Naapurin puu tosiaan estää päivittäin käyttämäni polun käytön.
Puun kanto on naapurin puolella mutta puu makaa tontillani.
Käsittääkseni naapurillani on velvollisuus korjata aiheuttamansa vahinko?
Voinko itse mennä pätkimään puun jotta saan polkuni auki kun naapuria asia ei tunnu kiinnostavan?
Napurin kaatunut puu
9
665
Vastaukset
- Anonyymi
Puu on kuitenkin maanomistajan omaisuutta.
- Anonyymi
Eli jos naapuria ei kiinnosta raivata puuta, pilkot vain omalla tontillasi olevat puut polttopuiksi. Naapuri sovun takia kannattaa kysyä lupa.
- Anonyymi
Kirjoitat käyttämäsi polkua päivittäin. Ei siis voi olla mitään edessä.
- Anonyymi
...käyttäväsi...
- Anonyymi
Joko täällä vastailee vain nykyihmiset eli homoparturoidut taikka täysin ummkot.
Tässä satavarmasti oikein.
Jos kaatunut puu on kokonaan tontillasi tai valtaosa siitä, niin pilkot puun menemään, et tarvitse kuin oman luvan.
Kun puu kaadettu tai kaatunut valtaosin omistajan tontille, voit ilman lupaa pätkiä tontillasi olevan osuuden, jos kaadettu puu on kokonaan viereisellä, niin tällöin ainoastaan kysytään lupaa tontinomistajalta.
Näin meillä maalla, siitä en tiedä kuinka hörhöt hörhölöissään toimivat, mutta alun kommentoinnit viittasivat siihen.- Anonyymi
Maalaishörhö on lähes oikeassa. Lain 8:nnen pykälän perusteella kysyjä voi kyllä pätkiä puun, kun se on hänen maallaan, koska naapuri ei ole kehotuksesta huolimatta haittaa poistanut. Mitään lupaa ei tarvita.
Puu ei muutu kysyjän omaisuudeksi, joten pätkät on siirrettävä naapurin tontille. Jos kysyjä ottaa pätkät itselleen, niin hän syyllistyy varkauteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maalaishörhö on lähes oikeassa. Lain 8:nnen pykälän perusteella kysyjä voi kyllä pätkiä puun, kun se on hänen maallaan, koska naapuri ei ole kehotuksesta huolimatta haittaa poistanut. Mitään lupaa ei tarvita.
Puu ei muutu kysyjän omaisuudeksi, joten pätkät on siirrettävä naapurin tontille. Jos kysyjä ottaa pätkät itselleen, niin hän syyllistyy varkauteen." pätkät on siirrettävä naapurin tontille"
Ei tarvitse siirtää, riittää kun poistaa esteen polulta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maalaishörhö on lähes oikeassa. Lain 8:nnen pykälän perusteella kysyjä voi kyllä pätkiä puun, kun se on hänen maallaan, koska naapuri ei ole kehotuksesta huolimatta haittaa poistanut. Mitään lupaa ei tarvita.
Puu ei muutu kysyjän omaisuudeksi, joten pätkät on siirrettävä naapurin tontille. Jos kysyjä ottaa pätkät itselleen, niin hän syyllistyy varkauteen.Olette huomanneet, että monessa laissa on tuo 8§, että erittäin hienoa viitata lakiin....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899