google translate
© tarjoaa TSU:n lehdistöpalvelu
Tomskin valtionyliopiston BioGeoKlim-laboratorion tutkijat tutkivat pensaiden peittämiä tundra-alueita. Lämpötilatietojen analyysi osoitti, että näiden alueiden liikakasvun jälkeen maaperä lämpenee ja kuiveutuu.
Tutkimusretkien aikana Tomskin tutkijat kohtaavat yhä enemmän globaalin ilmastonmuutoksen vaikutuksia arktisella alueella - se vihertyy, pensaat kasvavat, TSU:n lehdistöpalvelu raportoi.
"YNAO:n tundran eteläosassa pensaat, pääasiassa leppä, lisääntyvät", sanoo Sergey Loiko, vanhempi tutkija TSU:n BioGeoKlim-laboratoriosta. - Luonnollisissa olosuhteissa pensaiden laskeutuminen tapahtuu maan turpoamispaikalla, kun maan jäätymisen aikana syntynyt paine johtaa kuivikkeen repeytymiseen ja saven puristumiseen pintaan. Tällaisilla "medaljoneilla" leppäsiemenet juurtuvat hyvin. Leppä on erityisen aktiivinen paikoissa, joissa maaperä on mekaanisesti häiriintynyt, esimerkiksi hylätyillä talviteillä ja poronhoitajien leireillä.
Leppän alla leviää kääpiökoivu, erilaisia ruohoja, myös tälle alueelle epätyypillisiä, esim. keihään muotoisia alikypsiä, tyypillisiä Etelä-Siperian metsille. Talvella pensaat säilyttävät lumen, joka peiton tavoin lämmittää maaperää. Maaperään asennettujen lämpötila-antureiden tiedot osoittivat, että lämpötilaero kasvillisilla ja ilman kasvillisuutta voi olla 10-15 astetta.
Helmikuussa Tazovskin alueella lämpötila avoimilla alueilla metrin syvyydessä oli miinus 10-12 astetta, ja pensaiden alla maaperässä se oli nolla. Eli ikiroudan sulamissyvyys kasvaa kolmesta neljään kertaan ja voi olla 400–430 cm, kun taas alueilla, joilla ei ole lumen muodossa olevaa "eristystä", sulamissyvyys ei ylitä 70 cm.
Tiedemiesten mukaan leppän leviämistä edesauttaa osittain myös ihmisen aiheuttaman paineen lasku. Aiemmin alkuperäiskansat käyttivät usein pensaita polttoaineena. Polttimien ja muiden teknisten keinojen tultua käyttöön, ihmisten uudelleensijoittautuessa kyliin polttopuun tarve väheni.
Tutkimuksen aikana TSU:n tutkijat aikovat arvioida pensaiden leviämisen mahdollisuuksia ja laskea jo vangitsemansa alueen. Uudesta tiedosta voi tulla perusta ympäristönhallintateknologioiden luomiselle arktisella alueella.
Arktisten pensaiden leviäminen nopeuttaa ikiroudan sulamista
Anonyymi-ap
1
235
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66687- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 108450
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412