Kambodza joopa joo.

Anonyymi-ap

Täällä olen asunut jo viitisen vuotta. Kyllä tänne vain jämähtää, kun elämä on rentoa ja helppoa. Viisumi eläkeläiset vuodeksi maksaa 270 euroa kutakin. Muuta ei oikeastaan tarvita, kuin 55 vuoden ikä.
Sitten vain tilin avaaminen pankkiin ja siellä on hyvä näyttää eläke todistus. Esim ABA Bank. Rahan siirto onnistuu Suomesta hyvin joko suoraan eläkeyhtiö maksaa tai teet tilisiirtona Suomen pankista. Rahan tuleminen kestää kaksi ja puoli arkipäivää. Mutta saat parhaan kurssin.

Rohkeasti vain katsomaan jos mieli tekee ja kyllä täällä matkaseuraa on hyvin tarjolla jos sitä miettii. Ei tänne kannata viikoksi tulla, kun on niin paljon nähtävää ja koettavaa. Turisti ja turismi tietysti nostaa hintoja ja mielellään sitten vähän pitemmäksi aikaa myös paikallisten mielestä ja minun myös. Asuntoja saa noin 100 eurosta ylöspäin ja sillä saa jo hyvän yksiön + sähkö. Sähköä menee ilmastointiin ei lämmitykseen. Lämmintä saa, kun menee ulos.

Ihmisistä, että ei täällä ihmiset yleensä edes viihdy sisällä ja kaikki istuu baareissa ja ravintoloissa aina ulkona. Sisällä käydään yleensä vain nukkumassa. Joten sellaiset hienot talo jutskat kannattaa unohtaa, sillä niiden jäähdytys vie paljon rahaa. Kiva asunto ja iso terassi ja ulko keittiö on hyvä ja paras.

Niin, tämä on verrattavissa paratiisiin ja hedelmät kasvaa puissa. Suosittelen totisesti eläkeläisille ja etätyötä tekeville ihmisille hyvin lämpimästi ja ette takuu varmasti tule pettymään. Nämä rotan syönnit ja muut viuhahtaneiden puheet saa ohittaa. Ensinnäkin täällä sika ja kana on suunnattoman halpaa ja toiseksi yksikään isompi ravintola ei pilaa mainettaan ja niissä on useita henkilöitä töissä. Kolmanneksi, kyllä rotan liha on jo väriltään ja syiltään ihan takuu varmasti erilaista. Tiedän, että jotkut syö rottia mutta tiedän myös, että täällä kyllä kanoja kasvaa ihan pirusti. Sitä ei kannata pelätä. Kiinalaiset syö koiria myös ja ihan kaikkea mutta ei ruokapöytää.

Kambodza on viimeisiä paratiiseja maan päällä. Se on oikeastaan hyvä, että turismille on omat paikkansa, kuten Sihanoukville ja sen edessä saari oliko se Koh Rang tai joku sinnepäin. Siellä on turismi hinnat ja siellä saa viikko matkaaja jakaa rahansa. Sama on Thaimaassa Phuketin suhteen ja Koh Chang myös. Kampot on oikeastaan todella hyvä eläkeläis kaupunki ja täällä on aika rauhallista ja baarit ja ravintolat tyhjenevät varhain. Ne, on kyllä auki jos on asiakkaita. Ei täällä ole lakia sen suhteen. On joku Kebab ja Pizza paikka läpi vuorokauden auki ja pari kauppaa. Kaikki myy olutta jos tahtoo.

Ihmiset täällä heräävät aikaisin ja menevät nukkumaan aikaisin ja päivällä voi tehdä aktiviteetteja ja osa voi juoda vaikka kaljaa jos tahtoo. Viinan ja oluen juontia ei ole määritelty mihinkään kellon aikaan, kuten ei Pattayalla myöskään, joka siellä on käynyt. Sitä viinaa ei täällä juo oikein kukaan ja 99% :sti ihmiset juovat olutta tai siideri tai viiniä.
Ei täällä ole rajoituksia alkoholin suhteen ja sitä voi ostaa mihin aikaan vaan. Eikä myös ole mitään ongelmia alkoholin suhteen ei mitään tappeluita tai vastaava... Koska ei ole valtiota mikä kyttää ja yrittää varastaa sillä.

Huumeita ja varsinkin Marihuanaa eli kukkaa myydään melko avoimesti ja myös poltellaan aika avoimesti ja ketään se ei näytä edes kiinnostavan. No, mitä siitä saa itse kokeilleena? No, en jäänyt koukkuun tai loukkuun. Ruoka kyllä maistui paremmalta savujen jälkeen. Muuten ei mitään muuta, kuin se nukuttaa tai virkistää kait. Saman tuloksen saa energia juomilla, mitkä täällä on tosi vahvoja... No, jokaisen oma asia. 3 - 5 dollaria sätkä, joka siitä tykkää ihan baareissa ei kaikissa.

Lääkkeitä saa ihan mitä vain apteekista ja ei tarvitse reseptejä. Morfiini ambulli 5 dollaria jos kiinnostaa. Se on ihan itsestä kiinni haluaako pitää terveydestään vai ei. Miksi täällä sitten pitäisi käyttää huumeita. Täällä ihmiset on sosiaalisia ja jokainen varmasti löytää seuraa. Olut riittää ja se on halpaa ja elämä on aika yksinkertaista. Kaunista luontoa ja niin luonnon läheistä elämää. On eläimiä ja nekin on aika vapaasti täällä. Tämä on paratiisi. Lääkäri ja lääkkeet on edullisia ja jos on vaivoja voi käydä lääkärissä. Ei tarvitse jonottaa tunteja.

Kyllä minä viihdyn täällä hyvin eläkkeellä ja elämä on kivaa.

3

1105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei,mitä vaatimuksia ja todistuksia täytyy olla,jotta voi Kamputseassa hakea eläkeläisviisumia.Olen yli 56v.Suunnitelma hankkia ensin sähköinen business E-viisumi netistä Suomessa ja jatkaa sitä Kamputseassa tai hakea suoraan retirement-visa Kamputseassa.Onko väliä millä viisumilla olen maahan tullut jatkoviisumihakemusten kannalta?

    • Anonyymi

      Mitäs jos on 53v. mutta eläkkeellä?
      Olen kuullut, että viisumeja on myönnetty vaikka 55-vuotta ei olisi täynnä, jos vaan on näyttää todistus eläkkeestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2592
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      63
      2478
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2300
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1559
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1552
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      37
      1452
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1250
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1206
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1171
    Aihe