Ihanat naapurit

Paljon on juttuja "huonoista" naapureista,
mutta entäs ne ihanat naapurit onko heitä lainkaan.
Vai muuttuuko se hyvä naapuri ajan myötä huonoksi, eli alkaako hän jossain vaiheessa ärsyttämään, tuleeko hänestä "liian" tuttavallinen?
8720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mä olen vamaan ihana naapuri?
Muutan kuun lopussa pois, kun en uskaltanut sanoa seinäntaus-ukolle sen tupakansavusta jota tulvii asuntooni, enkä siitäkään, että se paiskoo jalkojensan lisäksi yöllä kello neljän jälkeen oviaan... enkä uskaltanut sanoa yläkerran ravaajallekaan että häiriinnyn siitä alituisesta töminästä, se näyttää niin sekopäiseltä ... joten mä muutan, omakotitaloon pois Länsiväylän saasteitten ulottuvilta. Mä muutan maalle :)))))))))))))

Äänestä
  • sinä olet kaikkien asukkaiden ihanne naapuri, voi kun minullakin olisi samanlainen naapuri.

    Äänestä

  • :DDDD kirjoitti:

    sinä olet kaikkien asukkaiden ihanne naapuri, voi kun minullakin olisi samanlainen naapuri.

    Ymmärtää muuttaa pois... siis ihannenaapuri ;-)

    Äänestä

Olen onnellinen mies. Minulla on oikein mukavat naapurit, eikä kukaan häiritse minua. Yleensä täällä on öisin kuin Huopatossutehtaassa. Auvoisaa ja rauhallista. Muutama maksullinen nainen saisi olla, mutta kun ei ole. Talossa on melko vähän koiria ja meidänkin rappukäytävässämme vain yksi. Ei se hauku, eikä häiriköi.

Näin kesällä me istuskelemme naapurien miesten kanssa tuossa pihapenkeillä. Otamme joskus jonkun olusen ja grillaamme joskus monen perheen voimin makkaraa tai kyljyksiä rakentamasamme grillikatoksessa.

Kyllä kerrostalossakin voi asua, jos ei ole pienipipoinen tai sieluun ei ole synkeästi syöpynyt ajatus maaseudun ihanuudesta. Maalaiset eivät, ainakaan kaikki, osaa asua kerrostalossa!

Äänestä
  • on sitten asiat hyvin, harvoilla vaan on noin harmoninen asuinympäristö. Mutta niinhän se usein on että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
    Meidän kerrostalossa on suht rauhallista myös,
    mutta tuohon liian liki tuleviin naapureihin joskus väsyy, kyllä 2-5 kertaa päivässä ovikelloa soittava "pikku asialla" oleva naapuri joskus kieltämättä rasittaa (aina ei jaksa edes avata)

    Äänestä

Mulla oli maailman ihanin naapuri. Hän muutti vähän aikaa sitten pois käytännön syistä.
Nyt naapurina on täys urpoja.
Tää on kamalaa.....

Äänestä
  • tästä sainkin idean. muutan muualle ja
    vuokraan talon romaneille. Hehheee.

    Äänestä

Parhaimpia naapurit on silloin kun niiden kanssa ei ole turhan paljon tekemisissä.

Itse morjenstan kun rappukäytävässä tulee vastaan, pidän ovea auki, autan mummoja kauppakassien kanssa jne.

Ja avuttomana tyttösenä turvaudun naapurin opiskelijapoikiin haastavammissa ongelmissa kuten pyöränkumin korjauksessa. :D

mutta muuten elellään omissa oloissa eikä puututa toisten tekemisiin elleivät he itse apua pyydä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko heitä? kirjoitti:

Paljon on juttuja "huonoista" naapureista,
mutta entäs ne ihanat naapurit onko heitä lainkaan.
Vai muuttuuko se hyvä naapuri ajan myötä huonoksi, eli alkaako hän jossain vaiheessa ärsyttämään, tuleeko hänestä "liian" tuttavallinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu