Asuntolaina maksettu!

Anonyymi-ap

Tällä palstalla on koko sen olemassaolon ajan jankutettu asuntojen hinnan romahtamisesta, eli jostain vuoden 2000 kieppeiltä alkaen.

Onneksi en uskonut ja otin asuntolainan 2005. Nyt se on maksettu, viimeinen erä meni eilen. Ajatella sitä jos olisin uskonut palstapellejä, niin loppuelämä pitäisi olla vuokralla. Nyt on oma talo vartin päästä pääkaupungista.

Toivotan onnea valinnoillenne tulevaisuudessa! Tämä oli minun ja hyvinhän siinä kävi loppujen lopuksi. Vaikka asunnon arvo putoaisi, sillä ei ole mitään merkitystä kun tämä on minun loppusijoituspaikka :)

17

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnittelut hyvästä valinnasta. 15 min pääkaupungista, onkohan se lähempänä kuin minä, jonka (KPPV:n kanssa) kartano on 9,5km Tomppelikirkolta? Joka tapauksessa hieno homma.

      Kasarmilla tuhnuttelussa on tietysti hyviäkin puolia. Taikaseinästä tulee salkkurahat ja palveluihin sijoitettavat finanssit ja jos käteinen loppuu kesken, voi aina lainata ystävältä. Niitä velkoja sitten tasataan öisin, painimalla.

      Kesällä arvoalueella asuminen on varmaankin ihan mukavaa. Voi istua palveluissa ja iltaisin käristää XTRA-lenkkiä arvoyhtiön grillipaikalla, kesäsohvalla istuen, sakut jalkojen välissä. Nukkuminen arvoasunnolla tosin voi olla tuskaista ja aamuisin heräillään märkä lakana kaulan ympärillä..

      Talvella voi olla kylmää ja paljon lunta. Spittarit kastuvat ranskalaiusella parvekkeella noralla seisoskellessa eikä roskapussia voi viedä kierrätyskatokseen jos jääkokkare estää katoksen oven aukeamisen. No, silloin se jätetään maahan rottien raadeltavaksi.

      Tänään etätöissä arvoalueella uudella etätyökonttorilla. Kohta kottaraisten kanssa lounaalle. Kyllä kelpaa!

      OK-King

    • Anonyymi

      Kyllä sillä asunnin hinnalla on paljonkin väliä jollei ole takametsää. Maksoin itsekin asuntolainani ja joku aika sitten myin asunnon kun muutin. Asunnon mukana meni yhtiölainakin. Lopputulos oli että mulle jäi käteen 40 000€ jonka maksoin asunnosta 2000€. Menetin kaiken minkä olin 15v aikana säästänyt. No onneksi edes töitä tuntuu olevan. Laskin että samakokoinen vuokra asuntokin olisi tullut halvemmaksi.

      Ainut laiha lohtu on ettei jäänyt velkaa. Mutta ikää on 40v ja säästöjä jotka ovat koko omaisuuteni on vain 8000€. Enemmän olisi käteen jäänyt jos olisin laittanut tuon 20 000 jonka verran vuokrakämppä olisi ollut halvempi vaikka pelikoneisiin.

      Vielä ei ymmärretä miten isosta asiasta on kyse kun muuttotapiokuntien asuntojen arvot ovat romahtaneet. Sadat tuhannet ovat menettäneet käytännössä kaiken.

    • Anonyymi

      Omaa lainaa ei ole vain yhtiölaina 270 tuhatta että ei mitään huolta jos myyn asuntoni velka siirtyy ostajalle ja lyhennysvapaatakin vielä vuosi jäljellä.
      Asunto oma 76 neliötä ja keskeisellä paikalla.

      • Anonyymi

        Eli et omista muuta kuin sen millä olet yhtiölainaa lyhentänyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli et omista muuta kuin sen millä olet yhtiölainaa lyhentänyt.

        Satatuhatta on omaa rahaa kiinni myyntihinnassa ja se saan aina takaisin ja yhtiölaina siirtyy ostajalle ei ole mitään ongelmaa,voin sadalla tonnilla ostaa pienemmän asunnon ja ssn kyllä tästä 130 tuhatta eli 30 tonnia käteen voittoa ei paha.


      • Anonyymi

        Mitäs jos ne muut asukit jättää vuokravastikkeet maksamatta,ei tullu sitte aateltua loppuu saakka,sinähähän se maksat nekin,muhhahhaa


    • Anonyymi

      Paljo vastikevuokra,entä tontinvuokra,lähtikö hiukset ja käytitkö paperipussia hyberventilaatioon,paljonko jälleenmyyntiarvo,meinasitko asua lehtiroskissa lopunelämää?

    • Anonyymi

      Vuokralla ja valtio maksaa on voittaja

    • Anonyymi

      Näin se vaa menee

    • Anonyymi

      Kävellen vai pyörällä....

    • Anonyymi

      Mun talon hinta on romahtanut yli 30%. Silti tullut halvemmaksi kuin vuokralla asuminen.

    • Anonyymi

      Juu, sulla on nyt kämppä maksettuna. Onneksi olkoon. Minäpä katselin tästä innostuneena omaa tilannettani.

      Olen tuhnutellut perheineni hienossa vuokra-asunnossa vuodesta 2005, eli saman ajan kuin sinä olet maksanut omaa. Samaan aikaan se raha on poikinut sijoituksissa ja omistuksissa, mikä olisi mennyt lainanlyhennyksiin vastaavaa lainaa maksaessa.

      Ja kas, sijoitusten arvo on tänä aikana peräti kuusinkertaistunut. Asunto sen sijaan alkaa olla kulunut ja jo "vanha", joten tästä ei saisi samaa kuin mitä hinta olisi ollut vuonna 2005. No ehkä kuitenkin saisi omat pois.

      Näillä opeilla jatkamme tuhnuttelua, sinä varmaan jatkat omistusasujan uraasi. Ylimääräistä meillä on kertynyt jo sen verran, että aika leveästi olemme eläneet jo pidemmän ajan.

      Onneksi emme uskoneet palstan tuulipukuja, jotka kuvittelivat asuntojen hintojen vain jatkavan nousuaan täältä ikuisuuteen. Eihän se niin mene ja nyt alkaa olla laskun aika, kun korot ovat nousseet ja totuus paljastuu.

    • Anonyymi

      Just oli lehdessä että luukkujen hinnat on 2009 vuoden tasolle tippuneet

      • Missä lehdessä?


      • Anonyymi
        landlord kirjoitti:

        Missä lehdessä?

        Jallussa.

        Kyllä nyt pankin torppareita kurmootetaan, huh huh


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jallussa.

        Kyllä nyt pankin torppareita kurmootetaan, huh huh

        Kyllä kannatti olla pankin torppari. 950 neliön tontti, rempattu ok-talo hyvällä sijainnilla ja aamukahvit juotu puutarhassa omalla pihalla. Helsinki-Vantaa vartin päässä, stadi vartin päässä.

        Tämä skenaario ei ollut kovin todennäköinen. Peruskoulu huonoimmillaan oli 6,6 ja lukiosta en edes päässyt läpi. Elämä täysin sekaisin 20-vuotiaana, tosin päihde-/krimikierrettä ei onneksi ollut. Miten tämä oli sitten mahdollista? Ensin pitää haluta pois tilanteesta. Sitten sitoutumalla tavoitteisiin, tekemällä lujasti töitä (kuten aloittamalla opiskelut) ja olemalla valmis tekemään nopeita ja kipeitäkin päätöksiä. Onneksi katsoin kauas, jotta näin lähelle.


    • Anonyymi

      Keskiverto-palkansaajalle ei jää pahemmin sisoitettavaa vuokran maksun jälkeen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1380
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1335
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1225
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1031
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      64
      1015
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe