Arktisten pensaiden leviäminen nopeuttaa ikiroudan sulamista

Anonyymi-ap

google translate

© tarjoaa TSU:n lehdistöpalvelu
Tomskin valtionyliopiston BioGeoKlim-laboratorion tutkijat tutkivat pensaiden peittämiä tundra-alueita. Lämpötilatietojen analyysi osoitti, että näiden alueiden liikakasvun jälkeen maaperä lämpenee ja kuiveutuu.
Tutkimusretkien aikana Tomskin tutkijat kohtaavat yhä enemmän globaalin ilmastonmuutoksen vaikutuksia arktisella alueella - se vihertyy, pensaat kasvavat, TSU:n lehdistöpalvelu raportoi.

"YNAO:n tundran eteläosassa pensaat, pääasiassa leppä, lisääntyvät", sanoo Sergey Loiko, vanhempi tutkija TSU:n BioGeoKlim-laboratoriosta. - Luonnollisissa olosuhteissa pensaiden laskeutuminen tapahtuu maan turpoamispaikalla, kun maan jäätymisen aikana syntynyt paine johtaa kuivikkeen repeytymiseen ja saven puristumiseen pintaan. Tällaisilla "medaljoneilla" leppäsiemenet juurtuvat hyvin. Leppä on erityisen aktiivinen paikoissa, joissa maaperä on mekaanisesti häiriintynyt, esimerkiksi hylätyillä talviteillä ja poronhoitajien leireillä.

Leppän alla leviää kääpiökoivu, erilaisia ​​ruohoja, myös tälle alueelle epätyypillisiä, esim. keihään muotoisia alikypsiä, tyypillisiä Etelä-Siperian metsille. Talvella pensaat säilyttävät lumen, joka peiton tavoin lämmittää maaperää. Maaperään asennettujen lämpötila-antureiden tiedot osoittivat, että lämpötilaero kasvillisilla ja ilman kasvillisuutta voi olla 10-15 astetta.

Helmikuussa Tazovskin alueella lämpötila avoimilla alueilla metrin syvyydessä oli miinus 10-12 astetta, ja pensaiden alla maaperässä se oli nolla. Eli ikiroudan sulamissyvyys kasvaa kolmesta neljään kertaan ja voi olla 400–430 cm, kun taas alueilla, joilla ei ole lumen muodossa olevaa "eristystä", sulamissyvyys ei ylitä 70 cm.
Tiedemiesten mukaan leppän leviämistä edesauttaa osittain myös ihmisen aiheuttaman paineen lasku. Aiemmin alkuperäiskansat käyttivät usein pensaita polttoaineena. Polttimien ja muiden teknisten keinojen tultua käyttöön, ihmisten uudelleensijoittautuessa kyliin polttopuun tarve väheni.

Tutkimuksen aikana TSU:n tutkijat aikovat arvioida pensaiden leviämisen mahdollisuuksia ja laskea jo vangitsemansa alueen. Uudesta tiedosta voi tulla perusta ympäristönhallintateknologioiden luomiselle arktisella alueella.

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

        Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
        Maailman menoa
        244
        5631
      2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

        narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
        Maailman menoa
        137
        5145
      3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        28
        4908
      4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

        Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
        Ikävä
        128
        2183
      5. Tylsille treffeille

        Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
        Tunteet
        404
        1857
      6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

        Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
        Maailman menoa
        52
        1777
      7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        95
        1715
      8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

        Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
        Ensitreffit alttarilla
        18
        1712
      9. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        95
        1438
      10. Upeeta! Rauha tulee pian!

        Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
        Maailman menoa
        396
        1388
      Aihe