Ahvenet katiskassa

Anonyymi-ap

Olemme kalastaneet katiskalla rantavedessä n. Kolmisen viikkoa. Ahvenia on joka kerta katiskassa jopa 2 ämpärillistä, syötäviä toki vain osa.
Kalat ovat enimmäkseen siis pieniä. Mutta suurin ihmetyksen aihe on, että joka ikinen kala on ollut maitikala. Emme ole saaneet ainoatakaan ahventa, jossa olisi mätiä. Mistä tällainen johtuu?

3

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Outo juttu. Laita muutamia kuusenoksia katiskan sisäpohjalle sekä jokunen seinästä roikkumaan. Muista, että keväällä katiskan nielu ulos päin, koska kalat tulevat kutemaan ja kiertävät esteen rannan puolelta. Muutoin nielu aina rannalle päin. Kuusenoksilla katiskasta tulee hieman entisaikojen turo. Viritän itse ihan kalaston hoidollisesti isoja kuusia sopiviin paikkoihin. Paino kuusen juureen ja koho narulla pintaan. Saa olla siellä vuodesta toiseen. Ahvenet ja kuhat käyvät kutemassa jos paikka on strategisesti oikea ja poikaset oleskelevat sitten oksiston suojassa.
      Etsi karikkoisia paikkoja, siellä voi saada hyvän kokoista kutuahventa. Weke katiskat ovat sitten täysin ylivoimaisia muihin malleihin verrattuna. Entisajan itse koottava katiska käytännössä kaatopaikkatavaraa.
      Toivottavasti ammattikalastajan neuvoista oli hyötyä. Laita viestiä saitko kertomillani konsteilla komeita kutuahvenia.

    • Anonyymi

      Minä kävin laittamassa ne kalat teidän katiskaan. Mäti- ja maitikalat söin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe