Kuinka usein ruokkia linnunpoika

Anonyymi-ap

Löysin linnunpoikasen autotieltä ja olen tietoinen että se on maastopoikanen eli noin 2 viikkoa vanha. Nostin sen pois tieltä metsään ja jäi olohuoneen ikkunasta tarkkailemaan tilannetta mutta kun muutaman tunnin kuluttua lintu ei ollut liikkunut ja emoa ei näkyny otin sen sisälle tiedän että mitä sille pitää syöttää mutta en oo varma että kuinka usein se on ehkä joku rastas

6

609

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pipetillä joka toinen tunti. (Laktoosittomia.)

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. nyt on linnunpoika jo paremmassa kunnossa juoksee ympäriinsä ja välillä pyrähtelee lentoon varmaan pian pääsee luontoon vapauteen. Mulla on ollut parvekkeella mato astia missä on mutta ja matoja ja poikanen on niitä ehtinyt ihte sieltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. nyt on linnunpoika jo paremmassa kunnossa juoksee ympäriinsä ja välillä pyrähtelee lentoon varmaan pian pääsee luontoon vapauteen. Mulla on ollut parvekkeella mato astia missä on mutta ja matoja ja poikanen on niitä ehtinyt ihte sieltä.

        Hienoa. Hyvän työn teit. Onneksi kaikki on hyvin. Kerro tuonnempana lisää.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        🍒 ­N­y­m­­­f­­­o­m­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17887444o

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Itse huomasin kävelytiellä linnunpoikasen jokin aika sitten. Onnettomalla oli pienet höyhenen alut selässä ja siivissä, muuten vain nahkaa vartalossa. Sinertävää väriä oli silmäluomissa ja siivissä. Tarkastin oitis huolellisesti pienokaisen vaikka räkätti räkätti kovasti vieressä. Valitettavasti poikanen oli eloton. Muurahaisia oli kasaantunut sen alle. Surullisin mielin siirsin sen tien reunaan ja harmittelin etten aiemmin ollut paikalla. Olikohan käen poikanen pudottanut sen pesästään vai mitähän oli tapahtunut? Varmaan olisi ollut melkeinpä mahdoton tehtävä noin pientä elossa pitää? (Länpölampun alla olisin pitänyt ja parhaani mukaan ruokkinut apuvoimien kanssa.)
      Onko kenelläkään kokemuksia linnun poikasista? Kuinka toimia viisaasti vastaavassa tilanteessa?

      • Anonyymi

        Tarkoitin jos elävän poikasen huomaa. Nyt varmaan emot seurailevat lähettyvillä jos maassa on untuvapalloja joten parasta ettei suoraan syöksy poikasen luo vaan hienovaraisemmin tarkkailee ensiksi onko todellakin pesästään pudonnut poikanen kyseessä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe