Onko teillä kokemuksia saksanpaimenkoiran ja collien pidosta samassa talossa? tuleeko toimeen keskenään?
kaksi koiraa
Sari
4286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole kokemuksia noista roduista, mutta olen sitä mieltä, että ei se roduista olekaan kiinni, vaan yksilöistä. Jos yhdistät kaksi aikuista urosta, niin on hyvin todennäköistä, että ne eivät tule toimeen, mutta jos tuot toisen pentuna, niin todennäköisesti elo sujuu hyvin myös tulevaisuudessa. Pentu kasvaa siihen, että se on lauman alin. Samoin nartuissa. Sekayhdistelmä (n u) voi hyvinkin onnistua, vaikka yhdistäisit kaksi aikuista.
Meillä on rotikka 7 v ja dobberi 8 kk, ja ihan hyvin tulevat toimeen. Kumpikin uroksia. Oma käytöksesi koiria kohtaan on ensiarvoisen tärkeää. Vanhmepi koira tulee aina olla ensimmäisenä joka asiassa.
... Meiju jo mainitsi, on kaikki hyvin tapauskohtaista.
Meillä on kaksi collieta, vanhempi nyt yli 10 v ja nuorempi 1,5 v.
Kun nuorempi tuotiin meille ei vanhempi koira alkuun lainkaan sietänyt pentua mutta tottui vähitellen samalla kun antoi pennun ottaa "vallan" talossa.
Nyt tilanne on se että nuorempi koirista (molemmat narttuja) on varsinainen kingi ja vanhempi myötäilee. Joskus tosin saattaa varsinkin ruuasta tulla todellinen välien selvittely johon ei juurikaan kannata väliin yrittää. Usein kun urokset tappelevat, on kyse pelkästä uhoilusta mutta kun nartut ottavat tosissaan yhteen, on hommassa selvä tappamisen maku. Tästä aiheesta voisi varmaan kirjoittaa hyvinkin kiistelemisen aiheisen kirjan joten en puutu siihen sen enempää.
....?
Tiedän kaksi narttua (toinen sakemanni ja toinen collie), jotka muuttivat aikuisina saman katon alle ja heistä ainakin tuli erittäin hyvät ystävykset.
Tosin se riippuu paljolti koirien luonteista. Nämä nartut olivat molemmat suhteellisen rauhallisia, eikä kumpikaan ollut kovin innokkaita tappelijoita.