Kyllä ns valtaväestön tulisi ymmärtää vähemmistöjen hienoja kulttuureja ja tapoja. Tuontivähemmistöjen kohdalla tässä ymmärtämisessä onkin jo aika lailla edistytty, mutta kyllä vihdoin viimein on myös alettava kunnioittaa vanhojen kotimaisten vähemmistöjen perinteitä. Tässä oikein kuvottava esimerkki tuosta ymmärtämättömyydestä:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a7f53179-623e-406c-885d-9d21b2b0e8fc
Nimimerkki "Oikeuden puolesta"
Oikeus ei ymmärtänyt perinteitä
7
440
Vastaukset
- Anonyymi
"Satakuntalaismiehen mukaan hän ei olisi missään tapauksessa halunnut joutua turvautumaan väkivaltaan. Hänellä ei ole rikostaustaa. Hän on pikemminkin toiminut sovittelijana romanien välisissä kiistoissa. Hän on ollut kunniallisessa ammatissa 20 vuotta.
Syytetty kertoi katuvansa tekoaan. Hän oli joutunut turvautumaan psykiatriseen apuun. Tuskaa lisää se, että hän menetti poikansa muutamaa kuukautta ampumisen jälkeen. Nuori mies kuoli kotiinsa kesällä 2022." - Anonyymi
Oikeus ymmärsi perinteitä, linnaa ei tullut.
- Anonyymi
Vankilaan kuuluisi moinen mainemies.
- Anonyymi
Valkolaisten rasismista johtuu tämäkin turha tuomio
- Anonyymi
"Syytetty kertoi oikeudelle, että romanikulttuurin mukaisesti isä on ensisijaisesti vastuussa lastensa (myös aikuisten) käyttäytymisestä. Jos isä ei sitä tee, niin toisesta suvusta tulee porukka, joka laittaa lapsen kuriin. Käytännössä tämä olisi voinut tarkoittaa sitä, että poika tapetaan."
"Satakuntalaismiehen poika oli eronnut vaimostaan ja käyttänyt huumeita. Hän oli uhannut ryöstää lapset itselleen.
Teoillaan hän oli vihastuttanut appivanhemmat. Appivanhempien vihaa lisäsi se, että vävy oli uhannut käydä heidän sukuhaudallaan virtsaamassa"
Isä teki aivan oikein.- Anonyymi
Rikkoi lakia, mikä on kaikille sama. Vankilaan moinen joutaa ja avain viemäriin. Ihan sama mitä kulttuuri sanoo, tässä maassa eletään lain mukaan. ”Olisi voinut”, jep jep.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 975909
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663238- 2083229
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183195Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162485Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242454Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282303- 2531929
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441586- 61368