kuten esim, tupakkia polttavien lähimmäisten kaitsemiseen.

Ennen kouluikääni olin päivähoidossa hoitotädillä, jonka erittäin iäkäs isä asui samassa taloudessa ja kuljeskeli palava tupakka suussaan kaikissa huoneissa. En silti osaa pitää lapsuuttani ja koko tähänastista elämääni tärveltynä tai onnettomana, en ainakaan tämän takia. Muita (suurempia) huolia olen kylläkin joutunut kohtaamaan.

Kierrän siis itse kaikki puntti- ja kuntosalit kaukaa, ja jos haluan liikkua, teen sen mieluummin ulkoilmassa, (joka siis sekään ei enää ole edes erityisen "raitista"). En kuitenkaan mene esittämään saleilla käyville ihmisille, että näiden tulisi luopua tavastaan. Kunpa tupakoimattomatkin oppisivat tekemään samoin.

Leben und leben lassen.

Äänestä
  • No niin, löytyyhän sitä potkua täältäkin keskusteluista!

    Itse olen kirjoitellut eri aiheista "sinnesuntänne" täällä, mutta mitään todellista keskustelua en ole saanut aikaan. On tämä vaan niin perkeleen junttikansaa, ettei täällä oteta alkeellisimpiakaan ajattelun ensiaskelia. Toitotetaan vain sitä yhtä ja samaa, TV:stä tuttua totuuden sanaa.

    No niin, pointtini siis on, että tämän kirjoittajan teksti kannattaa lukea vielä uudelleen ja miettiä, mitä siinä sanotaan. Mikäli olet eri mieltä, mieti uudestaan.
    (ja haista vittu).

    T: Sydämen Amiraali

    Äänestä

Terveysintoilija se siellä taas inisee? Voi voi ja ai ai.. Mitä sua muiden terveys tai polttaminen kiinnostaa? Jos sinua nyt noi verorahat jotka menee tupakoitsijoiden hoitoon (kun sairastuvat) niin kiellä nyt sitten kaikki muukin?! Tai muuta jonnekin missä ei tarvitse veroja maksaa. Eikö näin olisi parempi? Ei tarvitsisi NAAPURITpalstalla kitistä tupakanpoltosta?

Aloita itsekin niin saat vähän mielihyvää.
Itsekin poltan, syön suklaata ja juon viinaa silloin tällöin. Asun kerrostalon 3. (ylimmässä) kerroksessa ja meidän tupakoinnin ei kyllä ainakaan pitäisi ketään haitata. Yleisillä paikoilla yritän polttaa niin ettei se muita haittaa.

Miksi näet niin paljon vaivaa tästä asiasta? Oletko itse kenties entinen polttaja, kun ne niitä kaiken pahimpia ovat?! Luultavasti kaikki tupakoitsijat tietävät tupakan vaarat ja lopettavat jos haluavat pitää terveydestään huolta! Minä en aio lopettaa, kohta kuollaan kuitenkin kaikki.. Tai no siis jossain vaiheessa, tupakoimatta tai ilman.

Jos sitä on alkanut polttamaan, niin kyllä siihen enemmän kuin "koukussa" ja sitä ei ihan noin vain lopeteta vaikka olisi kuinka sitä "selkärankaa".. Koetappa kuules vaikka itse. (en kyllä suosittele)

Mieluummin minä ainakin poltan parvekkeellani kuin pilaan kaikki verhot ja huonekalut tupakanhajulla, vaikka kehoni ja terveyteni sillä pilaisinkin. Niin miksi sitten ei saisi polttaa parvekkeella? Ja miksi ihmeessä se tupakointi nyt pitäisi kieltää kaikilta, vain siksikö ettet sitä itse tee?! Kummallista jäpätystä taas.
Näytät sinäkin "hapa" näkevän sitten ihan kaikesta vaivaa kun täytyy joka keskusteluun käydä jotain kommentoimassa ja inisemässä! Sano nyt edes jotain positiivista (tai edes ajattele) niin ei ole niin paha olla ja tarvitse sitten ruksuttaa joka asiasta! :)

Käypäs tuolla Voi jestas..! keskustelussa vielä kertomassa mielipiteesi.. Ja kaikki muutkin tietysti.. Siellä sitä on kaikenmaailman besservissereitä (vai mitä ne nyt olikaan?!) :D
Ja vielä. Koettakaa ihmiset tulla toimeen kaikenlaisten ihmisten kanssa, suvaitkaa, niin omakin elämä on helpompaa! :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-karvapää- kirjoitti:

on paljon pahempia nirppanokkia kuin tupakoitsijat=maailma olisi parempi paikka jos kaikki polttaisivat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu