Olemme kalastaneet katiskalla rantavedessä n. Kolmisen viikkoa. Ahvenia on joka kerta katiskassa jopa 2 ämpärillistä, syötäviä toki vain osa.
Kalat ovat enimmäkseen siis pieniä. Mutta suurin ihmetyksen aihe on, että joka ikinen kala on ollut maitikala. Emme ole saaneet ainoatakaan ahventa, jossa olisi mätiä. Mistä tällainen johtuu?
Ahvenet katiskassa
3
979
Vastaukset
- Anonyymi
Outo juttu. Laita muutamia kuusenoksia katiskan sisäpohjalle sekä jokunen seinästä roikkumaan. Muista, että keväällä katiskan nielu ulos päin, koska kalat tulevat kutemaan ja kiertävät esteen rannan puolelta. Muutoin nielu aina rannalle päin. Kuusenoksilla katiskasta tulee hieman entisaikojen turo. Viritän itse ihan kalaston hoidollisesti isoja kuusia sopiviin paikkoihin. Paino kuusen juureen ja koho narulla pintaan. Saa olla siellä vuodesta toiseen. Ahvenet ja kuhat käyvät kutemassa jos paikka on strategisesti oikea ja poikaset oleskelevat sitten oksiston suojassa.
Etsi karikkoisia paikkoja, siellä voi saada hyvän kokoista kutuahventa. Weke katiskat ovat sitten täysin ylivoimaisia muihin malleihin verrattuna. Entisajan itse koottava katiska käytännössä kaatopaikkatavaraa.
Toivottavasti ammattikalastajan neuvoista oli hyötyä. Laita viestiä saitko kertomillani konsteilla komeita kutuahvenia. - Anonyymi
Minä kävin laittamassa ne kalat teidän katiskaan. Mäti- ja maitikalat söin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait223017- 392617
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381473- 841350
- 631241
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40999Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124893- 32806
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi28656Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59621