Löysin linnunpoikasen autotieltä ja olen tietoinen että se on maastopoikanen eli noin 2 viikkoa vanha. Nostin sen pois tieltä metsään ja jäi olohuoneen ikkunasta tarkkailemaan tilannetta mutta kun muutaman tunnin kuluttua lintu ei ollut liikkunut ja emoa ei näkyny otin sen sisälle tiedän että mitä sille pitää syöttää mutta en oo varma että kuinka usein se on ehkä joku rastas
Kuinka usein ruokkia linnunpoika
6
549
Vastaukset
- Anonyymi
Pipetillä joka toinen tunti. (Laktoosittomia.)
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta. nyt on linnunpoika jo paremmassa kunnossa juoksee ympäriinsä ja välillä pyrähtelee lentoon varmaan pian pääsee luontoon vapauteen. Mulla on ollut parvekkeella mato astia missä on mutta ja matoja ja poikanen on niitä ehtinyt ihte sieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. nyt on linnunpoika jo paremmassa kunnossa juoksee ympäriinsä ja välillä pyrähtelee lentoon varmaan pian pääsee luontoon vapauteen. Mulla on ollut parvekkeella mato astia missä on mutta ja matoja ja poikanen on niitä ehtinyt ihte sieltä.
Hienoa. Hyvän työn teit. Onneksi kaikki on hyvin. Kerro tuonnempana lisää.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17887444o
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Itse huomasin kävelytiellä linnunpoikasen jokin aika sitten. Onnettomalla oli pienet höyhenen alut selässä ja siivissä, muuten vain nahkaa vartalossa. Sinertävää väriä oli silmäluomissa ja siivissä. Tarkastin oitis huolellisesti pienokaisen vaikka räkätti räkätti kovasti vieressä. Valitettavasti poikanen oli eloton. Muurahaisia oli kasaantunut sen alle. Surullisin mielin siirsin sen tien reunaan ja harmittelin etten aiemmin ollut paikalla. Olikohan käen poikanen pudottanut sen pesästään vai mitähän oli tapahtunut? Varmaan olisi ollut melkeinpä mahdoton tehtävä noin pientä elossa pitää? (Länpölampun alla olisin pitänyt ja parhaani mukaan ruokkinut apuvoimien kanssa.)
Onko kenelläkään kokemuksia linnun poikasista? Kuinka toimia viisaasti vastaavassa tilanteessa?- Anonyymi
Tarkoitin jos elävän poikasen huomaa. Nyt varmaan emot seurailevat lähettyvillä jos maassa on untuvapalloja joten parasta ettei suoraan syöksy poikasen luo vaan hienovaraisemmin tarkkailee ensiksi onko todellakin pesästään pudonnut poikanen kyseessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1307749Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987276Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206612Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv205701Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115697Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835350Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190