Kuinka usein ruokkia linnunpoika

Anonyymi-ap

Löysin linnunpoikasen autotieltä ja olen tietoinen että se on maastopoikanen eli noin 2 viikkoa vanha. Nostin sen pois tieltä metsään ja jäi olohuoneen ikkunasta tarkkailemaan tilannetta mutta kun muutaman tunnin kuluttua lintu ei ollut liikkunut ja emoa ei näkyny otin sen sisälle tiedän että mitä sille pitää syöttää mutta en oo varma että kuinka usein se on ehkä joku rastas

6

505

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pipetillä joka toinen tunti. (Laktoosittomia.)

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. nyt on linnunpoika jo paremmassa kunnossa juoksee ympäriinsä ja välillä pyrähtelee lentoon varmaan pian pääsee luontoon vapauteen. Mulla on ollut parvekkeella mato astia missä on mutta ja matoja ja poikanen on niitä ehtinyt ihte sieltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. nyt on linnunpoika jo paremmassa kunnossa juoksee ympäriinsä ja välillä pyrähtelee lentoon varmaan pian pääsee luontoon vapauteen. Mulla on ollut parvekkeella mato astia missä on mutta ja matoja ja poikanen on niitä ehtinyt ihte sieltä.

        Hienoa. Hyvän työn teit. Onneksi kaikki on hyvin. Kerro tuonnempana lisää.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🍒 ­N­y­m­­­f­­­o­m­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17887444o

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Itse huomasin kävelytiellä linnunpoikasen jokin aika sitten. Onnettomalla oli pienet höyhenen alut selässä ja siivissä, muuten vain nahkaa vartalossa. Sinertävää väriä oli silmäluomissa ja siivissä. Tarkastin oitis huolellisesti pienokaisen vaikka räkätti räkätti kovasti vieressä. Valitettavasti poikanen oli eloton. Muurahaisia oli kasaantunut sen alle. Surullisin mielin siirsin sen tien reunaan ja harmittelin etten aiemmin ollut paikalla. Olikohan käen poikanen pudottanut sen pesästään vai mitähän oli tapahtunut? Varmaan olisi ollut melkeinpä mahdoton tehtävä noin pientä elossa pitää? (Länpölampun alla olisin pitänyt ja parhaani mukaan ruokkinut apuvoimien kanssa.)
      Onko kenelläkään kokemuksia linnun poikasista? Kuinka toimia viisaasti vastaavassa tilanteessa?

      • Anonyymi

        Tarkoitin jos elävän poikasen huomaa. Nyt varmaan emot seurailevat lähettyvillä jos maassa on untuvapalloja joten parasta ettei suoraan syöksy poikasen luo vaan hienovaraisemmin tarkkailee ensiksi onko todellakin pesästään pudonnut poikanen kyseessä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      549
      4751
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3821
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2362
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      487
      2246
    5. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      122
      1630
    6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      89
      1588
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      73
      1381
    9. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      86
      1364
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1174
    Aihe