Oikeus ei ymmärtänyt perinteitä

Anonyymi-ap

Kyllä ns valtaväestön tulisi ymmärtää vähemmistöjen hienoja kulttuureja ja tapoja. Tuontivähemmistöjen kohdalla tässä ymmärtämisessä onkin jo aika lailla edistytty, mutta kyllä vihdoin viimein on myös alettava kunnioittaa vanhojen kotimaisten vähemmistöjen perinteitä. Tässä oikein kuvottava esimerkki tuosta ymmärtämättömyydestä:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a7f53179-623e-406c-885d-9d21b2b0e8fc

Nimimerkki "Oikeuden puolesta"

7

540

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Satakuntalaismiehen mukaan hän ei olisi missään tapauksessa halunnut joutua turvautumaan väkivaltaan. Hänellä ei ole rikostaustaa. Hän on pikemminkin toiminut sovittelijana romanien välisissä kiistoissa. Hän on ollut kunniallisessa ammatissa 20 vuotta.

      Syytetty kertoi katuvansa tekoaan. Hän oli joutunut turvautumaan psykiatriseen apuun. Tuskaa lisää se, että hän menetti poikansa muutamaa kuukautta ampumisen jälkeen. Nuori mies kuoli kotiinsa kesällä 2022."

    • Anonyymi

      Oikeus ymmärsi perinteitä, linnaa ei tullut.

    • Anonyymi

      Vankilaan kuuluisi moinen mainemies.

    • Anonyymi

      Valkolaisten rasismista johtuu tämäkin turha tuomio

    • Anonyymi

      "Syytetty kertoi oikeudelle, että romanikulttuurin mukaisesti isä on ensisijaisesti vastuussa lastensa (myös aikuisten) käyttäytymisestä. Jos isä ei sitä tee, niin toisesta suvusta tulee porukka, joka laittaa lapsen kuriin. Käytännössä tämä olisi voinut tarkoittaa sitä, että poika tapetaan."

      "Satakuntalaismiehen poika oli eronnut vaimostaan ja käyttänyt huumeita. Hän oli uhannut ryöstää lapset itselleen.

      Teoillaan hän oli vihastuttanut appivanhemmat. Appivanhempien vihaa lisäsi se, että vävy oli uhannut käydä heidän sukuhaudallaan virtsaamassa"

      Isä teki aivan oikein.

      • Anonyymi

        Rikkoi lakia, mikä on kaikille sama. Vankilaan moinen joutaa ja avain viemäriin. Ihan sama mitä kulttuuri sanoo, tässä maassa eletään lain mukaan. ”Olisi voinut”, jep jep.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7860
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4557
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3884
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2559
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2027
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1592
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1447
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      106
      1433
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1342
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1321
    Aihe